Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Defnenin Faydaları

2 Dakika

Akdeniz bölgesine özgü bir ağaç olan defnenin, ince ve güzel kokulu yaprakları uzun yıllardır birçok farklı kullanım alanıyla karşımıza çıkmıştır. Eski dönemlerden beri kadınların güzellik sırlarından biri olan defne yaprakları, aynı zamanda güçlü bir bakteri ve mantar önleyicidir. Vücut ve cilt hastalıklarının yanı sıra evdeki böcek ve sineklerden kurtulmak için de yararlanılabilir. Kozmetik ürünlerinin önemli içeriklerinden biri olan defne yaprağı, içeriğindeki A, C vitaminleri ve demir, kalsiyum, potasyum, sodyum mineralleri bakımından iyi bir besin kaynağıdır da.

• Anti-enflamatuar özelliği bulunan defne yaprağından elde edilen yağ burkulma, zorlanma gibi durumlardan kaynaklanan ağrıları azaltmada etkilidir. Romatizmal ağrılara da iyi geldiği bilinen bu yağ, migren ataklarına karşı da ek tedavi olarak kullanılabilir.

• Ağız yoluyla tüketildiğinde kan şekerini dengeleyen defne yapraklarının kolesterol ve trigliserit düzeylerinde de azalmaya yardımcı olduğu bilinir. Bu sebeple tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde yardımcı olabilir. En etkili sonucu alabilmek için defne yapraklarının toz haline getirilerek düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

• Sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunan defne şişkinlik başta olmak üzere birçok sindirim sorununa iyi gelir. Sıcak su ile hazırlanan defne yaprağı çayı, kabızlık, mide yanması ve mide ekşimesine çözüm olabilir. Aynı zamanda özellikle yağlı ve hazmı zor et yemeklerine defne yaprağı eklenerek hem kokusu güzelleştirilip hem de hazmı kolaylaştırılabilir.

• Solunum yolları üzerinde de pozitif etkileri olan defne, grip, soğuk algınlık ve öksürük gibi mevsimsel rahatsızlıklara karşı doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Defne yaprağı çayı aynı zamanda ateşi düşürmede de etkili olabilir.

• Gece geç saatlerde tüketilen bir bardak defne yaprağı çayı, uyku kalitesinin artmasını sağlar. Uykuya geçmeyi kolaylaştıran bu çayın strese de iyi geldiği bilinir.

• Regl döneminin kolay geçirilmesinde etkili olan defne yaprakları, düzenli tüketimde regl düzensizliklerine de çözüm olabilir.

• Laurik asit içeren defne yaprağı, yaz aylarının ve açık havaların tadını çıkarmanızı engelleyebilen böcek ve sineklere karşı da doğal bir çözümdür. Kokusu sayesinde onları uzak tuttuğu gibi ezilmiş defne yaprakları ve biraz zeytinyağı hazırlayabileceğiniz macun böcek sokmalarının acısını da hafifletebilir. Aynı zamanda defne yaprağının güve oluşumunu da engellediği bilinir.
* Aşırı tüketimi zararlı olabilir. Hamile kalmaya çalışanlar, gebeler ve emzirme döneminde olan kişiler için sakıncalı olabileceği belirtilmiştir. Alerjiye neden olabilir. Cerrahi operasyondan önce tüketimi kesilmelidir. Defnenin zehirli türleri de bulunmaktadır. Sofralarda tükettiğimiz defne, Akdeniz defnesidir (Laurus nobilis). Doğru tüketim için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Defne Sabununun Faydaları

Sadece yemeklerle birlikte tüketilmekle kalmayan defne yaprakları birçok kozmetik ürünün de ana maddelerinden birini oluşturur. Özellikle defne sabununun hem cilt hem saç için son derece faydalı olduğu bilinir.
Uzun süreli ve düzenli defne sabunu kullanımının saç dökülmesini engellediği, kuru ve yıpranmış saçları nemlendirdiği bilinir. Saçı içten onaran defne sabunu daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Defne sabunu anti bakteriyel özellik gösterdiği için saçlarda kepek probleminin de önüne geçer. Aynı zaman, saç diplerinde olan ve saçın hava almasını sağlayan gözenekleri açar ve kan akışını hızlandırarak daha saçlarınızın gürleşmesini sağlar.

Cilt için de kullanılabilen defne sabunu, iltihap önleyici özelliği sayesinde özellik ergenlik dönemindeki kişilerde görülen sivilce probleminin çözümü olabilir. Hormonal sivilceleri de kurutan defne sabunu, sivilce izlerinin kaybolmasını da sağlar. Gözenekleri açıp siyah nokta oluşumunu engelleyen bu sabun aynı zamanda cildi sağlıklı bir şekilde nemlendirir, böylece cildin çok daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Defne sabunun pek çok deri hastalığında tamamlayıcı bir ek tedavi ürünü olarak kullanıldığı da bilinir.

Düzenli olarak defne sabunu ile cilt temizliği yapmak yorgunluğa da iyi gelir. Rahatlamaya yardımcı olan defne sabunu kokusuyla bakımı çok daha keyifli hale getirir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 313 kcal % 15.7
Karbonhidrat 75.0 g % 25.0
Lif 26.3 g % 105.3
Protein 7.6 g % 15.2
Yağ 8.4 g % 12.9
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 6185.0 IU % 123.7
C Vitamini 46.5 mg % 77.5
Potasyum 529.0 mg % 15.1
Kalsiyum 834.0 mg % 83.4
Demir 43.0 mg % 238.9

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.