Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yoğun İş Hayatımda Spor Yapmaya Nasıl Motive Olurum?

3 Dakika

Spor yapmaya karar vermek ne yazık ki yetmiyor, çünkü spor yapmak için öncelikle buna zaman ayırabilmek ve sporu da günlük rutinimize sokabilmek gerekiyor. Bu kadar yoğun çalışırken spora nasıl vakit ayırabiliriz bir bakalım.

Pazartesi günlerinin hayatımızda yeri bir başkadır. Her pazartesi diyete ve spora başlarız. Sonra vazgeçeriz bir sonraki pazartesiye erteleriz. Yani aslında hepimiz sağlıklı bir hayat için sağlıklı beslenme, düzenli uyku, yeterli su içmek kadar düzenli spor yapmanın da gerekli olduğunu her ne kadar bilsek te başlamayı ertelemek için hep bir bahane buluruz kendimize. En sık öne sürdüğümüz bahanelerden biri de yoğun iş tempomuzdur. Aslında yoğun iş tempomuzu sürdürebilmek için sağlıklı ve zinde bir vücuda ihtiyaç duyarız. Bu nedenle iş tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun kendimizi çeşitli yollarla motive edip bir an önce spor yapmaya başlamalıyız.

Peki, bizi ne motive eder! İşte bu sorunun cevabı tamamen kişiseldir. Kimimiz dış görüntümüz için kimimiz sağlık için spor yaparız ve hepimizi motive edecek faktörler faklı olabilir. Ama biz bugün genel olarak yoğun iş temposu bahanesi olanları neler motive edebiliyor bir bakalım.

Spor ayakkabınızı giyin

Evet, küçük ve anlamsız bir hareket gibi görünebilir ama iş yerinde ya da evde spor için motive olmakta zorlanıyorsanız işe spor ayakkabınızı giymekle başlamak önemli bir adımdır. Egzersiz yapmayı atlamamak için spor ayakkabınızı gözünüzün önünde bulundurun ve ilk fırsatta ayağınıza giyin. Bu hareketten sonra çok daha kolay harekete geçtiğinizi göreceksiniz.

Küçük adımlarla ilerleyin

Eğer daha önce düzenli spor alışkanlığınız yoksa spor yapmanın sana olumlu katkılarını ve üstelik bu olumlu katkıları alırken iş yaşamını da hiç aksatmadığını bilmiyorsunuzdur. Bu nedenle kendinize bir geçiş dönemi fırsatı verin. Önce kafanızda spor yapma fikrine alış sonra haftada birkaç gün yürüyüşle ya da bisiklete binme ile işe başlayın. Deneme dönemi sonunda işlerinizi spor saatlerinle harmanlamayı öğrenecek ve kendinizi çok daha zinde hissedeceksiniz.

Bir mentör bulun

Eğer tüm denemelerine rağmen düzenli olarak spor yapmaya başlayamıyorsanız sorumluluğu bir başkasına vermek bir motivasyon aracı olabilir. Eğer bir spor salonuna devam ediyorsanız oradaki spor eğitmenin ya da günlük hayatındaki bir arkadaşınızın ya da ebeveyninizin sana spor yapmanız gerektiği ile ilgili hatırlatma hatta zorlama yapmasına izin verin. Belki de bir başkasının talimatı ile spor yapmayı bir görev kabul edip düzenlilik sağlamak için motive olabilirsiniz.

İyi bir örnek seçin

Spor yapmaya başlamak için amacınız neyse bunu başaran kişileri görmek sizi motive edebilir. Fiziki görüntüsünde istediği forma kavuşmuş bir arkadaş ya da sağlık sorunlarını azaltmış bir ebeveyni örnek alarak siz de kendinizi yoğun iş tempona rağmen motive edebilirsiniz.

Hedef belirleyin

Tüm alanlarda olduğu gibi spor yaparken de en iyi motivasyon yöntemlerinden biri de hedef koymaktır. Ancak hedeflerini ulaşılabilir hedeflerden seç. Uzun süre çabalayıp ulaşamayacağın zorlukta bir hedef motivasyonunu kıracaktır. O nedenle hedefini küçük parçalara böl ve adım adım ilerle. Bir beden küçülmek, eskiden giydiğin bir kıyafeti tekrar giyebilmek, tansiyonunda düşüş sağlamak, belli bir spor hareketini yapmayı başarabilmek ilk akla gelebilecek hedefler olabilir. Yoğun iş temponuzda sizi motive edecek en iyi hedefi yine en iyi siz belirleyebilirsiniz. Hedefi belirleyin ve başlayın.

Kendinizi ödüllendirin

Herkes küçük büyük ödüller almayı sever. Yoğun iş temponda spor yapmayı başardın ve hedefine ulaştın o zaman kendini ödüllendir.

Doğru spor hareketlerini seçin

Spor yapmak senin için günlük temponun içinde gerçekten zorsa sen de bunu eğlenceli hale getir. Önce sevdiğin zevk aldığın sportif faaliyetleri seçerek bu işi görev olmaktan çıkar. Yoğun iş temponda eğer zaten zor zaman buluyorsan bunu sevmediğin, yapmaktan hoşlanmadığın bir spor faaliyeti için harcama. Bu başladığın işi kısa zamanda bırakmana neden olacaktır. Eğer spor salonunda çalışmaktan hoşlanmıyorsan o zaman yürüyüş, bisiklete binme gibi dış ortam faaliyetlerine yönelmek motivasyonunu artıracaktır.

Zevk almayı unutmayın

Sporu sevdiğiniz bir müzik ya da sevdiğiniz arkadaşınızla yapmak onu eğlenceli bir hale getirecektir. Spor yaparken zevkle ve eğlenerek geçirilen zaman sizi oldukça motive edecektir. O nedenle birkaç arkadaşınızın da aklını çelin, özellikle iş yerinden arkadaşlarla bu eğlenceli saatleri paylaşırsanız yoğun iş temposu içinde birbirinizi motive etme şansınız artacaktır.

Günlük haftalık planlarına sporu ekleyin

Eğer spor yapmak için motive olmak istiyorsanız günü ya da haftayı planlarken mutlaka spor yapacağınız zamanı belirleyin. Böylece günlük planlamalarınıza sporu sokmayı başarırsanız strese girmeden spor yapma şansınız olur.

Spor çantanızı arabaya koyun

İşte öğle arası ya da iş çıkışı spora gitmek için zaman buldunuz ama aksilik spor çantanız yanınızda yok. Eve git çantayı al bu süreç tüm hevesinizi kırabilir. Bu nedenle spor çantanızı kullanıma hazır biçimde mutlaka arabanızda ya da işyerinizde bulundurun. Böylece hem fırsatları kaçırmaz hem de kaçış için kendinize izin vermezsiniz.

Sosyal medya

Günümüzün tartışmasız bir parçası olan sosyal medyayı kendinizi motive etmek için kullanabilirsiniz.

Unutmayın spor yapmak yoğun ve stresli çalışma ortamında hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecektir.

 

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.