Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler

3 Dakika

Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan savunma mekanizmasıdır. Tüm dünya gibi ülkemizin de salgın hastalıkla savaştığı bu günlerde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ayrıca önem kazanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için farklı yollar mevcuttur. Bağışıklık sistemini destekleyen besinler ile beslenmek, egzersiz yapmak, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler kullanmak ilk akla gelen öneriler arasında yer almaktadır. Fakat bu bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçları ve takviyeleri bir uzmana danışarak kullanmak gereklidir.

Beta Glukan

Beta glukan, ekmek mayasından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle tanınan doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir ve patojenleri yok etmesine destek olur.

Beta glukan doğada bulunur mı ? Evet doğada bulunur. Birçok lif (yulaf, çavdar vb.) ve mantar yapısında olmasına karşın saf olmadığı için aynı etkiyi vermez. Saflaştırıldığı durumda klinik olarak bir cevap beklenebilir.

Birçok beta glukan tipi olduğu gibi bağışıklık sistemi için tercih edilen beta glukan 1.3/1.6 bağ yapısına sahip beta glukandır. Vücudun işleyebilmesi için mikronize ve saf olması oldukça önemlidir. Beta glukan doğal bir takviyedir ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple Fda (Abd Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından Genel olarak emniyetli olduğu kabul edilen (GRAS Kategorisi) statütedir. Bu tanım kısaca: Destek olarak emniyetli olduğu gibi yan etki ve toksik etkilerinin bulunmadığını tanımlar. Beta glukanı, doktor ve eczacınıza danışarak eczanelerden termin edebilirsiniz.

Çinko

Çinko, sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarlarından biridir. Özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemi güçlendirici özelliği ile bilinen çinkoya talep çok arttı. Çinko eksikliğinde insan vücudu hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelebilir. Çinkonun vücutta pek çok farklı işlevi mevcuttur. 100’den fazla enzimin ve hormonun üzerinde çinkonun etkisi büyüktür. İnsan vücudunun günlük ortalama çinko ihtiyacı 10-15 miligramdır. Yapılan bir araştırmaya göre vejetaryen beslenenlerin alması gereken çinko miktarı daha fazladır. Bitkisel gıdalardan elde edilen biyoyararlanım, hayvansal gıdalara oranla düşüktür. Çinko vücutta depolanamadığı için düzenli olarak vücuda alınmalıdır. Tahıllar, et, kakao, deniz ürünleri, ıspanak ve yumurta çinko bakımından çok zengin besinlerdir. Çoğu zaman ise çinko ihtiyacını sadece besinlerden karşılamak mümkün değildir. Böyle durumlarda çinko ihtiyacı başka formlardan karşılanabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler arasında yer alan çinko takviyeleri hap, şurup ve efervesan tablet formlarda bulunmaktadır.

Çinko bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Çinko, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin, kasların ve bazı organların yapısına katılır. Vücutta en çok kaslarda, gözlerde, prostat bezinde, spermde ve karaciğerde çinko bulunur. Karaciğer, böbrek, pankreas, retina ve kemik sağlığının korunmasında da çinko önemli rol oynamaktadır. Çinkonun diğer faydaları ise cildi güzelleştirmesi, saçları parlatması, tırnakları güçlendirmesi, adet sancılarını hafifletmesi, kemik yapısını güçlendirmesi ve büyüme hormonunun salgılatmasıdır.

Tek yönlü beslenen, karaciğer veya bağırsak rahatsızlıkları yaşayan, aşırı fiziksel aktivitede bulunan, fazla alkol kullanan ve kortizon ilaçları kullanan kişiler çinko eksikliği yaşayabilir. Çinko eksikliğinde ishal, yaralarda geç iyileşme, kısırlık, saç dökülmesi, iştahsızlık, soğuk algınlığı ve görüş bozukluğu görülebilir. Çinko eksikliği sonucunda çocuklarda büyüme geriliği, yinelenen kulak enfeksiyonları, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı görülebilir. Çinko, kafa yaralanmalarında, sıtmada, kulak çınlamasında ve birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılabilir. Hamilelik veya emzirme dönemi yaşayan kadınlar ekstra çinkoya ihtiyaç duyabilir.

 C ve D Vitamini

Özellikle coronavirüs salgınının hayatın bir parçası haline geldiği bu günlerde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirme denince akla ilk gelenlerden biri de vitamin kullanımıdır. Birçok uzmanın açıklamasına göre C ve D vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirme de önemli rol oynayan vitaminlerdir. Coronavirüsü yenen bir doktorun açıklamasına göre de C ve D vitamini pandemi döneminde bağışıklık sisteminin kuvvetli tutmak için çok önemlidir.

Meyve ve sebzeler C vitamini deposu olarak görülmektedir, özellikle narenciye sınıfındaki meyveler C vitamini bakımından oldukça zengindir. Günlük C vitamininin yüzde 70’i-90’ı besinlerden alınabilir. C vitaminin eksik kaldığı durumlarda C vitamini takviyesi alınabilir. Genellikle takviye C vitaminleri, tablet, hap veya şurup formunda bulunur. C vitamini takviyesine başlamadan önce bir uzmana danışmak gerekir. C vitamini vücutta birçok yerde bulunan kolajen proteinini üretmek için de gereklidir. Aynı zamanda C vitamini doku iyileşmesini hızlandırabilir, toksin atıklarının sebep olduğu hasarlara karşı vücudu koruyabilir.

D vitamini ise bağışıklık sistemi güçlendirici başka bir vitamin türüdür. Genellikle “güneş ışığı vitamini” olarak bilinir D vitamini. D vitamini kalsiyum emilmesine, kemiklerin ve kasların işlevlerinin korunmasına ve sürdürülmesine yardımcı olur. D vitamini, bazı mantar çeşitlerinde, balıkta, sütte, tahıllarda, portakalda ve yumurtada bolca bulunur. Gerekli olan D vitamini besinlerle veya güneş ışığı ile alınamadığı takdirde D vitamini takviyelerine başvurulabilir. Bu takviyeler, tablet, hap veya şurup formunda bulunabilir fakat başlanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

LaVita Multivitamin ve Mikro Besin konsantresi gibi mikro besin konsantreleri içinde bulunan mikro besinler hemen hemen tüm metabolik süreçlerde yer alır. LaVita özenle bütünsel bir Mikro besin konsantresine dönüştürülmüş olan doğal gıda maddelerinin, önemli vitaminlerin ve eser elementlerin bir kompozisyonudur.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.