Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Cilt Lekelerine Karşı Neler Yapılabilir

3 Dakika

Cilt lekeleri, cilde renk veren hücrelerde yaşanan düzensizlik sonucu oluşur ve çoğunluğunun ana nedeni uzun süre zararlı güneş ışınlarına korumasız bir şekilde maruz kalmaktır. Bu dış etkenin yanı sıra kişinin genetik yatkınlığı, kullandığı ilaçlar, hormon düzensizlikleri, kullanılan kozmetik ürünler ve yanlış beslenme de ciltte lekeler oluşmasına neden olabilir.

Estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye neden olmasının yanında bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabileceği için ciddiye alınması gereken bir problemdir. Bu sebeple cilt lekelerinden kurtulmadan önce mutlaka bir dermatoloğa başvurulması gerekir. Gerekli durumlarda cilt lekesi tedavisinin de yine uzman bir dermatolog tarafından uygulanması önemlidir. Çünkü yapılan yanlış uygulamalar, cildinize cilt lekelerinden çok daha ciddi zararlar verebilir.

Bir uzman desteği ve profesyonel tedavinin yanı sıra cilt lekelerinin oluşmasını engelleyecek ve geçmelerini hızlandıracak yöntemler de mevcut elbette. İşte, lekesiz, parlak ve sıkı bir cilt için kendinizin evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler…

Çözüm Sağlıklı Beslenmede!

Yediğiniz her şey tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede cildinizde etkilerini göstermeye başlar. Yeme düzeniniz cilt sağlığını en çok etkileyen unsurların başında gelir. Ne yediğiniz ne zaman ve nasıl yediğiniz hepsi cildinizi etkiler. Zaten gece yediği cipsi sabah yüzünde bir sivilce olarak görmeye herkes alışıktır.

Lekesiz, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt için günlük beslenme rutinine bol bol meyve, sebze, çiğ kuruyemiş ve tam tahıllı ürünlerin eklenmesi gerekir. Mümkün olduğunca kızartma ve abur cubur gibi yiyeceklerden uzak durmak da kısa sürede cildinizin toparlanmasını sağlar.

Cilt Bakım Rutininiz Ne Kadar Doğru?

Cilt bakımı deyince sadece yüzünüzdeki makyajı temizlemek ve nemlendirmek aklınıza geliyorsa yanlış yoldasınız demektir. Doğru cilt bakımı cildin derinlemesine temizlenmesini ve nemlenmesini sağlamalıdır. Ciltteki makyaj çıkarıldıktan sonra mutlaka cilde uygun bir ürünle yüz yıkanmalı, ardından tonik ve serum uygulanmalı, son olarak da cilt nemlendirilmelidir.

Bu günlük bakımın dışında cildin pul pul dökülmesi için haftalık rutinde mutlaka peeling uygulanması gerekir. Sürekli yeni hücreler üreten ve ölü hücreleri döken ciltteki bu ölü hücreler cilt üzerinde birikme eğilimindedir. Bu da cildin donuk ve cansız görünmesine neden olur. Düzenli peeling işlemi hem bu ölü cilt hücrelerini yüzeyden uzaklaştırır hem de derinlerdeki kirleri ve sebumu temizler. Tabii, cilt tipinize en uygun ve temiz içerikli ürünü kullanmanız şartıyla!

Su İçmek Cilde de İyi Geliyor

Vücuda ihtiyacı olan suyu vermeden sağlıklı bir şekilde işlemesini bekleyemezsiniz. Daha fazla su içerseniz daha iyi bir cilde sahip olacağınız da bir gerçek! Cilt hücrelerinin de diğer tüm vücudumuz gibi çalışmak için suya ihtiyacı var ve yeterince su tüketmek cildiniz için yapabileceğiniz en basit iyiliklerden biri. Diğer yandan yeterince su tüketmemek cildin kuru ve donuk görünmesine neden olduğu gibi yaşlanma belirtilerini de çok daha hızlı hissetmenize yol açabilir.

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cildinize iyi bakmanıza rağmen dış etkenlerin sebep olduğu lekeleri engellemek her zaman mümkün olmaz. Bu durumda cilt lekesi için profesyonel bir destek almak zorunluluk haline gelebilir. Tedavide uygulanacak yöntem, tedavi süresi lekenin oluşum nedenine, derinliği ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Cildi daha hassas hale getirmesi nedeniyle genelde kış aylarında uygulanan bu işlemlerin mutlaka alanında uzman bir dermatolog tarafından yapılması gerekir.

Mezoterapi

Aminoasit, antioksidan ve multivitaminler,m ince bir iğne aracılığıyla deri altına enjekte edildiği yöntemdir. Bu sayede lekeli bölgede hücre yenilenmesi sağlanır ve  böylece cilt lekeleri tedavi edilirken cilt daha sağlıklı bir görüntüye kavuşur.

Kimyasal Peeling

Cildin altına işlememiş yüzeysel leke ve izlerde etkili bir yöntemdir. Cildin üst katmanı soyulurak bölgede kolajen sentezi sağlanır. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu işlemin ardından cildin güneşten mutlaka korunması gerekir.

PRP

Kişinin kendi kanının trombositten zengin plazma kısmı cilde enjekte edilerek uygulanır. Pıhtı hücreleri sayesinde lekeler kısa sürede iyileştiği gibi cilt de yenilenerek daha aydınlık bir görünüme kavuşur.

Lazer Tedavisi

Cilt lekelerinden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Pigment hücreleri lazer ışınları sayesinde yenilenir. Ancak bu yöntemin uygulanmasında son derece dikkatli olunması gerekir. Çünkü lazer ışınları kekeli bölgelerin yanı sıra, koyu renkteki diğer bölgeler üzerinde de etkili olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.