Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin 3 Yöntem

3 Dakika

Zaman zaman yaşadığımız ve hayatımızı zorlaştıran baş ağrısı, ailesel genetik geçiş gösterebilse de genellikle ikincil (sonradan) ortaya çıkar. Sinüzit, yüksek tansiyon, bazı damar tıkanıklıkları, menstrual (adet) döngü, gün içinde yetersiz su tüketimi, normalden fazla efor sarf edilmesi ve migren; baş ağrısına en sık yol açan sebeplerinden.

Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir?

Baş ağrısı çok farklı sebeplerden ileri gelebileceği gibi farklı karakteristiklere de sahiptir. Bu özellikler ışığında baş ağrısının hangi kategoriye dahil edileceği doktor tarafından kolaylıkla bulunabilir:

• Migren tipi baş ağrısı

Migren tipi baş ağrısı, auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Ağrı başlamadan önce kişi migreninin başlayacağını hissediyorsa bu auralı, hissetmiyorsa da aurasız migrene işaret eder. Migren baş ağrısına bulantı-kusmalar eşlik edebilir. Özellikle ışıktan rahatsızlık duyulur, karanlık bir odaya geçilmesiyle ağrı hafifler.

• Gerilim tipi baş ağrısı

Genellikle baş çevresinde sıkışma tarzında bir ağrıya sebep olur. Yorgunluk, gerginlik ve yüksek stres düzeyleriyle yakın ilişkilidir.

• Küme tipi baş ağrısı

Çoğunlukla göz arkasında son derece şiddetli bir ağrıyla seyreder. Baş ağrısı günlere yayılır, gün içinde belirli bir zamanda yoğunlaşır. Ağrıyla birlikte gözlerde yaşarma ve kızarma meydana gelebilir.

• Egzersizle ilişkili baş ağrısı

Yapılan egzersizlerden sonra kendini gösterir.

• Trigeminal nevralji

Yüz kaslarının kasılmasına ve yüzde keskin bir ağrı hissi meydana gelmesine sebep olur.

• Menstrual baş ağrısı

Adet döngüsüne bağlı olarak ortaya çıkar, dönemseldir.

• Tansiyonla ilişkili baş ağrısı

Büyük oranda ensede ağrı oluşumuyla seyreder. Yüksek tansiyonun habercisidir.

Baş Ağrısına İyi Gelen 3 Doğal Yöntem

• Buzdan faydalanın.

Soğuk kompresyon veya soğuk uygulaması, baş ağrısını evinizde doğal yöntemlerle geçirebileceğiniz uygulamaların başında geliyor. Dondurulmuş jel, birkaç buz küpü içeren bir torba veya sağlığa zararlı olmayan herhangi bir soğuk maddeyi alnınıza veya ensenize tutarak baş ağrınızı hafifletebilir, hatta ortadan dahi kaldırabilirsiniz. 15 dakikalık sürelerle yarım saat ara vererek uygulayacağınız soğuk kompresyonu, özellikle enseye uygulandığında inanılmaz derecede etkili sonuçlar verebilir. Soğuk, baş ve boyun bölgelerinde yer alan damar ve sinirleri rahatlatarak ağrı iletimini engeller ve bu sayede baş ağrısının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

• Baş ağrısını geçirecek bir diyet düzeni oluşturun.

Aşırı lezzetli olmalarından dolayı sıklıkla tüketilen birçok yiyecek ve içecek, baş ağrısına sebep olabilir. Bu sebeple baş ağrısından kurtulmak için, ağrınız olduğunda veya gündelik olarak uygulayabileceğiniz bir diyet düzeni belirleyin. Özellikle bazı gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Çin tuzu olarak da bilinen monosodyum glutamat. Özellikle besinlerin korunması amacıyla oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Çin tuzu, özellikle hazır noodle yiyeceklerinde son derece yüksek oranda bulunuyor.
İşlenmiş et ürünleri. Sosis, salam gibi gıdalar baş ağrısına sebep olabilir. Bu nedenle bu tarz gıdalardan uzak durulmasında yarar var.

Kafein içerikli yiyecek ve içecekler. Kafein en çok çayda, kolada, kahvede ve çikolatada bulunur. Bu gıdaların en azından ağrı mevcutken çok fazla tüketilmemesi oldukça etkili olabilir. Ayrıca düşük seviyelerdeki kafein tüketimi de baş ağrısına iyi gelebilir.

Bu gıdaları içermeyen sağlıklı bir diyet düzeni sayesinde baş ağrılarına elveda diyebilirsiniz. Ancak oluşturacağınız diyet düzeninin yanında gün içinde an az 2 litre kadar su tükettiğinizden emin olun. Çünkü baş ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de vücuda yeterince su alınmaması.

• Yoga ve nefes egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri uygulaması ve yoga, ilaç kullanmadan doğal bir şekilde baş ağrısını geçirme yöntemleri arasında sayılabilirler. Doğru şekilde yapacağınız yoga ve nefes egzersizleri sayesinde baş ağrısından büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Doğru bir şekilde nefes alıp verme, kaslardaki gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Bu amaçla rahat olabileceğiniz bir ortamda, kendinizi kasmadığınız bir pozisyonda, ne çok hızlı ne çok yavaş bir biçimde ritmik olarak derin nefes alıp verin. Bu sayede kalp atışınızı dengeleyecek, kaslarınızı rahat bir duruma getireceksiniz. Bu da baş ağrısını hissetmemenizi sağlayabilir.
Aynı şekilde yogadaki egzersizler sayesinde de kaslarınızı gevşetebilir, ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Kulaklarınızı aşağı doğru çekmek, çenenizi germek veya hafif boyun ruloları yapmak size beklediğinizden de fazla yarar sağlayabilir.

Baş ağrısını geçirmenin daha pek çok yolu vardır. Size zarar vermeyecek olan doğal yöntemleri gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Ancak ağrı kesici ilaçların kullanılması, ilaç alerjisi veya yan etkilerin görülmesi gibi birçok olumsuz klinik tabloya yol açabilir. Bu sebeple baş ağrınız için ağrı kesici ilaç kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.