Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Maden Suyunun Faydaları

3 Dakika

Genellikle ağır bir yemekten sonra elimizin gittiği maden suyunun faydaları bununla bitmiyor. Tam bir mineral kaynağı olan maden suyu, kemik gelişiminde cilt sağlığına kadar etkili…

Vücudumuzun sıvı ihtiyacını doğru kaynaklarla karşılayabilmek sağlıklı bir beden için hayati önem taşıyor. Şekerli ve asitli içecekler yerine bol bol su tüketmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak vücudun su ihtiyacını sadece suyla gidermek yerine bu rutini çeşitlendirmek de mümkün. Elektrolitleri dengelemede çok etkili olduğu bilinen maden suyu da bunun için en iyi seçeneklerden biri.

Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok minerale sahip olan maden suyunun, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum açısından son derece zengin bir içecek olarak günlük rutinde yer alması gerekiyor. Maden suyu ya da tadını sade olarak sevmiyorsanız maden suyu ile karıştırılmış taze meyve suyu veya ayran suyla birlikte tüketebileceğiniz en iyi içecek seçeneklerinden biri.

Günde bir bardak kadar tüketildiğinde hem vücudunuz hem de cildiniz için birçok fayda sağlayan maden suyu, genellikle sodayla karıştırılan bir içecek. Ancak aslında soda içme suyunun karbondioksit ile karıştırıldığı bir içecekken, maden suyu, yeraltı sularından elde edilen bir içecektir. Bu özelliği sayesinde de yer altından yüzeye çıkarken, mineral yönünden oldukça zenginleşir. Her iki içecek de mideyi rahatlatmak için tüketilebilse de soda, maden suyu gibi mineral yönünden zengin bir içecek değildir.

Maden Suyunun Faydaları

– Kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için gerekli bir mineral olan kalsiyum yönünden zengin olan maden suyu, düzenli tüketildiğinde vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Bu özelliği ile kemik ve diş sağlığının korunmasında önemli bir rol üstlenir. Aynı zamanda günde bir bardak içilen maden suyu yine kemikleri güçlendirici kalsiyum içeriği sayesinde osteoporoza karşı koruyucu etki gösterir. Maden suyunun özellikle gelişim çağındaki çocuklar, ileri yaştaki bireyler ve artan mineral ihtiyacı nedeniyle gebeler tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

– Kilo verme süreçlerinde de tüketilmesi tavsiye edilir. İçeriğindeki sülfat ve bikarbonat iyonları vücuttaki yağı metabolize eder ve böylece kilo verilmesine yardımcı olur. Yağ yakmak için önemli bir takviye olduğu için birçok detoks içeceği tarifinde kullanılır.

– Tam bir magnezyum ve kalsiyum kaynağı olduğu bilinen maden suyu, bu mineraller sayesinde beynin ve vücudun elektrolitik sürecinde aktif rol oynar. Bu elektrolitik denge ise kan basıncının korunması ve dalgalanmaların önlenmesi için çok önemlidir.

– Pankreastaki lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üreten bir katalizör olan sülfat maden suyunun içeriğinde bulunur. Bu özelliği ile maden suyu şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına çok iyi gelir. Ağır ve yağlı bir yemekten sonra tüketilen 1 bardak maden suyu sindirimi kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda bikarbonat içeriği sayesinde midedeki asit yoğunluğunun neden olduğu ekşime ve yanma gibi sorunlara da iyi gelir.

– Cilt için çok faydalı olduğu bilinen silisyum kaynağı olan maden suyu, doğal güzellik sırlarından biridir. Silisyum, insan derisinde kolajen üretimini artırır. Böylece kırışık görüntüsünün, ciltteki koyu renk lekelerin ve ton eşitsizliklerinin önüne geçer. Maden suyunun cildinize olan faydalarını görmek için, yüz maden suyuyla da yıkanabilir. Makyaj temizleme işleminden sonra, tonik olarak da kullanılabilen maden suyu cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Maden suyu cilt bakımının yanı sıra regl döneminde oluşan ödemin de önüne geçmek için de kullanılabilir.

– Kafa derisinin pH düzeyini dengeleyen maden suyu, yıpranmış saçlarınız için de çözüm olabilir. Hava koşulları, fazla işlem yapmak gibi nedenlerle yıpranan saçlar maden suyu ile eski parlaklığını kazanır ve güçlenir.

*Maden suyunun içeriğinde bulunan sodyum yani tuz ile aşırı tüketildiği zaman tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir. Aynı zamanda vücuda fazla sodyum girmesi, idrarla birlikte kalsiyumun dışarı atımını da hızlandırır. Bu sebeple aşırı tüketildiğinde maden suyu tam tersi bir etki göstererek kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilir. Kalp, tansiyon ve böbrek hastalarının uzak durması gereken maden suyu diğer tüm içecekler gibi ölçülü bir şekilde tüketilmeli aşırıya kaçılmamalıdır.

Maden Suyu ile Kilo Verelim

Maden suyunu tek başına tüketmeye, belki böreklere kurabiyelere koymaya hepimiz alışığız. Ancak bu kadar faydalı bir içeceği daha sağlıklı hale getirmek çok daha iyi bir seçenek. Gün içinde bir bardak içerek kilo verim sürecinizi hızlandırabileceğiniz maden sulu smoothie tarifi ise denemeye değer…

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.