Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Stresten Kurtulmak İçin İpuçları

4 Dakika

Aşırı stres yaygın olarak görülen bir sorundur. İşte stres azaltmanın doğal yolları…

Stresi Azaltmak İçin Doğal Çözümler

Stres, günümüz koşullarında birçok insan için ortak sorun. Milyonlarca yetişkin, her gün stres veya endişe hissediyor ve hayatlarına bu stresle devam ediyorlar. İş, aile sorunları, sağlık sorunları ve finansal yükümlülükler ve günlük yaşamın genellikle artan stres düzeylerine katkıda bulunan parçalar olduğu biliniyor. Diğer yandan genetik, sosyal destek düzeyi, başa çıkma tarzı ve kişilik tipi gibi faktörler, bir kişinin strese karşı savunmasızlığını etkiliyor, bu da bazı insanların diğerlerinden daha fazla stresli olmasına yol açıyor.

Günlük yaşamın kronik stresini mümkün olduğunca en aza indirmek genel sağlık için oldukça önemli. Bunun nedeni, kronik stresin sağlığa zarar vermesi ve kalp hastalığı, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi sağlık sorunları riskinizi artırması.

Stresin, tıp uzmanlarından tedavi gerektiren anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozukluklarıyla aynı şey olarak kabul edilmediğini anlamak önemli. Ancak aşağıdaki ipuçları birçok stres türünü hafifletebilse de, bazı insanlara yardımcı olmayabilir, bu durumda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekir…

Egzersiz Yapmaya Başlayın!

Egzersiz, kötücül enerjiyi yakmanın harika bir yoludur ve araştırmalar da bu durumu desteklemektedir. Stresi azaltmanın yanı sıra strese bağlı vücut ağrılarını geçirmek için egzersiz yapmak da oldukça etkili bir yöntemdir.

Yapılan araştırmalar, egzersizin anksiyete için bir tedavi olabileceğini de ortaya koymaktadır.  Egzersiz, düzenli yapıldığında stresli durumların neden olduğu kaygıya da yardımcı olabilir. Günde yarım saat yürüyüş yapmak dahi stresinize çözüm olabilir…

Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın!

Diyetiniz, zihinsel sağlığınız da dahil olmak üzere sağlığınızın her yönünü etkiler. Araştırmalar, aşırı işlenmiş gıdalar ve ilave şeker açısından zengin bir diyet uygulayan kişilerin daha fazla stres yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kronik olarak stresli olmak, aşırı yemenize ve genel sağlığınıza ve ruh halinize zarar verebilecek yiyeceklere yönelmenize neden olabilir. Ayrıca, yeterince besleyici yoğun gıdaları yememek, magnezyum ve B vitaminleri gibi stres ve ruh halini düzenlemek için gerekli olan besinlerdeki eksiklik riskinizi artırabilir.

Yüksek oranda işlenmiş yiyecek ve içecek alımınızı en aza indirmek ve sebze, meyve, fasulye, balık, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi daha fazla gıda tüketmek, vücudunuzun uygun şekilde beslenmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Buna karşılık, bu strese karşı direncinizi artırabilir.

Yoga Dersi Alın!

Yoga, son yıllarda tüm yaş grupları arasında popüler bir stres atma ve egzersiz yöntemi haline geldi. Yoga stilleri farklılık gösterse de çoğu ortak bir hedefi paylaşır: beden ve nefes farkındalığını artırarak bedeninize ve zihninize katılmak. Birkaç çalışma, yoganın stresi ve kaygı ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca psikolojik sağlığı da teşvik edebilir. Bu faydalar, sinir sisteminiz ve stres tepkiniz üzerindeki etkisi ile ilgili görünmektedir.

Yoga, duygudurum bozukluğu olan kişilerde düşük olan bir nörotransmitter olan gama aminobütirik asit düzeylerini artırırken kortizol düzeylerini, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürmeye de yardımcı olabilir.

Evcil Hayvanınızla Zaman Geçirin!

