Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

Çocuklar İçin En İyi Takım Sporları

3 Dakika

Doğası gereği çocuklar enerjik ve hareketlidir. Bu enerjiyi bir yere yöneltmek önemlidir. Spor gibi fiziksel aktivite daha iyi bir fiziksel ve duygusal gelişim için önemlidir. Ne yazık ki bulunduğumuz dönemde sokakta oynamak çocuklar için tercih edilebilecek seçenek olmayı bırakmaya başladı. Çocuklar sokakta oynamak yerine evde televizyon, bilgisayar ve telefon gibi aletlerle vakit geçirmeye başladılar. Bu yüzden enerjilerini yakamayıp fiziksel ve duygusal gelişimlerini tamamlayamamaya başladılar. Sporun önemini ve gerekliliğini hem kendimize hem de çocuklarımıza aşılamamız gerekmekte. Bunu başardığımız zaman kendimiz için daha sağlıklı bir hayat ve çocuklarımız için daha sağlıklı bir geleceği elde edebiliriz.

Spor çocuğunuzun fiziksel gelişiminin yanında psikolojik ve sosyal olarak gelişmesine çok büyük katkı sağlar. Aktif bir yaşantı elde etmesini ve sosyalleşmesini sağlamasının yanında bir öğrenme alanı olarak görev görür. Çocuğunuz kendine olan öz güvenini yerine getirir, güçlendirir. Çocuklara başka insanlarla anlaşarak nasıl daha iyi bir takım oyuncusu, arkadaşı olunacağını öğretir. Yetişkinler ve yaşıtları ile nasıl iletişim kurması gerektiğini ve baskı altında kalınan durumlarda nasıl davranacaklarını öğretir. Yapacakları hatalar, başarısızlıklar ve aynı zamanda başarıları ile nasıl yaşamaları ve üstesinden gelebileceklerini öğretir.

Çocuğunuzu hemen ilk gördüğünüz veya sizin fanı olduğunuz spora başlatmadan önce çocuğunuzun hangi aktivitelere ilgi duyduğunu, neleri sevip neleri sevmediğini öğrenmelisiniz. Bunu keşfedebilmeniz için birçok spor türünü denemeniz gerekebilir. Her spor dalı farklı bir fiziksel yeteneğini geliştirmede daha etkili olacak ve çocuğunuzu aynı zamanda hayatında farklı olaylara hazırlayıp onu daha yetkin bir birey yapacaktır.

Özellikle takım sporlarının çocuğunuza katkılarını hayatında görebileceksiniz. Gelecekte hayatlarında yapacakları çoğu iş başka insanlarla sosyalleşme ihtiyacı gerektirecektir. Takım sporu yapan çocuklar bir organizasyonun içinde nasıl çalışılacağını ve bir şeyin parçası olmanın ne demek olduğunu, birlik duygusunu öğrenirler. Çocuklar takım sporlarında dayanışmayı ve birbirlerinin açıklarını kapatmayı öğrenirler. Her zaman herkesin mükemmel bir iş yapamayacağını ve birbirlerine ihtiyaç duyduklarını öğrenirler. Düzenli antrenman yapmak sorumluluklarının farkına varmalarını sağlar.

Çocuklarınız yapabileceği birkaç takım sporu önerisini sizin için listeledik.

  1. Futbol

Futbolun ülkemizde gördüğü yüksek ilgi çocuğunuz için bir yer bulup futbol oynamaya başlaması için çok güzel bir fırsattır. Sizin için kolaylık sağlar. Futbol oynamak çocuğunuzun takım arkadaşlığını öğrenmesine, bir disiplin ve sorumluluk ile antrenman yapmasına olanak sağlar. Hedefe takım arkadaşları ile birlikte koşmak başarılara birlikte sevinmek ve başarısızlıklara birlikte üzülmek çocuğunuza önemli bir değer katar. Çocuğunuzun takım arkadaşlarıyla kurduğu diyaloglar ilerideki hayatlarında daha özgüvenli ve sosyal bir yaşantı sürmelerine katkıda bulunur. Çocuğunuzun problemleri ele alma kabiliyetini geliştirir. Oynanan maçlarda hem rakip takıma hem de kendi takım arkadaşlarına saygı duymayı öğrenir. Aynı zamanda takıma liderlik edebilir ve liderlik yeteneğini geliştirir.

  1. Basketbol

Basketbol oynamak çocuğunuzun vücudunu atik, güçlü ve esnek olmasına katkıda bulunur. Kas ve kemik sisteminin gelişmesine olanak sağlar ve dayanıklılığı arttırır. Çocuğunuz basketbol oynarken endorfin salgılar. Endorfin mutluluk hormonudur ve çocuklarınızın spor yaptıktan sonra daha mutlu ve iyi bir ruh halinde olmasını sağlar. Aynı zamanda bir takım sporu olmasından dolayı çocuğunuzun sosyal etkileşimini geliştirir. Birlik duygusunu aşılar. Takım arkadaşının eksikliklerini kapatmayı öğrenir ve bu sayede yardımlaşmayı öğrenir. Çocuğunuzun problem çözme yeteneğini, kuralları algılama yeteneğini geliştirir. Rakip takımlar ile oynanan bir spor olduğu için aynı zamanda kimseyi hafife almaması gerektiğini ve saygı duyması gerektiğini öğrenir. Takım içindeki rolünü öğrenmesi ve liderlik edebilecek seviyeye gelip liderlik vasfını geliştirmesine katkı sağlar.

  1. Voleybol

Voleybol çocuğunuzun dengeli bir vücut gelişimine sahip olmasını sağlar. Voleybol fiziksel olarak uzun kas olarak bilinen kas grubunu geliştirdiği için çocuğunuzun esnek olmasını sağlar. Sporun doğası gereği bire bir mücadele yapılmadığı için vücudun dengeli gelişip hem havada hem yerde birçok hareket gerçekleştirmesi gerekmektedir. Voleybolun bir takım sporu olması ve bire bir mücadele içermediği için şiddete kapalı bir spor olması çocuğunuzun üstünde iyi etkiler bırakır. Takımların file ile ayrılması karşı takım ile temas halinde olmadan irade ve psikolojik güç ile başarı kazanmayı öğretir. Takım arkadaşları ve rakip takım ile kurduğu iletişim sosyal yeteneklerinin, saygı duygusunun ve yardımlaşma bilincinin gelişmesini sağlar. Takımına liderlik ederek nasıl bir lider olması gerektiğini öğrenir. Sorumluluk duygusunu geliştirir. Yapacağı antrenmanlar ile daha başarılı olacağını ve takım arkadaşları yarı yolda bırakmayacağını anladığı zamana hayatındaki diğer sorumluluklara verdiği önemde artacaktır.

  1. Su topu

Su topu fiziksel olarak birçok alanda gelişim sağlar. Gelişmiş koordinasyon, dayanıklılık, hız, yönelim ve denge olarak geliştirir. Aynı zamanda su içeren bir spor olduğu için akciğer kapasitesini geliştirir. Takım sporu olduğu için sosyal ilişkilerini geliştirir. Özveri, sportmenlik, saygı, sağlıklı rekabet gibi özellikler aşılar ve geliştirir. Aynı zamanda su içerisinde yapılan bir spor olduğu için çocuklarınıza daha eğlenceli gelebilir.

Çocuklar İçin En İyi Takım Sporları

Çocuğunuz için en iyi ve faydalı takım sporlarına göz atın!

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.