Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Su Artıma Cihazı Nasıl Seçilir?

3 Dakika

Evlerde su arıtma cihazları neden önemlidir? Temiz ve saf içme suyuna erişim her insan için gereklidir, ancak herkesin buna erişimi yoktur. Bazı kaynaklardan gelen suyun kalitesi, pestisitler, ağır metaller, bakteriler, kist ve yüksek TDS (sudaki çözünmüş katı madde) gibi kirleticilerin varlığından dolayı iyi olmayabilir. Hiç şüphe yok ki, insanlar içme sularını arıtmak için giderek daha fazla su arıtıcılarına yöneliyor.

Yeni bir su arıtma cihazı satın almak istiyorsanız, piyasada bulunan çok sayıda marka ve model karşısında kafanızın karışması muhtemel. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun mükemmel su arıtma cihazını bulmak için su arıtma cihazı nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çeşitli su arıtıcı türleri vardır, bu nedenle su arıtıcılarını kısa listeye almaya başlamadan önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmak önemlidir.

Su Kalitesi

Bir arıtma cihazı satın almadan önce su kalitesini kontrol etmeniz gerekir. Bölgenizdeki suyun TDS seviyesi, sertliği ve tuzluluğu yüksekse, bir RO su arıtıcısı seçmeniz gerekir. RO su arıtıcıları, en küçük çözünmüş tuz, metal ve safsızlıkların giderilmesine yardımcı olan yarı geçirgen bir zar ile birlikte gelir.

Depolama Kapasitesi

Su arıtma cihazı satın alırken depolama kapasitesini dikkate almak çok önemlidir. Elektrik kesintisi olan bir bölgede yaşıyorsanız, daha yüksek depolama kapasitesine sahip bir su arıtma cihazına ihtiyacınız vardır. Otomatik su arıtma cihazları, arıtma cihazındaki su seviyesi düşer düşmez arıtma işlemini başlatır.

Sertifikalar

Su arıtma cihazı incelemelerinde kontrol etmeniz gereken bir diğer önemli faktör de markanın aldığı sertifikalardır. Sertifikalı su arıtma cihazları, markanın özgün ve güvenilir olmasını sağlar.

Bakım ve Satış Sonrası Hizmetler

Nihai kararı vermeden önce su arıtma cihazlarının bakım ve satış sonrası hizmetleri hakkında gerekli tüm bilgileri edindiğinizden emin olmanız gerekir. Sık bakım gerektiren bir su arıtma cihazı, yatırdığınız paraya değmez. Ayrıca, şirketin sunduğu satış sonrası hizmetleri de kontrol etmeniz gerekir. Kötü satış sonrası hizmetler, su arıtma cihazında bir şeyler ters giderse birçok soruna yol açar.

Bir su arıtma cihazı için hizmet kalitesi çok önemlidir. Arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, akrabalarınız ve tanıdıklarınızla su arıtma cihazının markasıyla ilgili deneyimlerini kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca markanın web sitesinde, çevrimiçi mağazalarda ve sosyal medyada su arıtıcısı için çevrimiçi incelemeleri kontrol etmelisiniz.

Filtrelerin Maliyeti

Filtrelerin maliyeti her marka için farklıdır, bu nedenle parçaları değiştirmek için her yıl ortalama ne kadar harcamanız gerektiğini kontrol etmeniz gerekir.

Parçaların Bulunulabilirliği

Markalar bazen bir su arıtma cihazı modelini kataloglarından çıkardıklarını ve artık bunun için yedek parça bulunmadığını söylüyor. Bu gibi durumlarda ya standartların altında parçalar kullanmanız ya da yeni bir su arıtma cihazı satın almanız gerekir. Bu nedenle, herhangi bir markadan daha yeni bir model almayı tercih etmeli ve o modeli yedek parça için ne kadar süre desteklemeye devam edeceklerini markaya danışmalısınız.

Sudaki TDS Nedir ve Ne Kadarı İçmek İçin Kabul Edilebilir?

TDS – Total Dissolved Solids / Sudaki Çözünmüş Katı Madde anlamına gelmektedir. Suda çözeltide bulunan inorganik tuzları ve az miktarda organik maddeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. TDS’deki ana bileşenler genellikle kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum katyonları ve karbonat, hidrojen karbonat, klorür, sülfat ve nitrat anyonlarıdır. TDS genellikle mg/Litre veya ppm (milyonda parça) olarak ölçülür. Suyunuzu bir laboratuvarda test ettirebilir veya çevrimiçi mağazalardan temin edebileceğiniz bir TDS sayacı kullanabilirsiniz.

Genellikle, suyun TDS’si 200 ppm’nin altındaysa, içmek için çok iyi olduğu kabul edilir. Ancak yine de zararlı bakteri ve virüsleri yok etmek için saflaştırılmasını isteyebilirsiniz. Birçok belediye tarafından sağlanan musluk suyunun TDS değeri genellikle 200 ppm’nin altındadır. Yeraltı suyu genellikle 200 ppm ile 3.000 ppm arasında herhangi bir yerde TDS seviyelerine sahiptir ve bu suyu temizlemek için bir RO su arıtıcısına ihtiyacınız olacaktır.

Su Arıtma Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli su arıtıcı türleri vardır: RO (Ters Ozmoz), UF (Ultrafiltrasyon) ve UV (Ultraviyole). Bazı su arıtma cihazları, RO ve UV dahil olmak üzere çeşitli teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanır. TDS seviyesine bağlı olarak, ihtiyaçlarınıza uygun su arıtma cihazı tipini seçmeniz gerekir. Düşük TDS’li su (200 ppm veya altı) için yalnızca bir UF veya UV su arıtıcısına veya her ikisinin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.