Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sisteminin Savunma Kalkanı: Beta Glukan

2 Dakika

Bağışıklık sistemini güçlendirmek artık herkesin gündeminde. Peki bağışıklık güçlendirici başlıca etkenler neler, biz ne gibi tedbirler alabiliriz, beraber göz atalım:

Bağışıklık sistemini güçlendirecek yapı taşları:

Sağlıklı beslenme, bağışıklık destekleyici takviyeler, spor yapma ve zihni rahatlama olmazsa olmazlarımız.

Bağışıklık güçlendirici doğal besinler:
Sarımsak, ıspanak, narenciye, bitter çikolata, nar, kuruyemiş, tatlı patates, yaban mersini, brokoli, zerdeçal, balık ve her türlü probiyotik besin bağışıklığı güçlendirir. Bu doğal besinleri soframıza daha sık dahil etmeye özen göstermeliyiz.

Bağışıklık güçlendirici başlıca takviyeler:
Doğal besinlere ek olarak, beta glukan (mikronize), çinko, C vitamini ve D vitamini gibi takviyelerle bağışıklık sistemimizi daha güçlü kılabiliriz. Bu takviyeler besinlerde de bulunmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Ancak saflaştırılınca klinik bir cevap beklenebilir.

  • Beta glukan, ekmek mayasından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle tanınan doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir ve patojenlerin yok edilmesine destek olur. Yulaf, çavdar gibi birçok lifli besinin ve mantarın yapısında beta glukan bulunsa da saflaştırılmadığı sürece klinik bir etki alınamaz.Tam tahıllar, mantarlar ve mayalı ürünler beta glukan açısından oldukça zengin. Doğal ekmek mayasındaki 1.3/1.6 bağ yapılı beta glukan bağışıklık için önemliyken, tahıllarda bulunan 1.4 bağ yapılı beta glukan sindirime destek amaçlı tercih edilmekte.Vücudun işleyebilmesi için beta glukanın mikronize ve saf olması oldukça önemli. Vücudumuzun sadece partikül boyutu mikronize olan beta glukanı işleyebildiği yapılan çalışmalarda belirtilmiştir.Doğal bir takviye olan beta glukanın bilinen bir yan etkisi yok. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan sınıflandırmada da genel olarak emniyetli olduğu kabul edilen (GRAS) ürünler statüsünde yer alıyor. Bu statü, beta glukanın takviye olarak emniyetli olduğu gibi yan etki ve toksik etkilerinin bulunmadığı anlamına geliyor.

Beta glukanı, doktor ve eczacınıza danışarak eczanelerden temin edebilirsiniz. Daha hızlı fayda sağlayabilmek içinse mikronize beta glukanı tercih edebilirsiniz.

  • Çinko, Virüslerin vücudumuza verdiği zararı onarmada etkin rol oynar. Güçlü bir antioksindan olan çinko, bağışıklık için olmazsa olmazdır. Hayvansal besinler, süt, ceviz ve badem, zengin çinko depoları arasında.
  • C vitamini, antioksidan özelliği sayesinde vücuttan zararlı maddelerin atımında etkin rol oynar. C vitamini bakımından zengin besinler arasında yeşil biber, maydanoz, turunçgiller, roka ve kuşburnu gibi örnekler yer alıyor.
  • D vitamini, temel kaynağı güneş olan D vitamininden özellikle evlere kapandığımız karantina günlerinde mahrum kaldık. Bu açığı eksiği gidermek için D vitamini açısından zengin, kefir, süt ürünleri, somon balığı ve yumurta sarısı gibi besinleri daha çok tüketmemiz gerekiyor.

Bağışıklığın ayrılmaz parçası:
Stres, bağışıklığımızı olumsuz etkileyen en temel etkenlerden biri. Dolayısıyla stresten korunmak için hem bedenimizi hem de ruhumuzu güçlü tutmak da hayati önem taşıyor. Vücudumuzla barışmak ve hayata pozitif bakmak, hastalıklara karşı kalkan görevi görüyor. Bu kalkanı kazanmanın en temel ve sağlam yolu ise spordan geçiyor. Siz de sporu hayatınıza dahil edin, hem bedeninizi hem de ruhunuzu koruyarak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Bağışıklık Güçlendiren Doğal Besinler
Bağışıklık Güçlendiren Doğal Takviyeler

https://www.youtube.com/watch?v=vCwZdl2ywrg

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.