mamikas Mamikas, annelerin ve anne adaylarının aradığı tüm özellikleri bir arada sunan bir paylaşım platformudur. #anneleringücüadına

Okullar Açılıyor: Çocuklarımızı Covid 19’dan Nasıl Koruruz?

1 Dakika

Okulların açılıp açılmayacağı hala tartışılıyor fakat bir gün açılacağı ve o gün de koronavirüsün tamamen ortadan kalkmış olmayacağı kesin. Koronavirüs ortadan kalkmış olsa dahi başka birçok hastalık okul ortamında hızla bulaşabiliyor. Okullar açılmaya yaklaşmışken çocuklarımızı hem COVID-19’tan hem de diğer hastalıklardan nasıl koruyabileceğimiz en önemli gündemlerimizden birisi haline geldi.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Hastalıklardan korunmak, hastalandığımızda ise hızla iyileşebilmek için bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Bu nedenle çocuklarımızı COVID-19 ve diğer hastalıklardan korumanın yolu bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmekten geçiyor.

Çocukların bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmenin yolu ise mideden geçiyor. Çocukların genel olarak dengeli beslenmesi, paket gıda tüketimini azaltması, sebze-meyve tüketimini artırması bağışıklığın kuvvetlendirilmesi için olmazsa olmaz. Ayrıca, özel olarak da bazı besinlerin bağışıklık sistemine faydası olduğu biliniyor. Kefir, pekmez, C vitamini içeren meyveler, balık ve balık yağı, bal ve arı sütü, zencefil, yumurta gibi besinler ile çocuğunuzun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını ve hastalandığında hafif şekilde geçirmesini sağlamak mümkün. Koronavirüs salgının olduğu böylesi zor bir dönemde okulların açılması durumunda çocukların bu besinleri tüketmesi daha da önemli olacak.

Hijyen Kuralları

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve çocuklarımızı hastalıklardan korumanın tek yolu beslenme değil. Çocukların aşılarının tam yaptırılması, yeterli su tükettirilmesi, yeterli uyutulması, ellerinin sık sık yıkatılması, egzersiz yaptırılması, hasta kişilerden ve kalabalık yerlerden mümkün olduğu kadar uzak tutulması, sigara dumanına maruz kalmasının engellenmesi bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesi için çok önemli noktalar.

Tabii kalabalık ortama girecek olan çocuğunuza öncesinde hijyen kurallarını iyice öğretmenizde fayda var. Kimseyle temas etmemesi gerektiği, bir yüzeye dokunduğunda ellerini nasıl yıkayacağı, yemek yerken nelere dikkat edeceği konularında çocuğunuzu bilgilendirmeniz oldukça önemli. Çocuğunuzu uzaktan da olsa koruyabilmeniz için öncesinde onu bu duruma en iyi şekilde hazırlamak ve doğru bilgilendirmek zorunda olduğunuzu unutmayın!

mamikas Mamikas, annelerin ve anne adaylarının aradığı tüm özellikleri bir arada sunan bir paylaşım platformudur. #anneleringücüadına
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.