Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Soda ile Maden Suyu Arasındaki Farklar

2 Dakika

Soda terimi birçok kişi için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bunun nedeni, bu terimin uzun süredir kullanımda olması ve insanların farklı içecekleri ifade etmek için kullanmasıdır. Sodalı su, insanların ticari olarak satılan yapay karbonatlı suya ilk verdikleri isimdi; hem de 18. yüzyılın sonlarından itibaren… Günümüzde ise bazı insanlar bunu sodaya atıfta bulunmak için, bazıları ise maden suyuna atıfta bulunmak için kullanıyor.

Ancak hem maden suyu hem de soda, karbondioksit gazından gelen kabarcıklarla karakterize edilse de özellikle onları farklı kılan diğer katkı maddeleri ile ayrışan iki ürün. Gazlı su olarak da bilinen gazlı ve sodalı sular berraktır ve çözünmüş karbondioksite sahiptirler ve kelimeler genellikle birbirinin yerine kullanılsa da oldukça farklı ürünlerdir.

Özellikle sıvı hallerinde maden suyu ile soda arasında farklılıklar olduğu görülebilir. Maden suyu ve soda arasındaki farklar arasındaki anahtar ise kaynakları ve işlenmeleriyle ilgilidir.

Sodanın en büyük özelliği, herhangi bir yerden temin edilen sade sudan yapılmış olmasıdır. Bu, özellikle evsel amaçlara yönelik olarak arıtılmış su olabilir. Sodalı su yapmak için de kullanılabilen sade su kuyular gibi diğer açık kaynaklardan elde edilebilir. Bu tip sade su daha sonra soda oluşturmak için işlenir.

Sodanın diğer önemli yönü, yapay olarak işlenmesidir. Başka bir deyişle, pazarlama amaçlı diğer tüm ürünler gibi insanlar tarafından belirli bir amaç için üretilir. Sodanın bir diğer dikkat çeken özelliği ise çeşitli katkı maddelerinden oluşmasıdır. Bunlar arasında sofra tuzu, sodyum bikarbonat gibi çözünmüş katılar, sodyum sitrat ve ayrıca potasyum bikarbonat ve disodyum fosfat bulunur ve bu maddeler sodaya farklı tatlar verir. Bunun üzerine, istenen sonucu elde etmek için karbondioksit yapay olarak basınç altında tutulur. Sodanın tadı genellikle sade su kaynağına eklenen farklı katkı maddelerinin bir sonucu olarak değişir.

Sodanın aksine maden suyu adından da anlaşılacağı gibi doğal bir kuyudan veya kaynaktan gelir. Maden suyunun kaynağı doğaldır, doğrudan o kaynaktan elde edilir ve tüketim için paketlenir. Başka bir deyişle, doğal kaynaklardan elde edilen maden suyu, doğrudan kaynağından doğal haliyle tüketime hazırdır. Kaynak, herhangi bir insan müdahalesi ile bozulmamıştır, bu nedenle doğal olarak insan tüketimi için en iyisidir.

Maden suyunun bir diğer özelliği de doğal olarak işlenmesi ve lezzetini de içinde doğal olarak çözünen minerallerden almasıdır. Maden suyunun yaratılmasındaki tüm süreç doğaldır. Maden suyunda bulunan doğal mineraller arasında kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Diğer mineraller de çözülebilir ancak maden suyunu sodadan farklı kılan ve farklı bir tat veren topraktan elde edilen bu doğal maddelerdir.

Maden suyu sodaya göre daha hassastır ve tadı doğal olarak iyidir. Maden suyu, tadını iyileştirmek için herhangi bir şey eklemeye gerek kalmadan tek başına tüketilebilir. Doğal hali, insanlara iyi gelmeyebilecek bazı maddeler içeren sodaya göre daha sağlıklı olduğu anlamına gelir. Bu, doğal suyun tadını gerçekten seven insanlar için mükemmel bir seçenektir. Tazeliği diğer alkolsüz içecekler kadar iyidir, bu nedenle bir içeceğin yerine tek başına servis edilebilir.

Birçok kişi farklı markalardaki maden sularının tatlarının birbirinden çok farklı olduğunu fark edebilir. Bu, her bir su türünün mineral içeriğinden kaynaklanmaktadır ve suyun kaynağına bağlı olarak aynı tür maden suyunun markaları arasında bile değişiklik gösterebilir. Ayrıca, içeriğindeki sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi çeşitli mineraller de tadı üzerinde etkilidir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.