Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 Dakika

Ağrı kesiciler, vücudumuzun farklı bölgelerindeki ağrıları dindirmek için kullanılan ilaçlara verilen isimlerdir. Bu ilaçlar, periferik ve merkezi sinir sistemini etkiler.

Günümüzde hemen her ağrımızda kullandığımız ağrı kesicilerin bir de yan etkileri de vardır. Ağrı kesicileri kullanırken bunu da göz önüne almak lazım. Aynı zamanda ağrı kesiciler bazı durumlarda vücudumuz için tehlikeli olabilir. Vücudumuza her zaman ilaç almamak, ilaçların yan etkilerini hissetmemek için doğal ağrı kesicileri kullanabiliriz. Doğal ağrı kesiciler ile ilgili daha detaylı bilgiyeburadan ulaşabilirsiniz.

Ağrı Kesiciler Yaşam Kalitesini Düşürür

En çok kullanılan ilaç gruplarının başında ağrı kesiciler yer alıyor. Kimi zaman sıradan bir baş ağrısı kimi zaman ise uzan süren sırt ağrıları için ağrı kesici ilaç kullanıyoruz. Fakat, bu ilaçları kullanırken de çoğunlukla bir hekime danışmıyor, kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz.

Son yıllarda yapılan çalışmaların sonucunda ağrı kesiciler ile ilgili birçok geleneksel bilgi de geçmişte kaldı. Bu çalışmaların sonucunda doğru ağrı kesici kullanımının nasıl olması gerektiğine dair belli temeller ortaya konuldu. Böylece tüm dünyada ağrı kesici kullanımı belirli standartlara bağlandı ve ağrı kesicilerin yan etkilerini gereksiz yere görülmesi azaltıldı.

İlaç dozu kişiye özel olarak belirlenir ve her tedavi de kişiye özgü olmalıdır. Bu sebeple her ağrı kesici için belirlenen dozlar olsa bile bu dozlar kesin doğru denilemez. Hastanın ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurmalı ve gereken doz miktarına hekimle beraber karar verilmelidir.

Ağrı Kesici Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1-Daha Fazla İlaç Daha İyi Değildir

Ağrı kesici almak için hekiminize danıştığınızda sizin için en az dozda en fazla faydayı alabileceğiniz dozu size tavsiye edecektir. İlacın etkisini göstermesi için gerekli zamanı tanıyın. Bir doz daha fazla ilaç almak ağrınızı dindirme konusunda başarılı olmayacaktır. Önerilen dozun yeterli olmadığını düşündüğünüz zamanlarda ise mutlaka hekiminize danışmalısınız.

2-Alkol ile Beraber Kullanmayın

Alkol ile ağrı kesicinin aynı anda kullanılması tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İkisi arasında yaşanan kimyasal etkileşimler sonucunda vücudumuz kötü etkilenebilir. Mide kanaması, karaciğer hasarı aynı anda alkol ve ağrı kesici kullanımı sonucunda görülebilecek sorunlardandır.

3-İlaçlar Arasındaki Dengeyi Koruyun

Aldığınız ağrı kesici kullandığınız başka ilaçlarla etkileşime girebilir. Ek olarak aldığınız ağrı kesici, hali hazırda kullanmış olduğunuz ilaçla aynı/benzer maddeleri içerebilir. Bu nedenle ilaçların içeriklerini mutlaka iyi okumalısınız. Hekiminize de hali hazırda kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi unutmayın.

4-Tarihi Geçmiş Ağrı Kesicileri Kullanmayın

Kullanımı bitmiş veya tarihi geçmiş ağrı kesicileri kesinlikle kullanmayın. Hatta bu ilaçları evde bile tutmayın. Boşluğunuza gelen bir anda yanlışlıkla içebilir veya evde yaşayan diğer kişiler tarihinin geçtiğini fark etmeden içebilirler.

5-Araba Kullanırken Her Ağrı Kesiciyi İçmeyin

Bazı ağrı kesicilerin yatıştırıcı, gevşetici özellikleri de vardır. Bu ilaçları alıp araba kullanırsanız alkollü araba kullanmış gibi hissedebilirsiniz. Kullandığınız ilacı bu sebeple önce evde deneyin.

6-İlacınızı Paylaşmayın

Her ilaç, her kişiye her bünyeye iyi gelmeyebilir. Arkadaşınıza veya komşunuza iyi gelen bir ilaç size iyi gelmeyebilir hatta durumunuzu kötüleştirebilir. Bu sebeple kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayın.

7-Eczacınızdan Bilgi Alın

Reçetenizde yazan ilacı doğru doz ve doğru zamanlamada almanız oldukça önemli. İlacı doğru şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek için eczacınıza danışabilirsiniz.

8-Her Ağrı Kesiciyi İkiye Bölmeyin

İlaçları ikiye bölmek, ilacın etki gücünü azaltabilir veya farklı sorunlara, yan etkilere neden olabilir. İlaçların üzerinde bölünme işareti yoksa ilaçları ikiye bölerek kullanmamalısınız.

Ağrı Kesici Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Çoğunlukla günde 4 tabletten daha fazla ağrı kesici kullanımı tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda ağrı kontrolü için 10 günden daha uzun süre ağrı kesici üst üste kullanılmamalıdır.

Sık sık ağrı kesici kullanmak vücudumuzu ağrı kesicilere karşı duyarsızlaştırabilir. Ancak bu etki kalıcı değildir, gerekli süre geçtikten sonra vücudumuz tekrar ağrı kesiciye duyarlı hale gelebilir.

Ağrı kesicilerin aç karna alınması tavsiye edilmez. Tok karınla ve 1 bardak su ile beraber ağrı kesicinin içilmesi mide tahribatının önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Kimler Ağrı Kesici Konusunda Dikkatli Olmalı

Hepimiz ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalıyız. Fakat farklı ilaç kullananlar veya belli yaşın üzerindeki kişiler için bu durum ekstra önem taşıyor. Peki kimler bu grupta?

  • 60 yaş üzerindeki bireyler
  • İdrar söktürücü ilaç kullananlar
  • Düzenli olarak farklı ilaç kullananlar
  • Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan bireyler
  • Böbrek rahatsızlığı olan bireyler

Ağrı kesiciler hem erişme kolaylığı hem de bizi ağrılarımızdan kurtarmasıyla günlük hayatımızda sık sık yer alıyor. Fakat ağrı kesicilerin doğru kullanılmaması istenmeyen çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden mümkün olduğunca korunmak için ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurmalı ve onun kararları doğrultusunda ağrı kesicileri kullanmalıyız, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeliyiz.

Ağrı Kesiciler Nasıl Kullanılmalı?

Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri keşfedin.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.