Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Topuklu Ayakkabıyla Rahat Yürümek İçin İpuçları

3 Dakika

Bugün uzmanlarca giyilmesi pek önerilmeyen ama kadınların tüm zorluklarına rağmen giymekte direndiği topuklu ayakkabılarla nasıl rahat edebiliriz birlikte bakalım.

Topuklu ayakkabılar her ne kadar kadınlar için vazgeçilmez olsa da, ne yazık ki her 3 kadından biri topuklu ayakkabı giydiği için ayak sağlığı ile ilgili problemler yaşar.

Aslında birkaç basit ve uygulaması kolay kurala uyarak topuklu ayakkabılar üzerinde uzun süre ve sorunsuz kalabilmek mümkündür.

1 – Topuklu ayakkabı giyerken ana kurallardan biri alıştığınızdan daha küçük adımlar atmaktır. Düz ayakkabılarla atılan adımlar kadar topuklu ayakkabılarla atılan adımlar uzun olmayacaktır. Bu nedenle alıştığınız tempoda değil ayaklarınızı zorlamamak için daha küçük adımlarla yürümeniz gerekir. Böylece daha önce attığınızdan daha fazla sayıda adımla ulaşmak istediğiniz yere ulaşmanıza rağmen ayaklarınızı topuklu ayakkabı içinde zorlamamış olursunuz.

2 – Topuklu ayakkabı ile düz ayakkabılarla yürüdüğünüz gibi çok hızlı yürüyemeyeceğiniz açıktır. Bu nedenle topuklu ayakkabı giydiğiniz günlerde acele etmeden daha sakin adımlar atmanız topuklu ayakkabıdan kaynaklanacak sağlık sorunlarının önüne geçecektir. Bu nedenle küçük ve sakin adımlarla dengenizi korumanız mümkün olacaktır.

3 – Topuklu ayakkabı üzerinde yürürken dengenizi koruyabilmek için denge merkezini de yeniden şekillendirmeniz gerekecektir. Topuklu ayakkabı üzerinde iken vücudunuz bir miktar öne doğru eğim alacağından sizin başınızı ve bedeninizin üst kısmını geriye doğru vermenizde fayda vardır. Böylece topuklu ayakkabınızın üzerinde acele etmeden küçük adımlarla yürürken dengenizi koruyabilmek için üst bedeninizi geriye doğru vermeye çalışın.

4 – Yürürken ayağınızda ne olursa olsun aşağıya değil direk öne bakmak gerekir ki bu kural topuklu ayakkabı ile yürürken de geçerlidir. Öne doğru bakarak yürürken ayağınızın dolaşıp düşme şansınız daha yüksektir. O yüzden gideceğiniz yöne doğru bakmak doğru bir adımdır. Gideceğiniz yönde bir hedef seçip ona odaklanmak, ilginizi ayakkabılardan uzaklaştıracak daha rahat yürümenizi sağlayacaktır.

5 – Aslında belki de bahsedilmesi gereken ilk kural bu olmalıdır. Giydiğiniz ayakkabının ayağınıza tam olduğundan emin olun. Ayak numaranızdan daha büyük ya da küçük ayakkabılar sakatlanma ya da sağlık sorunları yaşama şansını artırır. Bu nedenle ayakkabı alırken doğru zaman dilimini seçmelisiniz. Sabah erken saatlerde ayakkabı almanız uygun değildir. Çünkü gün içinde ayakta geçirilen süre artıkça ayaklar şişecek ve günün ilerleyen saatlerinde ayakkabılar ayaklarınızı sıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle ayakkabı alırken akşam saatlerinde alışveriş yapmak daha doğrudur. Ayakkabı denerken ayağınızın topuklu ayakkabı içinde öne doğru kayacağını da hesaba katmak gerekir. Bu nedenle ayakkabıyı denerken eğer topuk kısmı ile ayağınız arasına işaret parmağınız rahatça giriyorsa ayağınız öne doğru fazla kaymış demektir. Bu durumda denediğiniz ayakkabı ayağınız için uygun ayakkabı değildir.

Ayakkabı alırken ayak tipinizi ve ayağınızın hassas noktalarını bilerek ayakkabı tercih etmeniz daha sonra yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir.

Yani ayak yapınıza ve numarasına uygun ayakkabılar alın.

6 – Aldığınız her ayakkabı gibi topuklu ayakkabının da yapıldığı malzemenin kaliteli olması önemlidir. Ayağınızı terletmeyen, nefes alan malzemeden yapılmış ayakkabıları tercih edin. Tercihen doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar almaya çalışın.

7 – Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda adım atarken önce topuk kısmı daha sonra parmak kısmı yere değecek şekilde adım atmaktır. Düz ayakkabı giyerken genellikle tüm ayak tabanı aynı anda yere değerken topuklu ayakkabı giyildiğinde önce parmak uçları ile yere basılması daha doğru gibi gelse de doğru hareket, önce topuk, sonra parmak ucu değecek şekilde adım atmaktır. Ancak bu kural topuklu ayakkabı ile merdiven inip çıkarken geçerli değildir. Bu durumda ayak tabanınızı tam olarak basmaya çalışın. Böylece dengenizi korumanız daha kolay olur.

8 – Topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsunuz ama her giydiğinizde ya da gün sonunda sorun yaşıyorsanız belki de farklı topuk çeşitlerini denemelisiniz. Daha kalın topuklar ya da platform topuklu ayakkabılar hem şıklığınızı tamamlar, hem topuklu giyme şansınızı elinizden almaz ve hem de yaşanması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçer. Ayakkabının topuğu inceldikçe sizin de dengenizi sağlamanız daha da zorlaşır. Bu nedenle kalın topuk sizin için iyi bir seçenek olabilir. Topuklu ayakkabı alırken uzmanlarca en fazla 6 santimlik topukların tercih edilmesi önerilir.

9 – Eğer yeni bir topuklu ayakkabıyı tüm gün giymek istiyorsanız giymeden önce mutlaka deneyin, kısa mesafelerde ve farklı zeminlerde giyin ve böylece daha uzun süre giyip giyemeyeceğinizden emin olun. Yeni ayakkabıların tabanlarının kayma şansı daha yüksek olduğundan eğer taban malzemesi uygunsa giymeden ayak tabanlarının biraz zımparalanması fayda sağlayabilir.

10 – Genelde ayakkabılarınızla sorun yaşıyorsanız topuklu ayakkabılarla da yaşama şansınız vardır. Bu nedenle sorun yaşamadan önce ayakkabı tabanının ön veya arka kısımlarına silikon yastıklar ya da ortopedik taban yerleştirerek önlem alabilirsiniz.

11 – Gün içinde çok uzun süre ayakkabılarınızı çıkarma şansınız yoksa en azından fırsat bulduğunuz aralarda ayaklarınızı dinlendirmeye çalışın. Kısa süreli olsa da ayaklarınız uzatabilme fırsatları yaratmaya çalışın. Böylece oluşan ödemi azaltır, dolaşımı rahatlatırsınız.

12 – Ayak tırnaklarınızın çok uzun olmaması da topuklu ayakkabı içindeki konforunuzu artıracaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.