Öyküm Ağca Psikolog Öyküm Ağca Nişantaşı Üniversitesi’nden aldığı Psikoloji eğitiminin ardından Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinde daha sonra Mucize Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Küçümen Anaokulu’nda meslek hayatını sürdürdü. Öyküm Ağca’nın uzmanlık alanları arasında sınav kaygısı, öğrenme güçlükleri, uyum ve davranış bozuklukları, panik bozukluğu ve çocuklarda tuvalet eğitimi yer almaktadır.

ONLINE TERAPİNİN 7 AVANTAJI

2 Dakika

Bundan birkaç yıl öncesine kadar, online terapi psikoloji alanında ciddiye alınmamıştı. Bununla birlikte, yeni teknolojilerin gelişiyle birlikte, online terapi birçok danışanın hayatını kolaylaştırıyor. Online terapinin faydaları esas itibariyle geleneksel terapiyle aynıdır. Terapistinizle konuştuğunuz her şeyin gizli kaldığını bilerek ihtiyacınız olan yardımı alabilirsiniz.

Birkaç yıl önce terapiye girmek için danışan ve psikologun aynı odada, genellikle özel bir muayenehanede veya bir psikoloji kliniğinde birlikte olması gerekiyordu. Her iki taraf da seansı yapmak için biraraya geliyordu. Geleneksel danışmanlık çizgisini kaybetmemiş olsa da, online terapi zemin kazanmaya başladı, giderek daha erişilebilir hâle geldi ve danışanlar tarafından kabul edildi. Özellikle bu durum pandemi döneminde
daha da kabul edildi.

Günümüzde, online terapi ile, sadece internete bağlı bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak evden çıkmadan bu süreci gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür ruh sağlığı terapisi, geleneksel yani alıştığımız terapi ile aynıdır, tek farkı yapılış şeklerinin farklı olmasıdır. Psikolog, yaklaşık 50 dakika süren haftalık seansları planlar; danışanın ihtiyaçlarına bağlı olarak bu seanslar haftada bir yada iki olabilir . Yani, sabit bir internet bağlantınız, akıllı telefonunuz ve bir kameranız olduğu sürece, online seansa hazırsınız!

Bazıları online terapi fikrine karşı çıksa da, aynı anda hem yararlı hem de şaşırtıcı bulabileceğiniz birkaç faydayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Zamandan Tasarruf

Geleneksel bir psikolojik danışma sürecinden geçmişseniz, terapistlerin ofisine gidip gelmek için yolda çok fazla zaman geçirdiğinizi fark etmişsiniz. Seans başlamadan önce klinikte olmanız gerekir. Ve bu nedenle trafikte çok zaman kaybedersiniz. Online terapide böyle bir sıkıntınız kalmaz.

2. Rahatlık

Bu önemli bir avantajdır! Terapinin etkili bir şekilde devam etmesi için danışanın kendi ortamında rahat hissetmesi gerekir. Ve bunun için, olmak istediğiniz yerde olmaktan daha rahat bir şey olamaz! İster evde, ister seyahatte, ofisinizde, psikolojik danışmanlığınızı verimli bir şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

3. Güven

Terapiyi online olarak evden yapabilmek, danışanın bildiği yerde olduğu için kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Bu kontrol kaynağı, danışanın kişisel veya mesleki gelişim sürecinde daha fazla fayda sağlamasına ve ayrıca psikologlarıyla ilişkilerinde daha rahat bir ortam yaratmasına yardımcı olacaktır.

4. Gizlilik

İnsanlar genellikle online bir terapi ortamında danışan verilerinin korunmasını merak ederler. Geleneksel terapi gibi, online terapi de her hizmetin gizliliğine değer veren Türk Psikologlar Derneği’nin kurallarına uyar. Başka bir deyişle, tüm verileriniz ve sizinle profesyonel arasındaki konuşma şifreleme yoluyla güvende kalır.

5. Seyahat Kısıtlaması Yok!

Seyahat etmeyi seviyorsanız veya iş nedeniyle çok seyahat etmeniz gerekiyorsa, online terapi harika bir seçenektir! Seansları gerçekleştirmek için tek bir şehirde olmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, seansı yeniden planlamak veya seyahatiniz nedeniyle iptal etmek zorunda kalmadan seyahat sürelerinizi terapinizi yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu harika bir seçenek olacaktır.

6. Özgürce Seçim Yapabilmek

Hangi psikoloğun çalışacağına karar verebilmek, danışanın kendine olan güvenine çok yardımcı olur, çünkü çalışmaya başlamak için karar veren kişi olarak size büyük bir yetki verir. Kendinizi mahallenizdeki veya şehrinizdeki psikoloji uzmanlarıyla sınırlamanız gerekmediğinden, online terapi söz konusu olduğunda bu belki de en büyük avantajlardan biridir. Öte yandan, hizmetlerini dünyanın herhangi bir yerinde sunabildiği için online psikoloğun kendisi için de bir avantajdır.

7. Online Terapiyi Yüz Yüze Seanslarla Birleştirmek

Yüz yüze psikoloji seanslarını online terapi seanslarıyla birleştirme imkanı sunabilmek, iş, aktörler, aktrisler, müzisyenler, dansçılar, yada çok seyahat eden kişiler için iyi bir çözüm olabilir. Bu çözüm ile, geçici olarak kesintiye uğratmak zorunda tedaviye süreklilik kazandırabiliriz. Pandemi döneminde genellikle bu yöntem tercih ediliyor. Kişi kendini rahatsız hissettiğinde ofise gelmek istemediğinde seansını online çevirebilme olanağı sağlıyor. Bu da önemli bir kolaylık.

Öyküm Ağca Psikolog Öyküm Ağca Nişantaşı Üniversitesi’nden aldığı Psikoloji eğitiminin ardından Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinde daha sonra Mucize Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Küçümen Anaokulu’nda meslek hayatını sürdürdü. Öyküm Ağca’nın uzmanlık alanları arasında sınav kaygısı, öğrenme güçlükleri, uyum ve davranış bozuklukları, panik bozukluğu ve çocuklarda tuvalet eğitimi yer almaktadır.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.