Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

2 Dakika

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı olan güneş gözlüğünü çoğumuz görüntüsüne bakarak seçiyoruz.  Ancak doğru güneş gözlüğü seçmek için çok daha fazlasına bakmak şart. Çünkü güneş gözlüğüyle rahat hissetmek önemli olsa da güneşten korunmak da bir o kadar önemli.

Tarzın tamamlayıcılarından biri olmasının yanı sıra güneş gözlükleri, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan çok önemli bir parça. Aynı zamanda, bu güneş gözlüklerinin bazı özellikleri taşımaması halinde göz sağlığı için oldukça tehlikeli olma ihtimali de var. Bu önemli parçayı seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri sizler için yazdık…

Cam Kalitesi

Gözlük seçiminde boyut ve görünümden önce dikkat edilmesi gereken en önemli özellik cam kalitesinin iyi olması. Tercih edilecek gözlüğün UV, UVA, UVB ışınlarına karşı gözü koruyacak özellikte olması gerekir. Gözlük camlarının ultraviyole ışınlarını blokaj derecesi mutlaka kontrol edilmelidir.  Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecesinin yüzde yüz olması ve göz sağlığınızı tehlikeye atabileceği için daha düşük orandaki gözlüklerin tercih edilmemesi önemlidir.

Güneş gözlüğünün üzerinde bulunan UV400 ibaresi de hem UVA hem de UVB ışınlarını engellediğini gösterir. Bu ibareye sahip gözlükler, gözleri güneşin zararlarına karşı korurken gözlerin sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Ayrıca bu özellikteki bir güneş gözlüğü kişiye oldukça rahat bir görüş sağlar.

Gözlük Çerçevesi

Tercih edilecek gözlüğün yüze tam oturması da daha rahat bir kullanım için önemlidir. Yüze uygun olan güneş gözlüğünün hem burna hem kulaklara tam oturması ve baskı yapmaması gerekir. Güneş gözlüğünün sürtünmeye neden olmadan yüze yerleşmesine de dikkat edilmelidir. Ayrıca, güneş ışınlarının gözlere üstten gelmemesi için kaşları kapatacak boyutta bir çerçeve, bu çerçevenin yanaklara gelmemesi ve kirpiklerin cama değmemesi de kullanımın daha rahat olmasını sağlar. Güneş gözlüğü çerçevesinin ise hafif ve alerjiye neden olmayacak bir malzemeden yapılmış olması, burun kemiği üzerinde ağırlık oluşmasının önüne geçer.

Cam Rengi

Gözlük seçilirken camlarının boyama ve mika olmadığına, camda çizik bulunmadığına dikkat etmek gerektiği gibi cam rengi de bir kriter olabilir. Aslında, gözlüğün cam renginin UV ışınlarına karşı korumasıyla bir ilgisi yoktur. Yani göz sağlığına uygunluğuna renge göre karar verilemez. Ancak, camın rengi, çevredeki renkleri ayırt etme ve derinlik hissi üzerinde etkilidir. Bazı cam renkleri, çok güneşli havalarda rahat etmenizi sağlarken daha az güneş olan ortamlarda aşırı karanlık bir görüntüye neden olabilir. Ya da açık cam rengine sahip gözlükler güneş ışınlarını filtre etme konusunda görevlerini yerine getiremeyebilirler. Bu sebeple gözlük camının rengi seçilirken hangi alanlarda daha çok kullanılacağına dikkat ederek karar verilebilir.

CE Belgesi

Güneş gözlüğünün gerekli özellikleri gösterdiğine dair güvenilir bir tescil belgesi olması gerekir. Avrupa Birliği standartlarına göre göz sağlığına uygun olan gözlüklerin üzerinde CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmalıdır. Bu belge, ürünün asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösterir.

* Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları olan kişiler, her gözlüğü numaralı olarak kullanabileceği gibi öncesinde mutlaka göz doktoru muayenesinden geçmeleri gerekir. Alerji, göz kuruluğu gibi göz sağlığına ilişkin sorun yaşayanların da mutlaka bir uzman tavsiyesi ile gözlük seçmesi önemlidir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.