Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kabak çekirdeği ile diyet yapılır mı?

3 Dakika

Cevabı hemen verelim, evet yapılır! Zengin besin içeriği, sayısız faydası ve tok tutucu özelliklerine sahip olan kabak çekirdeğine, sağlıklı bir diyet programında tereddüt etmeden yer verebilirsiniz.

Günlük kalori hedefinize uygun olacak seviyede, ana öğünlerinizin arasına ara öğün olarak günde bir avuç kabak çekirdeği koyabilirsiniz. Ara öğünlerde tüketeceğiniz çekirdek hem sizi tok tutarak çabuk acıkmanızı engelleyecek hem de size sağlıklı bir şekilde kilo vermenin mutluluğunu yaşatacak. Tabii ki bütün bunların olması için çekirdek tüketiminde akıllıca davranmanın önemi de es geçilmemeli.

Bir avuç, yani yaklaşık 10 gram kabak çekirdeği 56 kalori kadar enerji bulundurur. Bu nedenle uygulanacak diyet düzeninde çekirdek tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır, aksi takdirde program amacına ulaşamayacaktır.

Beslenme düzeniniz için elbette profesyonel bir danışmandan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Kabak çekirdeği, besin değerleri bakımından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. 100 gram çekirdek içi, barındırdığı yaklaşık 24 gram kadar bitkisel proteinle oldukça kaliteli bir protein kaynağı özelliği taşır. Ayrıca halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotoninin ve “uyku hormonu” olarak bilinen melatoninin öncül maddesi olan triptofan amino asiti, kabak çekirdeğinin geniş makro-mikro besin ögesi havuzunda önemli bir yere sahiptir. Bu sayede kişiye mutluluk hissi vererek stres bozukluğu, depresyon gibi sorunları önlediği gibi uyku bozukluklarını da büyük ölçüde engeller.

En sağlıklı Omega-3 yağ asidi kaynakları arasındadır. Omega-3 yağ asitlerini dışarıdan almak zorunda olduğumuz için, kabak çekirdeği bu amaçla gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Böylece depresyon, eklem kireçlenmesi, dikkat eksikliği ve daha çok çeşitli sağlık problemleri giderilebilir. Ayrıca sağlıklı bir yağ kaynağı olmasından dolayı kabak çekirdeği, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya da yardımcı olur.

İçerisinde çinko, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri son derece yoğun bir şekilde barındırır. Ayrıca A, C, K vitaminleri ve bazı B vitamini çeşitlerinden de zengindir. Bu sayede vücudun ana koruma mekanizması olan bağışıklık sistemine büyük bir destek sağlar. Aynı zamanda oldukça kaliteli bir karbonhidrat kaynağı olarak öne çıkar.

Sağlıklı Beslenmede Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, sağlıklı besin ögeleri bakımından zengin içeriği sayesinde sağlıklı bir beslenme listesinde yer alabilir. Düzenli bir şekilde fazla kilolardan kurtulmanın önünü açacağı gibi, aynı zamanda vücut sağlığına da pek çok katkıda bulunur.

• Sağlıklı bir beslenme programının, diyet listesinin dışında çok önemli üç bileşeni daha bulunur. Bunlar; su tüketimi, uyku düzeni ve egzersizdir. Kabak çekirdeği, bu bileşenlerden uyku düzenine inanılmaz derecede yararlar sağlar. Daha güze ve rahat bir uyku sürecine katkıda bulunacağı gibi, uyku esnasında sağlık açısından gerekli olan fizyolojik mekanizmaların da düzenlenmesinde rol oynar.

• Premenopoz ve menopozda karşılaşılabilecek sıcaklık basması, ağrı sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

• Kötü kolesterolün, yani LDL’nin düşürülmesinde etkili olarak kalp hastalıkları riskini azaltır.

• İçerdiği kaliteli ve sağlıklı karbonhidratlar sayesinde ince bağırsaklardaki besin emilimini düzenler, sindirim sistemini rahatlatır.

• Cilt ve saç sağlığını koruyucu etkisi bulunur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.