Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kedi ve Köpeklerde Tasma Seçimi Nasıl Yapılmalı?

3 Dakika

Evinizde birlikte yaşadığınız kedi ya da köpeğiniz var ve onunla birlikte dışarı çıkmak istediğinizde ona tasma takmalı mısınız?

Köpek Tasmaları

Tasma, günlük hayatta köpeklerin en sık ihtiyaç duyduğu malzemelerden biridir. Çünkü köpekler gün içinde hem tuvalet ihtiyaçlarını gidermek hem de egzersiz yapabilmek adına yürüyüşe çıkmaları gereken hayvanlardır. Bu geziler sırasında köpeğinizle birlikte dış ortamda yürüyüş yaparken onların güvenliğini sağlayabilmek, fazla uzaklaşmalarını engellemek ve hatta dış ortamda uygun olmayan alanlara girişlerini engellemek ancak tasmalarla mümkündür. Bu nedenle doğru tasma seçimi hem sizin hem de köpeğinizin konforunu artıracaktır. Doğru seçilen bir tasma sayesinde köpeğinizin de kendine güveni artacaktır. Birlikte yaptığınız yürüyüşler, egzersizlerden o da sizin kadar keyif alacaktır. Uygun olmayan tasma seçimleri köpeğinizde sağlık sorunlarına da neden olabilir. Çeşitli yaralanmalar olabileceği gibi köpeğinizin strese girip sizinle yürüyüşe çıkmak istememesi ya da saldırgan davranışlar sergilemesi söz konu olabilir.

Tasma Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

İlk ve en önemli kriter tasmanın kullanım amacı olmalıdır. Yapılacak aktivite ile seçilecek tasma uyumlu olursa hem köpeğinizle birlikte geçireceğiniz zamandan keyif alırsınız hem de yaralanmaların önüne geçmiş olursunuz.

Tasma seçiminde önemli bir başka noktada elbette köpeğinize ait özellikler olacaktır. Köpeğinizin cinsi, boyun genişliği gibi fiziki aktörlerin yanı sıra egzersiz düzeyi, yürüyüş esnasında çekme hareketi gösterip göstermemesi, güç düzeyi ve sizinle ne kadar uyumlu olduğu gibi faktörler de etkilidir.

Tasma Tipleri

Göğüs Tasması

Hareket potansiyeli yüksek köpeklerde tercih edilir. Gövdeye takılır.  Bu nedenle boyuna bir baskı uygulamazlar. Bu özellikleri nedeni ile de son yıllarda giderek daha çok tercih edilir bir hal almışlardır. Göğüs tasmaları köpeklerin konforunu oldukça artıran tasmalardır.

Göğüs tasması seçimi yapılırken mutlaka köpeğin gövde ölçülerine uygun olan tasma tercih edilmelidir. Büyük tasmalar köpeğin içinden çıkmasına, küçük tasmalar ise köpeğin sıkışmasına neden olur.

Göğüs tasmaları, boyun tasmalarından daha zor takılan tasmalardır. Üstelik kemirmeyi seven köpeklerin göğüs tasmalarını kemirmeleri daha kolaydır.

Tüm tasmalarda olduğu gibi göğüs tasması seçilirken tasmanın üretildiği malzeme de dikkate alınmalıdır. Köpeğinizin cildine zarar vermeyen malzemelerden seçim yapılması esas olmalıdır.

