Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

BOĞAZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

3 Dakika

Günlük hayatta zaman zaman hepimizin yaşadığı ama çok önemsemediği bir sorundur boğaz kuruluğu. Konuşurken zorlanmamıza, öksürük nöbetlerine girmemize bile neden olabilir aslında. Bu nedenle de hayat kalitemizi düşürür.

Boğaz Kuruluğu Nedir?

Tükürük bezlerinin çeşitli nedenlerle az çalışması nedeni ile oluşan bir durumdur. Tükürük bezlerince üretilen tükürük sindirimde, ağız ve diş temizliğinde ve ağız boğaz bölgesinin nemlenmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Bu nedenle bu sıvının eksikliği ve oluşturduğu şikayetler mutlaka dikkate alınmalıdır.

Boğaz kuruluğu genelde boğazda batma hissi ile tarif edilir.

Boğaz Kuruluğunun Sebepleri

-Sık rastlanılan nedenlerden biri yetersiz sıvı alımıdır. Sağlıklı bir erişkinin günde en az 2 litre sıvı tüketimi önerilir. Eğer bu miktarın altında kalınırsa tükürük kalitesi de bozulabilir. Daha koyu ve yapışkan bir tükürük salgılanmak durumunda kalınır. Çünkü tükürük bezleri tükürük üretimi için yeterince sıvı bulamaz. Bu durumda boğaz kuruluğuna neden olabilir.

-Üst solunum yolu hastalıkları da boğaz kuruluğuna neden olabilir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların artış gösterdiği sonbahar, kış aylarında boğazda yanma, kaşıntı hissi yanı sıra boğaz kuruluğu da görülebilir.

-Uykuda ağzı açık uyuma yine boğazdaki mukozanın kurumasına ve boğaz kuruluğuna neden olabilir. Burun tıkanıklığı ya da kişiye ait farklı sağlık problemleri nedeni ile geceleri ağzı açık olarak uyuyan kişiler sabahları boğaz kuruluğu hissedebilirler.

-Yine bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi de sabah uyanınca boğaz kuruluğu yapabilir.

-Mide asidinin mideden kaçması olarak basitçe tanımlanabilecek reflüde boğaz kuruluğu sebepleri arasında yer alır.

-Alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde zaman zaman boğaz kuruluğu yaşarlar. Alerji oldukça sık görülen bir sağlık sorunudur. Polenler başta olmak üzere, kimyasal maddeler, ilaçlar gibi birçok maddeye alerjik reaksiyon verebilir insan vücudu. Alerji belirtileri arasında boğaz kuruluğu da olabilir. Boğazda sürekli bir kuruluk hissi, batma, kaşıntı gibi belirtiler verir.

-Ortam havasının kalitesinin düşük olması da boğaz kuruluğuna neden olabilir. Özellikle kuru nemsiz ortamlar ya da çeşitli atıklarla kirlenmiş hava da boğazımızda kurumaya yol açabilir. Havada bulunan tahriş edici maddeler, duman boğaz kurumasını artırır.

Boğaz Kuruluğunun Tedavisi

Boğaz kuruluğunu ortadan kaldırabilmek için önce boğaz kuruluğuna neden olan faktör bulunmalıdır. Ancak sebebe yönelik tedaviler kalıcı sonuç verir. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız sebepler ışığında tedavi yöntemlerine kısaca bir göz atalım.

-Aslında boğaz kuruluğunu geçirmek için çoğu zaman sıvı üretimini artırmak yeterli bir çözüm olabilir. Çünkü günlük yaşam telaşesi içinde bir çoğumuz yeterince su içmeyi ihmal etmekteyiz. Bu nedenle önce günlük sıvı tüketimini kendi sağlık durumumuza uygun düzeye çıkarmak gereklidir. Zencefil tükürük bezi salgısını artıran besin maddelerinden biridir. Böylece yeterli sıvı alımı ile tükürük salgısı da artırılabilir.

-En sık rastlanılan nedenlerden biri olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında ki boğaz kuruluğu ile savaş için yine bol su tüketmek gerekir. Ayrıca boğazı rahatlatacak ıhlamur, adaçayı gibi bitki çaylarını tüketmekte yaralı olur. Tuzlu su ile gargara yapılması bu dönemde rahatlatıcı olabilir. Doktorumuzun önereceği ilaçlarla da boğaz bölgesindeki enfeksiyona ait belirtiler azaltılabilir. Yine bu dönemde tüketilecek bol C vitamini içeren besinlerle bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmelidir.

-Ağzı açık uyumaya yol açan sebep tespit edilmelidir. Bu sebep burun tıkanıklığı, burun kemik ve kıkırdak yapısındaki yapısal bozukluklar ya da fazla kilo olabildiği gibi alerji ya da solunum sistemine ait bir enfeksiyon olabilir. Burun tıkanıklığı giderecek damlalar, spreyler kullanılabilir. En kolay bulunan ve ucuz olan yöntem yine tuzlu suyun buruna çekilmesi olabilir. Burunda yapısal bir bozukluk olması durumunda tedavi daha çok cerrahi olmaktadır. Alerji ya da solunum sistemine ait hastalıklarda etkene yönelik ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

-Uyku apnesi yani uykuda solunumun zaman zaman durması oldukça ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. En sık rastlanılan sebeplerinden biri şişmanlıktır. O nedenle kilo kontrolü oldukça önemlidir. Uyku apnesi yapan sebeplerin tedavi edilmesi boğaz kuruluğunu da ortadan kaldırır.

-Reflü de mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Tedaviye ek olarak sağlıklı beslenmek, yatmaya yakın saatlerde yiyecek tüketmemek, yatarken başın biraz yüksekte tutulması reflüyü azaltacaktır. Böylece boğaz kuruluğu da geçmiş olur.

-Alerjik bünyeli kişilerde alerjik maddeler solunum sisteminde şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle alerji yapan ajanları tespit edebilmek ve onlardan uzak durmak gerekir. Ancak çoğu zaman neyin alerji yaptığını saptamak mümkün olmaz. Bu durumlarda doktor kontrolünde alerji kliniğini azaltacak antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.

-Özellikle uyunan ortamın havasının temiz, nemlendirilmiş olması sabah yaşanan boğaz kuruluğunu önleyecektir. Gün içinde de mümkünse temiz, iyi havalanmış ve nemlendirilmiş ortamlarda bulunmaya çalışılmalıdır. Bulunan her fırsatta açık havaya çıkılmalıdır.

-Düzenli diş hekimi kontrolünden geçmek diş sağlığımıza önem vermek te boğaz kuruluğunun oluşmasını önleyebilir.

-Eğer sürekli ve yüksek sesle konuşmamızı gerektiren bir işimiz varsa her fırsat bulduğumuzda boğazımızı dinlendirmeli ve ılık bir bardak su ya da papatya çayı ile nemlendirmemiz faydalı olur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.