Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Grip Oldum Ne Yapabilirim?

3 Dakika

Kış aylarının gelmesi ile birlikte bir mevsim hastalığı olan gripte gündemimize girer. İnfluenza virüsü tarafından hastalık meydana getirilir. Virüs kış aylarında yaklaşık 2 ay kadar (6- 8 hafta) aktif olarak hastalık yapar.

Her yıl salgın yapan influenza virüsü değişir. Her yıl değişen virüs tiplerine uygun olarak üretilen aşılar hastalıktan korunmak için kullanılır.

Grip, solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Hasta kişinin öksürme, hapşırması ile solunum havasına virüs yayılır. Aynı zamanda hasta kişinin salgıları aracılığı ile yüzeylere de bulaşabilir. Kişi hastalığa ait belirtileri göstermeden bir gün önce mikrobu çevreye yaymaya başlar. 5 gün kadar da yaymaya devam eder. Mikrobu alan kişide 1-3 gün arası değişen bir kuluçka süresinin sonunda hastalık meydana gelir.

Grip Hastalığının Belirtileri

-39 dereceye kadar yükselen ateş
-Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik
-Şiddetli eklem, kas ağrıları, genel vücut ağrıları
-Kuru öksürük
-Baş ağrısı
-Boğaz ağrısı
-Burun tıkanıklığı sık görülen grip belirtileridir.

Grip Hastalığı İçin Risk Faktörleri

-Yaşam Koşulları: Bakımevleri, huzurevleri, cezaevleri gibi toplu ortamlarda hayatını sürdüren kişilerin grip hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Yine hastane ortamı da riski artıran faktörler arasındadır.
-Yaş: Özellikle çocukluk yaş grubu ve 65 yaş üstünde olmak gribe yakalanmak ve şiddetli geçirmek için bir risk faktörüdür.
-Gebelik: Gebelik döneminde gribe bağlı ek sağlık sorunlarına yakalanma riski artar. O nedenle gebelerin de gebeliğin ilk 3. ayından sonra mutlaka aşılanması önerilir.
-Şişmanlık: Özellikle morbid obez olarak nitelendirilen çok şişman kişilerin grip hastalığına yakalanma ve ek hastalıklar geliştirme olasılıkları yüksektir.
-Kronik Hastalık Olması: Astım, bronşit gibi kronik akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, kalp damar sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkları olan bireylerin gribe yakalanma şansları yüksektir.
-Bağışıklık Sistemi Zayıflıkları: Uzun süreli kortizon kullanımı, kanser tedavileri ve organ nakli gibi bağışıklık sistemini zayıf düşüren tedavileri olan kişiler ile AİDS enfeksiyonu bağışıklık sistemini bozan gibi hastalıklar gribe bağlı ek sorunlar için risk teşkil eder.

Gripten Nasıl Korunmak Gerekir?

Alınabilecek en etkili önlem aşı olmaktır. Aşı tercihen influenzanın görülmeye başladığı Eylül ve Kasım ayları arasında yapılmalıdır.

Grip hastalığı solunum yolu ile bulaşan bir hastalık olduğu için kışın kalabalık havasız ortamlardan uzak durmak eğer bu ortamlarda bulunmak zorunluluğu var ise maske takmak önerilir.

Genel temizlik kurallarına dikkat etmek, öksürürken ağız ve burnu kapatmak, sık sık doğru ve etkin biçimde el yıkamak yine önemli önlemler arasında yer alır. Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için mevsime uygun giyinmek, bol sebze meyve tüketmek, bol su içmek ve mutlaka uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Hasta kişilerin özellikle çocukların belirtilerinin olduğu günlerde kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutulması sağlanmalıdır.

Tüm Bunlara Rağmen Grip Olursak Ne Yapmamız Gerekiyor?

Tüm hastalıklarla savaşta olduğu gibi griple de savaşabilmek için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bunun için de sağlıklı ve dengeli beslenmek esastır. Mevsime uygun olan taze sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir. Bol sıvı almak, C vitamini ve proteini yüksek besinler tüketmek enfeksiyonla savaşı kolaylaştırır. Yine bu dönemde ıhlamur, adaçayı gibi bitkilerden yapılan çaylara ve yemeklerde zencefil, köri gibi baharatlara da yer verilmelidir.

Bu dönemde dinlenmek vücudun kendini toparlanmasına fırsat tanıyacaktır. Vücudun yeterince dinlenemediği, hastalıklarla savaş için gerekli enerjiyi toplayamadığı durumlarda iyileşme süresi uzamaktadır. Ayrıca gribin üzerine eklenebilen hastalıklara daha sık rastlanılmaktadır. İstirahat edilecek odanın iyi havalandırılmış, nemlendirilmiş, aydınlık bir oda olması tercih edilir.

Gribal enfeksiyonun geçirilmesinde dinlenmek kadar uyku da çok önemlidir. Eğer uyku problemi yaşanıyorsa ılık bir duş ve bitki çaylarından yararlanılabilir.

Bu dönemde eğer hekiminiz uygun görüyorsa ilaç tedavisi başlanabilir. Hastalığın ilk günlerinde başlanırsa antiviral ilaçlar oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir. Bu dönemde ikinci bir enfeksiyon yoksa antibiyotikler işe yaramaz. Ağrı kesiciler, öksürüğü rahatlatıcı ilaçlar hekim tavsiyesi ile kullanılabilir. Ancak bu ilaçları hekimin önerdiği miktarda ve sürede kullanmak gerektiği unutulmamalıdır.

Yine evde bulunan malzemelerle hazırlanabilecek basit karışımlarda şikayetlerin daha az hissedilmesine katkıda bulunur. Bunlara örnek olarak;

-Tuzlu su ile gargara: 1 bardak ılık su içinde 1 çay kaşığı tuzun eritilmesi ile karışım hazırlanabilir. Bu karışımla yapılacak gargara boğaz ağrısını hafifletir. Uygulama gün içinde birkaç kez yapılabilir. Gripte sık hissedilen bir belirti de burun tıkanıklığıdır. Aynı karışım ile burun temizliği de yapılabilir.

-1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 bardak ılık suya karıştırılarak içilebilir ya da gargara yapılabilir. Yine bu karışım da boğaz ağrısını hafifletir.

-Bal, bol baharatlı tavuk suyu çorba, bol bol limonlu su, bol tarçınlı salepte gribe karşı savaşta elimizi güçlendirir.

-Prebiyotik beslenme tüm enfeksiyonlarla savaşta bize destek olur. Kefir, ev yapımı tarhana, ev yapımı yoğurt en kolay ulaşabileceğimiz prebiyotiklerdir.

Grip Oldum Ne Yapabilirim?

Grip mevsimi geldi, hastalıkla karşı karşıya gelince yapabilecekleriniz hakkında bilgi alın!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.