Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Organik Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

3 Dakika

“Organik temizlik” ya da yeni ve daha popüler adıyla “yeşil temizlik” teriminin birçok tanımı olabilir, ancak sürecin ana amacı, bizi ve çevremizi sağlıklı ve toksinlerden uzak tutan temizlik çözümleri ve yöntemleri kullanmaktır.

Kimyasallara ve toksinlere maruz kalmak potansiyel olarak vücudumuza, suya, havaya ve ekosisteme onarılamaz zararlar verebilir. Organik temizlik, örneğin çöplüklere giden atıkları azaltacak şekilde organik bir temizlik ürünü kullanmak veya evinizi temizlemek anlamına gelebilir ve sandığınızdan çok daha fazla faydası vardır.

Organik Temizlik Nedir?

Bazıları için organik temizlik, ev yüzeylerini temizlemek için yalnızca kabartma tozu, sirke ve limon gibi maddeler kullandıkları anlamına gelir. Bunlar doğal yeşil temizleyiciler olarak kabul edilir. Bazı kişiler ise, çevre için sağlıklı üretilmiş yeşil temizlik ürünlerini tercih edebilir. Her iki yöntem de doğru uygulandığında kabul edilebilir ve faydalıdır.

Organik temizlik ürünleri tipik olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Fosfat içermez
 • Klor içermek
 • Yapay kokular içermez
 • Yapay renkler içermez
 • Biyobozunur veya geri dönüştürülebilir ambalaja sahiptir
 • Sürdürülebilir tarım uygulamaları kullanılarak organik olarak yetiştirilen içeriklerdir

Bazı organik temizlik ürünleri, ürünlerinin adil ticaret olduğunu, yani ürünün onu üretenler tarafından belirli çevre ve çalışma standartlarını karşıladığını onaylayabilir. Diğer organik temizlik ürünleri katkı maddeleri veya zararlı kimyasallar içermeyebilir ve kârlarının bir kısmını çevresel nedenlere bağışlayabilirler.

Birçok ticari temizlik ürünü, yüzeylere zarar verebilecek ve hassas kişilerde sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek zararlı kimyasallar içerir. Bu yaz büyük ev temizliğiniz yapmak için alışveriş sepetinizi bu ürünlerle doldurmadan önce, ev temizlik ürünleri için bu 8 doğal alternatife bir göz atın.

 1. Karbonat

Karbonat, mükemmel bir temizleyici ve koku gidericidir. Tıkanıklıkları temizlemek ve çıkarmak için sirke ve su ile yumuşatmak ve köpük temizleme gücünü artırmak için doğal sabunlarla kullanmak iyi bir sonuç sağlar.

 1. Boraks

Boraks, çoğu bakkal ve büyük mağazanın deterjan bölümünde bulunabilir. Güçlü bir dezenfektan özelliği gösterir ve sabun köpüğünü artırmak için suyu yumuşatır. Boraks özellikle hasar riski olmadan duvarları ve duvar kağıtlarını temizlemek için idealdir. Ayrıca zemine yapışmış kir ve tozu da temizler.

 1. Çamaşır sodası

Çamaşır sodası, mutfak gereçlerindeki yağı sökmek, giysilerdeki ve yüzeylerdeki lekeleri ve her yeri dezenfekte etmek için harika bir doğal alternatiftir. Lavabo, küvet ve banyo fayanslarının temizliği için idealdir. Sadece alüminyum yüzeylerde kullanmaktan kaçınmak gerekir. Genellikle deterjan bölümünde rahatlıkla bulunur.

 1. Mısır nişastası

Mısır nişastası, pencereleri, resim çerçevelerini, fiberglas kapıları ve diğer cam yüzeyleri temizlemek ve cilalamak için mükemmel bir alternatiftir. Kilim ve halılardaki zorlu kir ve lekeleri temizlemek için de kullanılabilir.

 1. Beyaz, kokusuz sabun

Kokusuz sabun, çeşitli yüzeyleri temizlemek için kullanılabilen biyolojik olarak parçalanabilen bir temizleme solüsyonudur. Sabunu kalıp, sıvı, toz veya pul şeklinde bulabilirsiniz. Yapay boyalar, kokular veya katkı maddeleri içermeyen doğal sabunları tercih etmeniz gerekir.

 1. Limon

Limon, gıdalarda doğal olarak oluşan en güçlü asitlerden bazılarını içerir. Gresi kesmek ve bakterileri öldürmek için kullanılır.

 1. Beyaz sirke

Beyaz sirke veya asetik asit, yağı ve küfü temizler, tazeler, bazı lekeleri çıkarır ve balmumu birikimlerini temizler.

 1. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit dezenfekte edebilir ve ağartıcı olarak işlev görebilir. Genellikle tıbbi amaçlar için kullanılan basit bir peroksit formülüdür. Ev ihtiyaçları için ideal çözüm dereceleri %3-6 arasındadır.

Doğal Temizleme Solüsyonu Tarifleri

Yukarıda listelenen ürünler kendi başlarına harikalar yaratabilirken, hemen hemen her uygulama için güçlü temizleme çözümleri oluşturmak için bunları karıştırabilirsiniz. İşte sık sık gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz doğal temizlik çözümleri;

 • Yarım galon su ile yarım fincan beyaz sirke ve çeyrek fincan karbonatı karıştırarak çok amaçlı bir temizleyici yapın. Bu karışım pencereleri, çerçeveleri, aynaları, fayansları etkin bir şekilde temizler.
 • Halı lekeleri içinse bire bir olacak şekilde su ve beyaz sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırın. Çözeltiyi doğrudan sorunlu bölgelere püskürtün ve 10 ila 15 dakika bekletin. Bir sabun/su solüsyonu kullanarak bir bulaşık süngeri veya fırça ile lekeyi ovalayın.
 • Yağlı bulaşıkların üstüne mısır nişastası sürün, en az 20 dakika bekleyin ve yıkayın.
 • Bir galon sıcak su ve 1/2 bardak tuz karışımı dökerek giderleri temizleyin ve tıkanıklıkları açın. İnatçı tıkanıklıklar için 1/2 bardak karbonat ve ardından 1/2 bardak beyaz sirke uygulayın. Bu, yağ asitlerini çözen ve yıkayan güçlü bir kimyasal reaksiyon yaratır. Metal borularınız varsa kaynar su dökerek bitirin. Plastik tesisata kaynar su dökmekten kaçının, çünkü bu ciddi hasara neden olabilir ve havaya zararlı kimyasallar salabilir.
 • 1/2 bardak ılık suyu sadece birkaç damla limon yağı ile karıştırarak toksik olmayan bir ahşap cilası elde edin. Çözeltiyi iyice karıştırın ve hafif nemli pamuklu bir beze uygulayın. Ahşap yüzeyi nemli bir bezle silin, ardından kuru bir pamuklu bezle silerek işlemi tamamlayın. Bu işlem ayrıca vernikli ahşap giriş kapıları ve ahşap kaplamalarda da işe yarar.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.