Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

İstanbul’un Birbirinden Güzel 10 Koşu Parkuru

3 Dakika

Günümüzde, özellikle Covid-19’un bu kadar etkili bir şekilde yaşamı kısıtladığı bu dönemde insanların yürüyüş ve koşu alanına olan ihtiyacımız arttı. İstanbul’da özellikle sahil kenarında veya ormanların içinde, ağaçların arasında yürüyüş yapmak isteyen insanlar için birbirinden güzel yürüyüş ve koşu parkurları bulunuyor. Bunlar ağırlıklı olarak Avrupa Yakası’nda, Üsküdar, Beşiktaş, Fatih gibi sahil kesimlerinde veya Sarıyer gibi ormanlık alanlarda yer alıyor.
İstanbul Avrupa Yakası Koşu Parkurları

1- Belgrad Ormanı, Sarıyer

Belgrad Ormanı için kullanılan “İstanbul’un ciğerleri” tabiri yıllar ilerledikçe daha da isabetli bir hale geliyor. İstanbulluların kalan son oksijen kaynaklarından birisi olan Belgrad Ormanı, yeşillikler arasında yürüyüş yapmayı seven ve şehrin betonarme yapısından kurtulmak isteyen insanlar için tam bir kaçış noktası.
Ormanda yürüyüş yapmak isteyenler için en güzel zamanlar ise tam bir renk cümbüşünün yaşandığı bahar aylarında yaşanıyor. Yeşilliğin ormanı terk ettiği dönemde açığa çıkan kasvetli, güzel sonbahar doğa severler için harikulade bir görüntü oluşturuyor. Doğal güzelliğinin yanı sıra daha tenha olan orman, sonbaharda ziyaretçilerini bekliyor.
İstanbul’un kuzeyinde, Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı ulaşım açısından biraz sorunlu. Trafiksiz bir günde bile ulaşımı zor olan Sarıyer’e trafiğin yoğun olduğu günlerde gitmek oldukça uzun sürüyor.

2- Kennedy Caddesi, Bakırköy

Kennedy Caddesi, Avrupa Yakası’ndaki en ünlü ve en işlek koşu parkurlarının biri. Sahilyolu olarak da bilinen cadde, Bakırköy’den Sirkeci’ye kadar uzanan oldukça uzun bir yol. Toplu taşımayla da kolayca ulaşabileceğiniz Kennedy Caddesi’nde, bisiklet, koşu ve yürüyüş parkurları da bulunuyor. Bankların sıralandığı, yolun birbirinden güzel yeşillikler ve parklarla birleştiği yol, Yenikapı, Kazlıçeşme ve Zeytinburnu’ndan geçerek Bakırköy’e uzanıyor.

3- Emirgan Parkı, Sarıyer

Emirgan ve İstinye arasında bulunun Emirgan Parkı, her nisan ayında düzenlenen Lale Festivali ile her sene daha da fazla önem kazanıyor. İstanbul’da ikamet eden insanların kesinlikle uğraması gereken bir yer olan Emirgan Parkı, aile ile birlikte veya yalnız başına sabah yürüyüşü yapmak veya koşmak isteyen insanlar için ideal bir kaçış noktası.

4- Balat Sahili, Fatih

Diğer parkurlara nazaran daha kısa bir yol olan Balat Sahili’ndeki yürüyüş parkuru 3 kilometrelik uzunluğuyla hızlı ve kısa bir koşu için olabilecek en güzel parkurlardan biri. Balat’tan Haliç’e ilerleyen tarihi bir sahil olan bu yol, Haliç ve Atatürk köprüleri arasında uzanıyor.

5- Maçka Parkı, Beşiktaş

Taksim ve Beşiktaş arasında bulunan Maçka Demokrasi Parkı, İstanbulluların ve Beşiktaşlıların en sevdiği parklardan biri. Çevresinde bulunan İTÜ kampüsü ve farklı yapılar sayesinde hem hafta içi hem de hafta sonu gençler, yaşlılar, turistler tarafından sık sık tercih ediliyor. Sadece yürüyüş veya koşu için değil, piknik yapmak için de oldukça uygun bir park.

6- Bebek Sahil, Beşiktaş

Sarıyer-Arnavutköy arası uzanan sahilin özellikle Bebek semtinde kalan kısmı yürüyüş yapmak, koşmak ve köpek gezdirmek için ideal bir yol. Arnavutköy’de bulunan tarihi yalıların önünde geçerek Bebek Parkı’na ulaşabilir, oradan da Rumelihisarı’na çıkabilirsiniz. Birçok insanın en sevdiği yürüyüş ve koşu parkuru olan bu sahil yolunda yürüyüş yapmak oldukça zevkli.

7- Yıldız Parkı, Beşiktaş

Yıldız Korusu olarak da bilinen Yıldız Parkı, Beşiktaş’ta bulunan tarihi bir yer. Çırağan Caddesi ve Palanga Caddesi üzerinden erişilen parkta, Çadır Köşkü ve Malta Köşkü gibi eski ve tarihi binalar da bulunuyor. Yokuşlu olmasından ötürü koşu ve yürüyüş yapmak isteyenleri zorlayabilen park, gündüz vakitlerinde sakin bir hale bürünüyor.

İstanbul Anadolu Yakası Koşu Parkurları

8- Üsküdar Sahili, Üsküdar
Yeniden düzenlenen Üsküdar Salacak sahili, yeni yürüyüş güzergahları ve yepyeni bisiklet yolu ile şehrin göz dolduran noktalarından. Yürüyüş boyunca Kız Kulesi manzarasına sahip olmak ve yorulduğunuzda da Kız Kulesi manzarası eşliğinde sahildeki işletmeler tarafından koyulan minderlerde oturup çay kahve içerek dinlenmek oldukça keyifli.

9- Moda Sahil, Kadıköy

Huzurlu bir koşu, kaliteli bir bisiklet sürme keyfi veya çimlere uzanıp dinlenmek için Moda Sahili en ideal ve en sevilen yerlerden biri. Moda Sahili’nden Kalamış Parkı’na ulaşan ve devam etmek isteyenlere Caddebostan ve Bostancı’ya kadar yürüyüş imkanı sunan yol, özellikle gün doğumu ve batımını izlemek için birebir.

10- Caddebostan Sahili, Kadıköy

Caddebostan Sahili, Kadıköy ve Pendik arasında uzanan ve ziyaretçilerin çok sevdiği bir bölge olan sahil, yürüyüş yapmak, koşmak ve piknik yapmak isteyenlerin dilediği gibi vakit geçirebileceği bir konumda.
Hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleriyle göz dolduran İstanbul, birbirinden güzel koşu ve yürüyüş parkurlarıyla hem İstanbulluların hem de turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.