Mey Elbi 22 yıl önce yoga yolculuğuna çıkan Mey Elbi, Githa Yoga’nın ortaklarından. Yoga derslerini Om Yoga’da öğrendiği ‘Vinyasa’ ekolü ve Godfrey Devereux’nun ‘dinamik Vinyasası’ olarak tanımlıyor. Meditasyon ve mantraların kalp yolunda, bütünlük içinde vazgeçilmezleri olduğunu söyleyen Mey Elbi yogayı “beden hislerimizin, duyarlılık, hassasiyetlik, davet edilen açıklık ve yakınlık içinde derinlerden yüzeye çıkmasını araştırdığımız bir farkındalık çalışması” olarak yorumluyor.

Yaşanmışa Adanmışlık: Yoga Nedir?

2 Dakika

Githa Satya ailesi olarak her hafta sizlerle Bağışıklık.com’da yogaya, yaşama ve nefese dair farklı yazılarımızla buluşacak olmanın heyecanı içindeyiz!

Bu ilk yazımda, kendi yolculuğumdan esinlenerek, deneyim ve idrakıma bağlı kalarak “yoga nedir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Yoga benim için engin bir okyanus, kendimize ve yaşanmışa adanmışlık anlamına geliyor. Var olan yaşam bütünlüğünü anlamamıza yardımcı ve vesile olan yollardan biri.

Çoğu zaman, özellikle de bugünlerde, yaşamın inişleri ve çıkışları içinde kolayca kaybolabiliyoruz. Karşılaştığımız dirençlerle yaşamın bütünlüğünü unutuyoruz. Yoga ve meditasyon gibi günlük pratiklerse, sadece bu ego-zihin-beden üçlüsünden oluşmadığımızı, çok daha fazlası olduğumuzu anımsatan pratiklerden. Bu gibi pratikler yaşamın bütünlüğü içinde zamanla gevşememizi, kabul ve teslimiyeti öğreten öğretiyor bize. Kendi koşullanmışlarımız içinde, kendimizi anlamamıza destek veriyor.

Yoga daha çok derin bir dinleme ve duyma pratiğini talep eder. Bakmak ve görmek ile ilgilidir. Gerçeği, kendi yanılsamalarımızdan sıyrılarak net görmeye olan istek ve motivasyondur. Gerçeği görmek ise sevgidir.

Yoga görünür olandan görünmez olana bakmakla ilgilidir. Kendi maskelerimizden sıyrılmamıza yardımcı olan, öze dönüş yolculuğudur. Kendimizin her haline şefkat ile kucak açma yolculuğudur. Sevgi ve şefkat yolculuğudur.

İşe yaramayan alışkanlıklarımızdan arınmamıza yardımcı olan manevi bir destektir yoga. Özgürlük ve gevşeme yolculuğudur. Kim olduğuna, ne olduğuna ve nasıl olduğuna dair, ömür boyu sürecek tutkulu bir araştırmadır.

Yoga içimizdeki var olan boşluğu dışardan sonlu şeyler ile değil, ancak kendimizin doldurabileceği gerçeğine uyanma yolculuğudur.

An be an değişen bir gerçeklik var, bir gerçeğimiz var. Hepimiz iki gün önce mutlu iken, bir diğer gün sıkılgan, bir diğer gün hüzünlü olabiliyoruz. Yoga bu an be an değişen durumlar içindeki hakikat yolculuğudur.

Yoga bağışıklığı güçlendirir, fiziksel, duygusal ve zihinsel katmanlarımızı dengeler.

En iyi potansiyelimize ulaşmamızda aracı olan, içimizdeki ışığı tümü ile açığa çıkaran bir yolculuktur yoga. Zordur çünkü disiplini, inancı, gayreti, isteği ve adanmışlığı talep eder. Ama ödülleri de büyüktür. Aşka, sevgiye, yasa, öfkemize, üzüntülerimize, keyiflerimize, coşkularımıza dürüstlükle açılmamıza aracı olur.

Yoga bağımlı ilişki döngüsünden (kahraman, zalim ve kurban) çıkmamıza yardımcı olur. Otantik ve gerçek bağ kurmamıza vesile olur. Kendimizden başlayarak, dokunduğumuz, temas ettiğimiz her şey ile yakın ve kalpten ilişki kurmamıza aracı olur.

Yoga bir değişim ve dönüşüm yolculuğudur. Öze dönüş yolculuğudur. İnsan olma yolculuğudur. Hissetmek ve duyumsamak ile ilgilidir.

Yogaya güvenin. İçinize bu ateş düştükten sonra, düşe kalka bu yolculukta kalmaya gönüllü olun yeter ki. Tılsımı çok büyülü bir yolculuktur. Kendimizi anlama yolunda en güzel yolculuk dışarıya yapılan değil, içe yapılan yolculuktur. İçimizin, bilinçaltımızın yolculuğu içinde çeşitliliği, değişkenliği, zenginliği içinde sadeleşme yolculuğudur. Yoga yargısızlığı öğreten, kapsayıcı bir tavırla yaşama kucak açmamıza vesile olan bir yolculuktur. Bu kadim öğretiye, bütün gelmiş, geçmiş ve gelecek üstatlarına ve en büyük öğretmen olan yaşama şükürler olsun.

Lütfen bize de sorular sormaktan çekinmeyin, bu beraberliğimizin yaşamın içinde ilham olmasını, yaşam yolculuğumuzda bize güç ve destek vermesini diliyoruz.

Githa Satya (Hakikatın şarkısı), yoga ve meditasyonun şifasını deneyimlemiş ve bunu paylaşmaktan, bunu aktarmaya gönüllü hocalardan oluşuyor. Aile tadında bir okuluz. Misyonumuz yoga ve meditasyonun faydalarını tatmış ve inanan hocalar olarak, yoga ve meditasyonun şifasını yaymak.

Githa Satya olarak Kadıköy şubemizde fiziksel olarak faaliyet göstermekte, aynı zamanda online haftalık dersler ve 200 ve 300 saatlik yoga uzmanlık eğitimleri vermekteyiz. Daha fazla bilgi için lütfen www.githayoga.com.tr’de ziyaretimize gelin ve bizi instagram hesabımızdan izleyin : githasatyayoga

Email : [email protected], www.githayoga.com.tr

İnstagram : meyelbi, githasatyayoga

Mey Elbi 22 yıl önce yoga yolculuğuna çıkan Mey Elbi, Githa Yoga’nın ortaklarından. Yoga derslerini Om Yoga’da öğrendiği ‘Vinyasa’ ekolü ve Godfrey Devereux’nun ‘dinamik Vinyasası’ olarak tanımlıyor. Meditasyon ve mantraların kalp yolunda, bütünlük içinde vazgeçilmezleri olduğunu söyleyen Mey Elbi yogayı “beden hislerimizin, duyarlılık, hassasiyetlik, davet edilen açıklık ve yakınlık içinde derinlerden yüzeye çıkmasını araştırdığımız bir farkındalık çalışması” olarak yorumluyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.