Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yünlü Giyinmenin Yararları

3 Dakika

Yün, sıcaklığıyla ünlüdür, aynı zamanda da kaşıntıya neden olmasıyla bilinir. Yünlü giyinmenin kaşıntı ve irritasyona yol açabileceği düşüncesi uzun zamandır insanları sentetik ve polyester giysi tüketimini artırmaya teşvik eder.

Halbuki yünlü kıyafetler tercih etmenin oldukça faydalı olduğu bilinir. Yünlü giysiler sadece çok sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda uykuyu düzenler, cilt rahatsızlıklarına yardımcı olur, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için astıma iyi gelir. Kaşıntıya ve irritasyona yol açması da alerjik olmayan bünyelerde karşılaşılan bir durum değildir. İşte yünlü giyinmenin avantajları…

Doğal Olarak Suya Dayanıklıdır

Yün biyolojik olarak parçalanabilir ve bazı sentetik malzemelerle karşılaştırıldığında toprağa çok daha iyi gelir. Aynı zamanda çok daha hızlı bir şekilde ayrışır. Yani yenilenebilir bir kaynak olarak yün inanılmaz derecede çevre dostudur. Temizlemesi kolay ve bakımı kolay olduğu gibi oldukça da uzun ömürlü bir materyaldir.

Yün Uyumaya Yardımcı Olur

Yünlü pijamalarla uyumanın gece uykunuza 15 dakika eklemenize yardımcı olabileceğini öne süren araştırmalar mevcut. Araştırmaya göre yün pijama giyen katılımcılar pamuklu ve polyester giyen kişilerden ortalama 10 dakika önce uykuya geçebilirler.

Yün, vücut ısısını kontrol etmede doğal olarak çok iyidir. Yüksek protein özelliğinden dolayı, yaz aylarında rahatça uyuyacağınız kadar serin bir gece geçirmenizi sağlayabilir. Kışın yün elyafını dolduran minik hava cepleri doğal bir yalıtkan görevi görür. Hava durumu veya yılın hangi zamanı olursa olsun, yün, mükemmel bir gece uykusu elde etmenize katkıda bulunan mükemmel sıcaklığa ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yünün sadece cildi daha kuru tutmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılarının kalp atışlarının daha düşük olmasına neden olduğu da bilinir. Kesin olmamakla birlikte, bu, yalnızca yün pijamalarıyla uyuyanların daha uzun süre uyuduğunu değil, aynı zamanda çok daha derin bir şekilde uyuduklarını da gösterebilir.

Uyku, sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ama bazen günün sonunda beyninizi kapatmak zor olabilir. Uzun süre yeterli uyku almamak, yüksek tansiyon ve hafıza bozukluğu gibi bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.  Yünlü pijamalara geçmek ise çözümün bir parçası olabilir.

Yün Cilt Sağlığına Yardımcı Olur

Son dönemde bebekler ve küçük çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, Merinos yünü taban katmanlarının pamuğa kıyasla egzama semptomlarını iyileştirmede önemli avantajlara sahip olduğunu gösterdi. Cilt tahrişlerini önemli ölçüde azalttığını ve zihinsel ve fiziksel bir rahatlama sağladığı ortaya koyuldu.

Bu, yünün kaşıntılı, rahatsız edici olduğu veya egzamalı çocuklar ve yetişkinler tarafından kaçınılması gerektiği genellemelerine tamamen karşı çıkan bir sonuç olduğu için oldukça kıymetli. Diğer yandan, yünün faydaları sadece burada bitmiyor. Yün çorap giymek de ayak sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Yün ayrıca bakteri üremesini engelleyebilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Böylece, özellikle ayağınızın tabanındaki cilt kalitesine katkıda bulunur.

Yün Doğal Bir Antibakteriyeldir

Yün, doğal bir antimikrobiyaldir. Ham yünde bulacağınız lanolin, liflere antibakteriyel bir kalite verir. Bu mumsu ince kaplama, yağ asitleri içerir ve bunlar bakterilerin büyümesini ve yayılmasını engeller.

Lanolinin çoğu, yünün yıkanması, taranması, eğrilmesi ve örülmesi sırasında çıkarılır. Bununla birlikte, bitmiş üründe daha az lanolin olsa bile, yünlü giysilerin diğer tekstillere göre çok daha az yıkanması gerekir. Bu harika özellik ayrıca vücut kokusunun yayılmasını azaltır ve giysilerinizi daha uzun süre yeni tutar.

Ayrıca, saf yünlü kıyafetlerin egzersiz yapmak için en iyi seçeneklerden biri olduğu bilinir. Terleme yoluyla yayılan kötü kokuları pamuklu ve sentetik malzemelere göre daha fazla engeller ve doğal olarak su geçirmez olması yürüyüş ve koşu kıyafetleri için harika bir alternatif olduğu anlamına gelir.

Yün Fibromiyalji Semptomlarını Azaltır

Kış boyunca, fibromiyalji sendromunun semptomları soğuk nedeniyle şiddetlenebilir. Fibromiyalji, ağrıya neden olur ve bazen eklemlerin etrafında yanma hissine yol açabilir. Bu, uyumak veya egzersiz yapmak gibi basit günlük işleri giderek zorlaştırabilir.

Yün yatak takımları, yünlü pijamalar ve yünlü çarşafların fibromiyalji için bir ağrı tedavisi işlevi gördüğü bilinir. 50 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, yün giyen ve tüm yünlü yatak takımlarını (yünlü yatak astarı ve yorgan dahil) kullanan kişilerin durumlarında önemli bir iyileşmeyi ortaya koymuştur. Buna ağrıda azalma, hassas noktalarda azalma ve fibromiyaljinin günlük yaşam üzerindeki etkilerinde azalma dahildir.

Bu durumun somut bir nedeni yoktur ancak ünün vücut ısısını çok daha rahat bir seviyede tutması, genel olarak daha iyi uyumaya ve daha az ısı iltihabına yol açması olduğu düşünülebilir.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.