Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

El Titremesine Karşı Evde Çözümler

3 Dakika

Titremeler vücudun birçok bölgesinde oluşabilen istemsiz kas spazmlarıdır. Seğirme kasları gözleri, bacakları, yüzü, ses tellerini ve vücudun diğer kısımlarını etkileyebilirken, titremeler genellikle ellerle ilişkilidir. El titremeleriyle yaşamak sinir bozucu olabilir ve yemek yeme veya giyinme gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilir.  Çok sayıda titreme türü ve bunların ortaya çıkmasının farklı nedenleri vardır. Bazıları geçicidir ve kendi kendine geçer ve diğerleri daha ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. El titremesine neyin sebep olduğu, titreyen ellerin nasıl durdurulacağı ve el titremeleri hakkında bir sağlık uzmanından ne zaman tıbbi tavsiye alınması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz…

El Titremelerine Ne Sebep Olur?

Diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinden ilaçlara ve sağlık koşullarına kadar birçok şey el titremesine neden olabilir. Sabahları titreyen eller, yorgunluğun veya çok fazla kafeinin sonucu olabilir. Yaşlılarda titreme, vitamin eksikliğinden veya ilaç yan etkisinden kaynaklanabilir. Titreme ayrıca alkol yoksunluğu, stres, kaygı, tansiyon sorunları ve diğer sağlık sorunlarının bir uyarı işareti olabilir.

El Titremesinin Türleri

El titremeleri için tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz türe göre de değişebilir. İşte bazı yaygın el titremesi türleri.

Fizyolojik El Titremesi

Fizyolojik bir titreme, bir ilacın yan etkisi olabilir. Amfetaminler ve bazı astım ilaçlarının geçici el titremelerine neden olduğu bilinmektedir. Nörolojik ve psikiyatrik durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da fizyolojik el titremelerine yol açabilir.

Fizyolojik titreme ayrıca aşağıdakilerin bir belirtisi olabilir:

Parkinson Hastalığına Bağlı El Titremesi

Çoğu insan el ve uzuvların titremesini nörolojik bozukluk olan Parkinson hastalığı ile ilişkilendirir. Parkinson hastalarının yaklaşık %80’i, genellikle dinlenme halindeyken ortaya çıkan (dinlenme titremesi olarak adlandırılır) titremeye sahiptir. Parkinson hastalığı daha da gelişmiş olan hastalarda, yemek yeme veya ayakkabı bağlama gibi günlük işlere ciddi şekilde müdahale eden sürekli ve şiddetli titremeler olabilir.

Psikojenik El Titremesi

Psikojenik titremeler genellikle stres, kaygı, travma veya psikiyatrik bozukluk gibi psikolojik bir durumun sonucudur. Spazmlar ve istemsiz vücut hareketleri, stresle ilişkili kan basıncı ve kalp atış hızındaki hızlı artıştan gelişebilir.

Beyincik Kaynaklı El Titremeleri

Beyincik veya beyne giden yollar hasar gördüğünde veya hasar gördüğünde titremeler meydana gelebilir. Serebral arterler hasar görürse felçli hastalarda titreme gelişebilir. Bir tümör, beyincikte el veya vücut titremelerine neden olan başka bir hasar örneğidir.

Titreyen Eller Doğal Yollarla Nasıl Durdurulur?

El titremeleri can sıkıcı olabilir ve nasıl yaşadığınızı etkileyebilir. Diyetinizi değiştirmek, egzersiz yapmak, terapi ve hatta ameliyat gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve doğal çözümler, el titremelerini hafifletmek için seçeneklerdir. Doğal ev tedavileri, titreyen el semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve tıbbi veya cerrahi tedavi ihtiyacını azaltabilir.

Diyet Değişiklikleri

Meyve ve sebzelerle dolu bir Akdeniz diyeti genel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, ancak aynı zamanda nörodejenerasyon, Alzheimer ve esansiyel titremelere karşı da etkilidir. Diyet sebzeler, baklagiller, meyveler, tam tahıllı tahıllar ve doymamış yağ asitlerini içerir. Balığa da izin verilir, ancak bazen titremeleri daha da kötüleştirebilecek cıva ile kontamine olabilir. Akdeniz diyeti uygulayan kişiler süt, et, kümes hayvanları ve alkol tüketimini sınırlandırmalıdır.

Diğer yandan, günde önerilen dört ila altı bardak su içmek, vücudun nemli kalmasını sağlamanın yanı sıra vücuttan el titremelerine katkıda bulunabilecek toksinleri atabilir. Kafein bir uyarıcıdır, bu nedenle azaltmak veya duruma göre tamamen bırakmak el titremelerini de en aza indirebilir. Kafein kahve, çay, gazlı içecekler ve diğer içecekler ve çikolatada bulunur. Düzenli olarak kafein tüketirseniz ve aniden durursanız, kafein çekilmesinden dolayı titreme yaşayabilirsiniz. Kafeini bıraktıktan sonra, titreyen eller ve diğer yoksunluk belirtileri 10 güne kadar sürebilir. Kendinizi bu uyarıcıdan uzak tutmak, el titremelerini önlemek için pratik bir yaklaşım olabilir.

Alkol, el titremesine katkıda bulunan başka bir faktördür. Bir depresan olarak alkol, merkezi sinir sistemini etkiler. El titremeleri, aşırı alkol içerken ve ayrıca alkolü bırakmadan oluşabilir.

B12 Vitamini

B12 vitamini, sağlıklı bir sinir sistemini korumak için gereklidir. B12, B6 veya B1 vitamini eksikliği, el titremelerinin gelişmesine neden olabilir. Yetişkinler için önerilen B12 vitamini miktarı ortalama 6 mcg’dir, ancak vitamin emilimini engelleyen bir ilaç alıyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

B12 vitamini kapsül, enjeksiyon veya günlük gıdalarda bulunabilir. Yumurta, süt, et ve çoğu hayvansal ürün doğal olarak B12 vitamini içerir. Birçok tahıl da vitaminlerle güçlendirilmiştir.

El ve Bilek Egzersizleri

Sağlık uzmanınız, tedavi için sizi bir fiziksel veya mesleki terapiste yönlendirebilir veya evde yapabileceğiniz egzersizler önerebilir. Bir stres topunu, 2 ila 10 saniye arasında sıkmak, serbest bırakmak ve her el için 10 kez tekrarlamak gününüze dahil edebileceğiniz kolay bir egzersiz olabilir.

Bilekleri dairesel bir hareketle döndürmek, tendonları ve bağları esnek tutabilir. Elleri bilerek hareket ettirmek eklem sıvısının birikmesini engelleyebilir, bu da titremeleri önler veya azaltır. Hafif bir el ağırlığını kollar bir masanın üzerinde ve avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde kıvırmak da kas kontrolünüzü güçlendirebilir.

Gevşeme

Stres, kaygı ve diğer zihinsel sağlık sorunları el titremelerini tetikleyebilir. Nefes egzersizleri, rahatlatıcı bir atmosfer yaratma, yoga yapma ve meditasyon gibi gevşeme teknikleri, stresin titremelere katkıda bulunup bulunmadığını keşfetmeye değer. Masaj terapisi ayrıca zihin ve bedendeki stresi azaltırken titremelerden etkilenen ellerdeki kasları iyileştirebilir. Yorgunluk, titremenin başka bir yaygın nedenidir, çünkü bolca dinlenmek vücut ve sinir sisteminin düzgün çalışması için önemlidir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.