Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 20 Yolu

4 Dakika

Covid-19’dan kaçınmayı başarabilsek bile kışın gelmesiyle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan kaçamayabiliyoruz. Ancak şimdi bahsedeceğimiz bağışıklık güçlendirici tavsiyeler sizi virüslerin getirdiği hastalıklardan koruyup, mevsimin tadını çıkarmanızı sağlayabilir.

Şekerden kaçınmak

Çok fazla şeker tüketmek bağışıklık sisteminin bakterilere karşı savaşan mekanizmasını bastırır. Sadece 75-100 gram şeker tüketmek bile beyaz kan hücrelerinin bakterileri yok edecek gücünü azaltır. Doğal meyve sularını, çayları ve suyu tercih ederek hücrelerinizi tazeleyin, bağışıklık sisteminizi doğal vitaminlerle güçlendirin.

Daha az stres yapmak

Her ne kadar stres kaçınılmaz olsa da kronik stres insanı hastalıklara karşı daha dayanıksız hale getirir. Stresin devamlılığı, vücudu devamlı stres hormonlarına (kortizol ve adrenalin) maruz bırakır ve bunlar da bağışıklık sistemini bastırır. Derin nefes alın, meditasyon yapın ya da işleri oluruna bırakmaya odaklanıp stresinizi azaltın.

Balık tüketmek

Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı balıklar vücutta iltihapları önler ve mikroplarla savaşarak bağışıklığı güçlendirir.

Mantar yemek

Herhangi bir alerjiniz yoksa mantar tüketmeye çalışın. Çeşidini kendiniz belirleyin. Enoki, shitake ya da istiridye fark etmez. Mantar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır ve antioksidan deposudur.

Yoğurt ve kefir tüketmek

Yoğurt ve kefirin içerdikleri yüksek probiyotik sayesinde bağışıklık sistemimiz için yararlı oldukları birçok araştırmada belirtilmiştir…

Turpgil tüketmek

Turpgillerden brokoli, süs lahanası, lahana ve pazı karaciğerin toksinleri atmasına yardım ederek karaciğerin ve bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlayabilir.

Hareket etmek

Bütün gün masa başında oturup kalmak ya da egzersiz ihtiyacını yok saymak bağışıklık sisteminizin etkinliğini azaltabilir. Hareket etmek ya da egzersiz yapmak, sadece lenf sistemini uyarmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun oksijen alımını arttırır ve vücutta enfeksiyonla savaşan lökosit adındaki bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını da arttırır. Sadece 30 dakikalığına, yürüyün, çocuklarınızla oynayın, tip atlayın ya da yaratıcılığınızı kullanıp vücudunuzu hareket ettirin.

Düzenli uyku

Yorgunluk, vücudunuzun hastalıklara karşı direncini azaltır. Bir laboratuvar deneyi, deneklerin uykusunu dört saate sınırlayıp onlara grip aşısı yapınca, deneklerin bağışıklık sisteminin normalin yarısı kadar antikor ürettiği gözlemini yaparak bunu kanıtlamıştır. Stres gibi uykusuzluk da iltihap ve kortizolde artışa neden olabilir. Açıkça görülüyor ki her gece 7-9 saat uyumak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok güzel bir yol.

İdeal kilo

Kaç kilo olursanız olun güzelsiniz ama sağlığınızı düzeltmek ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için fazla kilolarınızı verdirecek bir hayat tarzını benimsemeniz önerilir. Çünkü aşırı kilolu olmak sizin diyabet, kanser ve kalp hastalıklarını geçirme riskinizi arttırır.
Ayrıca yüksek miktarda yağ hücresi, iltihaba yol açan kimyasalların vücuda yayılmasını tetikleyerek kronik iltihaba yol açabilmektedir. İltihap devam etmekteyken, dokular hasar görür. Bu da bağışıklık sisteminin zarar görmesine yol açar.

Güçlü ilişkiler

Güçlü ilişkilerin insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını güçlendirdiği ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı kanıtlanmıştır. Birkaç araştırma, kendilerini küçük ya da büyük bir gruba bağlı hisseden insanların, kendilerini yalnız hisseden insanlardan daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olduğu fikrini destekler.

Avokado tüketmek

Önemli aminoasitler, antioksidanlar ve sağlıklı yağları içinde bulunduran avokado, hormonları dengelemeye yardım eder, bağışıklık sistemini destekler.

Zencefil tüketmek

Ayurvedik tıp, zencefilin vücudu ısıtıp organlardaki, özellikle akciğerlerde ve sinüslerdeki toksin birikimini kırdığını söyler. Zencefil kökü aynı zamanda vücudun lenf sistemini de temizlemeye yardımcı olur.
Meditasyon ve rahatlama tekniklerinden faydalanmak

Eğer stres bağışıklık sistemini bastırıyorsa, o zaman stresi bastıran uygulamalar vücudunuzun kendi kendini tedavi etmesine yardım eder. Kandaki kortizol seviyesinin azalması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, meditasyon veya diğer rahatlama teknikleriyle rahatça başarılabilir. Meditasyon korkulacak bir şey değildir. Sadece rahatlayın ve günde 5-15 dakika kafanızı rahatlatın. Buna ek olarak özel rehberli meditasyon kayıtlarını dinleyebilir, hayatın pozitif yönlerine odaklanabilir ya da sadece düşüncelerinize dalıp hayatı oluruna bırakabilirsiniz.

Gülümsemek

Güzel bir kahkaha atmanın en güzel yanlarından biri, bunun vücuttaki stres hormonlarını azaltması ve enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin bir çeşidinin sayısını arttırmasıdır. Bir komedi filmi izleyin, endorfin ve büyüme hormonlarınız artarken stres hormonlarınız azalsın. Kahkaha atın! Gerçek de olsa, sahte de olsa, vücudunuz sizin mutlu olduğunuzu düşünür ve gerçekten de moraliniz ve bağışıklık sisteminiz düzelebilir.

Beta glukan tüketmek

Bağışıklık sisteminin sigortası olarak bilinen beta glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.

Yulaf tüketmek

Yulaf tüketmek, bağışıklık sisteminizi iyi yönde etkileyebilir. Sabahları bir porsiyon yulaf, kötü kolesterol LDL’yi azaltmasıyla bilinen lifler açısından zengindir.

Sarımsak tüketmek

Sarımsak çiğ halinde anti bakteriyeldir ve virüslere karşı etkilidir. Ayrıca büyük bir bağışıklık güçlendiricisi ve antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir.

C vitaminini tüketmek

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen bu vitamin nerdeyse her taze meyve ve sebzede bolca bulunur.

Antioksidanlar

Taze yiyeceklerdeki zengin antioksidanları mutlaka yemek alışkanlığınızın bir parçası yapmalısınız. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Antioksidanlar vücutta serbest gezen zararlıları yakalayarak zararsız hale getirirler ve böylece kanser, kalp hastalığı ve yaşla ilgili hastalıkların riskini azaltabilirler.

Çinko

Büyük bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olan çinko doğada kırmızı ette, tavukta, balıkta, yumurtada, ayçiçeği ve kabak çekirdeğinde bulunur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

4 Replies to “Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 20 Yolu”

  1. Gerçekten hepimiz için çok faydalı bilgiler içeriyor.teşekkürler sultan

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.