Boyun Tasması

En çok kullanılan tasma tipi boyun tasmalarıdır. Köpeğin direkt boyun bölgesine takılırlar ve uzun süre boyunda kalmaya uygundurlar. Bu tasmalar aynı zamanda köpeğe ait bilgileri içine koyabileceğiniz kimlik tüplerinin takılmasına da uygundur. Göğüs tasmaları gibi boyun tasmaları da mutlaka köpeğinizin vücut ölçülerine uygun olmalı ve kaliteli malzemeden yapılmış olanlar tercih edilmelidir. Boyun tasmalarının genişlikleri, genellikle köpeğin boyun ölçülerine göre orantılı olarak değişir. Yani köpeğin boynu kalınlaştıkça tasma kalınlaşır. Köpeğin boynu inceldikçe incelir. Boyun tasmasının uygun olmaması halinde köpeğin boynuna yapılan baskı nedeni ile kan dolaşımı azalacak bu durum da sakatlanmalara neden olabilecektir.  Boyun tasmaları uygun uzunlukta seçilmeleri halinde köpeğinizin hareket yeteneğini oldukça artırır. Ancak köpeğiniz oldukça kuvvetli çekme yeteneğine sahipse ve yürüyüş esnasında çekme özelliği varsa sıkıntı yaşamamak için göğüs tasması tercih edilmesi önerilir.

Boyun tasmaları takılmaları kolay tasmalar olduğu için yavru köpeklerin tasmaya alıştırılmasında da kullanılan tasmalardır.

Köpek tasmaları, deri, suni deri, kumaş, ip ya da zincirden yapılabilir.

Köpek Gezdirme Kayışları

Kullandığınız tasma hangi tip olursa olsun köpek gezdirme kayışları ile kombine ettiğinizde konforunuzu da güvenlik düzeyinizi de artıracaktır. Köpek gezdirme kayışları, otomatik kilitlenebilen makara sistemlerine sahiptir. Uzunlukları farklı boylardadır. Standart olarak 120 santimlik boyları vardır. Gezdirme kayışları zincir, halat ya da deriden yapılmış olabilir. Bazı gezdirme kayışları ise darbe emici süspansiyon özelliğindedir. Gezdirme kayışları seçilirken de köpeğin ırksal özellikleri, kuvvet ve vücut yapısı mutlaka dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Köpek tasmaları kullanım amaçlarına göre de sınıflanabilirler.

Köpek Eğitim Tasmaları

Eğitimler esnasında köpeğin verilen komuta itaatini sağlamak için tasarlanmış tasmalardır. Bu tasmalar köpeğe şartlı bir öğrenme eğitimi verirler. Dikenli, boğma ve havlama tasmaları en sık kullanılan eğitim tasmalarıdır.

Köpek Gezdirme Tasmaları

Köpeğinizle yapacağınız yürüyüşler için kullanılan tasmalardır.

Köpek Gösteri Tasmaları

Daha geniş hareket alanı sağlayarak köpeğinizin yapacağı gösterilere olanak sağlarlar.

Köpek Bağlama Tasmaları

Köpekleri sabitlemek için boyun tasmalarına takılan sağlam ve uzun tasmalardır.

Kedi Tasmaları

Kediler, köpekler kadar tasma takmaya uygun hayvanlar değillerdir. Çünkü yapıları gereği oldukça meraklı ve hareketli hayvanlardır. Kedilere tasma takmanın belki de tek iyi yanı kaybolduklarında size ulaşılmasını sağlayacak bilgiler içeren künye ile birlikte kullanılabilmeleridir. Son derece hareketli canlılar olan kediler tabi uyumadıkları zamanlarda tasmadan çok da hoşlanmazlar. Çünkü tasma hareketlerini kısıtlar. Bu nedenle tasmaya alışmak kediler için köpeklerden daha zor olabilir. Yavru kediler bu konuda biraz daha kolay uyum sağlayabilirler.

Tüm bunlara rağmen kedinizle yürüyüş yapmak onu da dışarı çıkarmak istiyorsanız onun güvenliği için mutlaka tasma takmalısınız.

Dayanıklı ama esnek, takılma durumunda kolay açılabilen kaliteli malzemeden yapılmış tasmalar tercih edilmelidir. Tasmayı seçerken kedinizin fiziki özelliklerine uygun tasma seçmemeniz halinde sağlık sorunları yaşayabileceğinizi unutmayın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.