Bir evcil hayvana sahip olmak stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızı kucakladığınızda veya ona dokunduğunuzda vücudunuz, pozitif ruh hali ile bağlantılı bir hormon olan oksitosin salgılar. Ayrıca araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin – özellikle de köpekleri olanların – daha fazla yaşam doyumu, daha iyi benlik saygısı, daha düşük yalnızlık ve kaygı düzeyleri ve daha olumlu ruh hallerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bir evcil hayvana sahip olmak, size bir amaç vererek, sizi aktif tutarak ve arkadaşlık sağlayarak stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Telefon Kullanımını ve Ekran Süresini En Aza İndirin!

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler birçok insan için günlük yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu cihazlar genellikle gerekli olmakla birlikte, bunları çok sık kullanmak stres seviyelerini artırabilir. Bir dizi çalışma, aşırı akıllı telefon kullanımı ile artan stres ve zihinsel sağlık bozuklukları düzeyleri arasında bağlantı kurmuştur. Genel olarak ekranların önünde çok fazla zaman harcamak, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda artan stres seviyeleri ile ilişkilidir. Ayrıca, ekran süresi uykuyu olumsuz etkileyebilir ve bu da stres düzeylerinin artmasına neden olabilir.

Doğada Vakit Geçirin!

Dışarıda daha fazla zaman geçirmek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, parklar ve ormanlar gibi yeşil alanlarda vakit geçirmenin ve doğayla iç içe olmanın stresi yönetmenin sağlıklı yolları olduğunu gösteriyor. Doğal bir ortamda 10 dakika kadar kısa bir süre harcamanın, insanlarda algılanan stres ve mutluluk da dahil olmak üzere zihinsel sağlığın psikolojik ve fizyolojik belirteçlerini iyileştirmeye yardımcı olabileceği biliniyor. Yürüyüş ve kamp yapmak harika seçeneklerdir, ancak bazı insanlar bu etkinliklerden hoşlanmazlar veya bunlara erişemezler.

Kentsel bir bölgede yaşıyor olsanız bile, parklar, arberetumlar ve botanik bahçeleri gibi yeşil alanları tercih edebilirsiniz.

Arkadaşlarınız ve Ailenizle Zaman Geçirin!

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden alacağınız sosyal destek, stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir sosyal destek sistemine sahip olmak, genel ruh sağlığınız için önemlidir. Yalnız hissediyorsanız ve güvenebileceğiniz arkadaşlarınız veya aileniz yoksa, sosyal destek grupları yardımcı olabilir. Bir kulübe veya spor takımına katılmayı veya sizin için önemli olan bir amaç için gönüllü olmayı düşünebilirsiniz.
Takviye Alın!

Çeşitli vitamin ve mineraller, vücudunuzun stres tepkisi ve ruh hali düzenlemesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bir veya daha fazla besin maddesindeki eksiklik zihinsel sağlığınızı ve stresle başa çıkma yeteneğinizi etkileyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar, belirli diyet takviyelerinin stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

Örneğin, kronik olarak stresli olduğunuzda, magnezyum seviyeleriniz tükenebilir. Bu mineral vücudunuzun stres tepkisinde önemli bir rol oynadığından, her gün yeterince aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Magnezyum takviyesinin kronik stresli kişilerde stresi iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bununla birlikte, bu takviyeler herkes için uygun veya güvenli olmayabilir. Stresi azaltmak için takviyeleri kullanmakla ilgileniyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız gerekir.

Doğal Yağlardan Faydalanın!

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kendinize zaman ayırmak çok önemlidir. Bu özellikle yüksek düzeyde stresli olma eğiliminde olan kişiler için önemlidir. Kişisel bakımın ayrıntılı veya karmaşık olması gerekmez. Bu sadece sizin iyiliğiniz ve mutluluğunuzla ilgilenmek anlamına gelir. Mumlar veya uçucu yağlar yoluyla belirli kokulara maruz kalmak özellikle sakinleştirici olabilir. İşte birkaç rahatlatıcı koku:

· Lavanta

· Gül

· Bergamot

· Sandal Ağacı

· Ylang-Ylang

· Portakal

· Portakal Çiçeği

· Sardunya

Ruh halinizi iyileştirmek için kokuları kullanmaya aromaterapi denir. Birkaç çalışma, aromaterapinin kaygıyı azaltabileceğini ve uykuyu iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.