Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

En İyi Beş Spor Uygulaması

3 Dakika

Son yıllarda giderek artan sürelerde vaktimiz dijital platformlarda geçiyor. Günlük hayatımızdaki stres, hareketsiz hayat, sağlıksız beslenme hepsi sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eden faktörler haline geldi. Pandemi ile birlikte evde geçirdiğimiz süreler giderek arttı. Artık birçok sektör, evden çalışmaya geçti.

Bu durumda bize düşen tüm bu olumsuzluklardan kurtulabilmek, sağlıklı yaşam adına bir şeyler yapabilmek için evde geçirdiğimiz sürenin bir kısmını kendimiz için planlamak olmalıdır. Gün içinde en az 2 litre su tüketmek, bol taze meyve-sebze tüketmek, şekerden kafeinden ve alkolden uzak durmak, günde en az 8 saat uyumak ve düzenli egzersiz yapmak akla ilk gelen tavsiyeler arasında. Evde geçirdiğimiz süre içinde düzenli egzersiz yapmak da mümkün. Üstelik başında çokça vakit harcamanın sağlıklı olmadığını düşündüğümüz dijital platformlarla bunu daha cazip hale getirmek mümkün. Bugün dijital platformlarda kullanılan spor uygulamalarından biraz bahsedelim.

Düzenli egzersizin önemi günümüzde her ne kadar tartışmasız kabul edilse de bunu alışkanlık haline getirmek herkes için çok da kolay olmuyor. Düzenli egzersiz alışkanlığı kazanabilmek adına egzersizleri arkadaş grupları ile yapmak, spor salonuna devam etmek motivasyonu artıracak seçenekler arasındadır. Son yıllarda telefonunuza indirebileceğiniz spor uygulamaları ile de kendinizi motive etmek, yaptıklarınızı kayıt altına almak mümkün. Aslında uygulamalar en başta en temel sportif aktivite olan yürüyüşteki adımları saymakla başladı. Ama daha sonra kullanıcı taleplerinin artması ile programlarda her dakika daha gelişir ve her ihtiyaca hitap eder hale geldi.

Sworkit

20 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Sworkit kişisel antrenör uygulaması ile çeşitli konulardaki egzersizler spor eğitmenleri tarafından videoya çekilerek kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Bu uygulama ile esneme, yoga, güç ve kardiyo egzersizleri yapmak mümkündür. Egzersiz videoları farklı süreler içeriyor. 5 dakikadan 60 dakikaya kadar değişen sürelerde egzersiz videoları bulunur. Böylece egzersiz süresini kişi kendi günlük planına göre ayarlayabiliyor. Kişi kendine uygun egzersiz antrenmanı seçerek çalışmak istediği bölgeye uygun egzersizlerle spor yapmaya başlayabiliyor. Uygulamada oldukça çok sayıda video bulabilmek mümkündür. Uygulamadaki videoların büyük bir kısmını uygulamak için ekipmana gerek olmaması da uygulayıcılar için oldukça cazip bir etken olmaktadır. Egzersizleri evde, açık havada uygun alanlarda yapmak mümkündür. Uygulama kullanıcıya ücretsiz deneme süresi vermekte kullanıcının karar vermesine imkan sağlamaktadır. Uygulamaya Google Play’den ulaşmak mümkündür.

Nike Training Club

Oldukça kullanışlı bir program olan uygulama birçok spor eğitmeni tarafından tavsiye edilen uygulamalar arasında yer alır. Programa kayıt yaptırırken kaydedilen kişisel verilerinize uygun olarak antrenman önerileri sunulur. Spor dünyasında kabul görmüş bir marka olan Nike tarafından kullanıcıların hizmetine sunulmuştur Usta spor eğitmenlerinin ve sporcuların hazırladığı program kişinin ihtiyaçlarına göre farklı seçenekler içermektedir. Yoga, esneme, güç egzersizleri gibi farklı alanlarda egzersizlere ulaşmak mümkündür. Egzersiz süresince kullanıcı sesli komutlarla sürekli yönlendirilmektedir. Pandemi döneminde uygulama tamamen ücretsiz olarak hizmet vermiştir. Uygulamanın ücretsiz olması da kullanıcıların tercih sebepleri arasında yer alır. Serena Williams, Cristiano Ronaldo gibi ünlülerin çektiği videolar kullanıcıyı oldukça motive etmektedir. Uygulama tamamen kullanıcının günlük ritmine uygun programlar sunmaktadır. Ios ve Android kullanıcıları tarafından indirilerek kullanılabilir. Uygulamadaki egzersizleri evde ya da farklı alanlarda yapmak mümkündür. Program sıkılmadan spor yapmaya olanak sağlayan çok çeşitli videoları olması nedeni ile kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılır.

Fit 365

Fit 365 çok farklı egzersiz seçeneklerine sahip olması nedeni ile spor yapmak isteyenlere tavsiye edilecek ilk uygulamalar arasında yer alır. Hem sağlıklı yaşam hem de kilo vermek hatta talebiniz kilo almak ise tüm bu amaçlar için uygun bir programdır. Uygulama kullanıcılarına aynı zamanda sağlıklı beslenmeye ait önerilerde sunmaktadır. Ios ve Android den ulaşmak mümkündür. Uygulama ile atılan adım, içilen su miktarı ve kalori hesabı yapılabilmektedir. Uygulama indirildikten sonra en önemli nokta hedef belirlemektir. Uygulamada farklı dil seçenekleri mevcuttur.

Adidas Training by Runtastic

Bu da spor alanında kendini kabul ettirmiş bir diğer marka olan Adidas tarafından kullanıcılara sunulan bir uygulamadır. Ios ve Android’ den ulaşılabilir. Uygulama spor yapmak isteyen ama bir türlü motive olamayan kullanıcılar için oldukça uygundur. Ekipman kullanmadan faklı sürelerde yapılabilecek farklı seviyelerde egzersiz videoları bulunmaktadır. Birçok uygulama gibi Adidas uygulamasında da kişinin kendine özel egzersiz programları oluşturması mümkündür.

Aaptiv

Aaptiv, kullanıcıya motivasyonunu artıracak yönlendirmeler yaptığı için sevilerek kullanılan spor uygulamaları arasındadır. Her hafta yeni antrenmanlar eklenerek güncel tutulan uygulama antrenmanlar esnasında çalınacak müzik listelerini de hazırlamaktadır. Uygulamaya Ios ve Android uygulamalarında ulaşılabilmektedir. Özellikle kardiyo meraklılarına hitap eden egzersizler vardır. İçinde farklı konularda profesyonel eğitmenlerce hazırlanan çok sayıda egzersiz programı mevcuttur. Uygulamada ki egzersizler kullanıcının koyduğu hedeflere ulaşırken hedef takibini kolay yapmasını sağlar. Özellikle koşu programları birçok kullanıcı tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.