Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Her Çeşidinde Sağlık: Pekmez

3 Dakika

Sıklıkla tahin ile birlikte tüketilen pekmez, oldukça faydalı bir besindir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesinden dolayı oldukça yaygın olarak tüketilir. Ayrıca pekmez zor bozulur, saklaması kolaydır ve uzun sürede tüketilebilir. Çeşitli meyvelerden üretildiği için pekmez, içerdiği meyvenin faydalarını da ayrıca barındırır. Özellikle Türk mutfağında pekmezin yeri oldukça sağlamdır. Yüksek oranda vitamin ve mineral içermesinden dolayı, hamile kadınlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

Pekmezin en yakın dostu olan tahinin yararları hakkındaki yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Pekmezin faydaları nelerdir?

Pekmez, sağladığı birçok fayda sebebiyle özellikle kış aylarının vazgeçilmezi. Vücudun diğer hastalıklara karşı olan direncini artırdığı için pekmez, özellikle Anadolu kültüründe çok önemli bir yere sahip. Nezle, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesi de sık tüketilmesinde önemli bir etken.

Pekmez, çok farklı besin ögeleri barındırması sayesinde vücuda pek çok yarar sağlar. Zengin besin değerleri, pekmezin özellikle bebeklerde ve çocuklarda gelişim sürecinin desteklenmesine katkıda bulunur.

Oldukça güçlü bir antioksidandır. Bu sayede vücutta meydana gelebilecek iltihaplanmaları önler. Mineral içeriği sayesinde adet döngüsü sürecinde oluşabilecek ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Dolaşım, sinir sistemine birçok olumlu etkisi bulunur. Cinsiyet hormonlarının kalitesine katkı sağlar. Zengin bir enerji kaynağıdır, ayrıca çok sayıda hastalığa iyi gelir.

Hamilelerin günlük vitamin, mineral ve diğer besin ögelerine olan ihtiyaçları, hamile olmayanlara göre daha fazladır. Bu ihtiyaçların karşılanması, anne ve bebeğin sağlığını korumak için son derece önemlidir. Pekmez, içerdiği çok sayıda farklı vitamin, mineral ve temel besin ögeleri sayesinde gebelerin besin ihtiyaçlarını karşılama konusunda etkilidir. Düzenli ve yeterli düzeyde tüketilen pekmez, annenin gereksinimini sağladığı gibi bebeğin fiziksel ve mental gelişiminde de son derece büyük bir rol oynar.

Pekmez çeşitleri nelerdir?

Pekmezin pek çok çeşidi mevcuttur. Bu pekmez çeşitleri, pekmezin yapıldığı meyveye göre isimlendirilir.

• Dut pekmezi

Dut pekmezinin vücuda çok fazla yararı bulunur. Anemi durumunun giderilmesinde, midedeki veya on iki parmak bağırsağındaki ülserlerin iyileştirilmesinde, bronşit ve astım hastalarının solunum yollarının rahatlamasında son derece etkilidir. Ayrıca oldukça yoğun bir enerji kaynağıdır, soğuk havalarda tüketildiğinde vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Çocuk ve bebeklerde zeka gelişimiyle birlikte fiziksel gelişimde de büyük role sahiptir. 1 yemek kaşığı dut pekmezinde yaklaşık 30 kalori enerji bulunur.

• Üzüm pekmezi

Üzüm pekmezi de dut pekmezine benzer yararlar gösterir. Ayrıca üzümün faydalarından da, üzüm pekmezi tüketilerek faydalanılabilir. 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi 58 kalori enerji içerir.

Üzüm pekmezi, vücutta kan üretimini tetikler. Ayrıca kalp-damar sağlığı için de son derece önemli bir besindir. Damarları açarak dolaşımı rahatlatır, damarlarda sertleşme oluşumlarının önüne geçilmesinde etkili olur. Özellikle böbrek, mide ve bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Hamileler tarafından tüketilen üzüm pekmezi, bebeğin anne karnındaki gelişimini olumlu etkiler.

• Keçiboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu pekmezi, kandaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde ve tansiyonun dengelenmesinde büyük rol oynar. Kan değerlerindeki eksikliği gidermede, kalp-damar hastalıklarının engellenmesinde, kemik ve dişlerin güçlenmesinde ve bağışıklığın kuvvetlenmesinde keçiboynuzu pekmezinin payı büyüktür. Ortalama bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi, 41 kalorilik bir enerji bulundurur.

• Karadut pekmezi

Karadut pekmezi, yüksek düzeylerde demir içeriği sayesinde anemiye iyi gelir. Mide salgılarının artmasında ve sindirim sisteminin çalışma mekaniğinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Hepatit, kronik gastrit gibi hastalıklara iyi gelebilir. Dolaşım sağlığını korumak, anne sütünü artırmak, diş ve saç dokularını kuvvetlendirmek amacıyla karadut pekmezi tüketilebilir.

• Andız pekmezi

Andız pekmezi de diğer pekmez çeşitleri gibi sindirim sistemini düzenler. Kalp-damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Enfeksiyon ve iltihaplarla savaşarak vücudu hastalıklara karşı korur. Kemik gelişimine katkıda bulunur, ayrıca romatizmal hastalıklara iyi gelir. Vücudun immün sistem direncini artırarak çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Andız pekmezinin bir yemek kaşığında ortalama 60 kalori enerji mevcuttur.

• Hurma pekmezi

Hurma pekmezi, demir minerali kaynakları yönünden son derece zengindir ve bu sayede kansızlık problemlerine oldukça iyi gelir. Kronik öksürüklerin kesilmesi amacıyla tüketilebilir, ayrıca solunum yolu problemlerinin giderilmesine de yardımcıdır. Güçlü bir balgam sökücü etkiye sahiptir. Kuvvetli bir antioksidan özelliğe sahip olan hurma pekmezi, immün sistemin desteklenmesini sağlar. Hurma pekmezinin bu etkilerinden yararlanmak için hurma pekmezini sabah aç karnına tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı hurma pekmezi, 32 kalori enerji değerine sahiptir.

• Kuşburnu pekmezi

Kuşburnu pekmezinin de vücuda birçok olumlu etkisi mevcut. Enerji deposu olması sebebiyle yorgunluk ve halsizliği giderir, dolaşımdaki kanın temizlenmesine yardımcı olur, hazımsızlık problemlerinin ortadan kaldırılmasına etkilidir. Ayrıca kuşburnu pekmezinin, solunum yollarını rahatlatma etkisi de bulunur.

Her bir pekmez çeşidi, diğerleriyle ortak yararlarının yanında kendi içinde özgün faydalar barındırır. Bu sebeple pekmez tüketimi tek bir pekmez çeşidiyle sınırlandırılmamalıdır. Bütün pekmez çeşitlerinin ayrı ayrı ve yeteri kadar, düzenli bir biçimde tüketilmesi, sağlıklı bir yaşam için size beklediğinizden daha fazla yarar sağlayabilir. Her besin için geçerli olduğu gibi aşırı tüketim, pekmezin de vücuda zarar vermesine sebep olabileceğinden, pekmez tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.