Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Sağlıklı Uykunun Anahtarı Besinler

2 Dakika

Beslenme ile uyku arasındaki ilişki, çokça tartışmaya konu oluyor. Gece atıştırmalıklarını diyetlerin en büyük düşmanı olarak görenler bir yanda, yatmadan önce ufak bir ara öğün yemenin bedenimizi daha sağlıklı kılacağını düşünenler öte yanda… Yani uykudan kaç saat önce yemek yemenin kesilmesi gerektiği sorusuna net bir yanıt bulunabilmiş değil.

Bununla birlikte, bazı besinlerin uyku kalitesini artırdığı yadsınamaz bir gerçek. Vücudumuza dinginlik kazandıran ve mutluluk veren serotonin, melatonin ve triptofan gibi hormonlarının salgılanmasına yardımcı olan besinlerle tanışın, bu besinleri ne zaman tüketeceğiniz ise size kalmış!

Muz: Kaliteli bir magnezyum kaynağı olan muz aynı zamanda bolca triptofan içerir. Bu iki maddenin de uykusuzluğu gidermeye yardımcı doğal bir etkisi olduğu gözlenmiştir.

Somon ve yağlı balıklar: İçerdiği sağlıklı omega-3 yağ asitleri sayesinde oldukça sağlıklıdır. Ayrıca yağlı balıkların içerdiği D vitamini serotonin salınımını artırdığı için uyku kalitemizi artırma potansiyeline sahiptir.

Vişne suyu: Güçlü bir antioksidan kaynağı olan vişne suyu, içerdiği melatonin etkisiyle vücudumuzu uykuya hazırlar ve uyku kalitemizi artırır.

Kale bitkisi: Uyku sağlığını destekleyen vitamin ve minerallerle dolu olan kale bitkisi, ayrıca bizim için çok önemli olan magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin.

Tatlı patates: İyi bir uyku için en önemli gıdalar arasında tatlı patates de yer alıyor. Güçlü bir potasyum kaynağı olması sebebiyle kas gevşetici etkiye sahip. Ek olarak beyinde Gamma Aminobütirik Asit salgılanmasını sağlıyor. Ayrıca vücudumuzun gece boyunca ihtiyacı olan sabit enerjiyi sağlamamıza destek oluyor.

Badem: Düzenli olarak tüketildiğinde tip2 diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıkların tehlikesini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bademin tüketildiğinde, vücudumuzda uyku düzenleyici etkisi bilinen melatonin hormonu salgılanıyor.

Nohut: En büyülü baklagillerden biri olarak gösterilir. İçerdiği yüksek B6 vitamini sayesinde zihinsel sağlığımızı destekler ve serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Serotonin hormonu bilindiği üzere vücudumuzun rahatlamasını sağlayan en önemli hormonlardan biridir.

Yumurta: Uykuya dalmayı kolaylaştırmanın yanı sıra uykuda kalma süresini artıran melatonin hormonunun kaynaklarından biridir. Ayrıca yumurta günlük folat ihtiyacımızın %50’sini, günlük B12 ihtiyacımızın %40’ını ve günlük selenyum ihtiyacımızın %60’ını karşılamaktadır.

Süt: Halk arasında da en çok bilinen uyku kolaylaştırıcı besinlerin başında yer alıyor. Sütün uyku üzerinde ciddi faydaları olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kaliteli bir triptofan kaynağı olan süt, özellikle melatonin hormonuyla birlikte tüketildiğinde uyku kalitesini ciddi anlamda artırıyor.

Karbonhidratlar: Bilindiği üzere beyindeki triptofan seviyesini yükselmesini sağlar ancak bunu yaparken tahıllar ve diğer rafine şekerler gibi kan şekerini ciddi anlamda düşürmez.

Bitki çayları: Rahatlatıcı etkiye sahiptir. Papatya çayı, sinirleri yatıştırarak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Her bitki çayı her insana uygun değildir, kendi bünyenize ve ağız tadınıza uygun zencefil çayı ve kafeinsiz yeşil çay gibi çeşitli alternatifleri deneyebilirsiniz.

Yulaf:Genellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen yulaf, akşam yatmadan önce tüketildiğinde kan şekerini yükselterek insanın uykulu hissetmesini sağlıyor. Yulaf ayrıca melatonin içerir, vücudu rahatlatır. Bu sebeple yulaf uykuya yardımcı besinler arasında üst sıralardadır. Ayrıca tahıllar da serotonin seviyesini artırarak uyku kalitesini de artırabilir.

Tüm bunların yanında; gizli kafeini, fast-food’u ve kızarmış yiyecekleri bırakmak, alkolü ve baharatlı yiyecekleri azaltmak, yatmadan önce protein almamak, sıvıyı dengeli almak ve sigara içmemek gerektiğini de hatırlatalım.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.