Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Pilatesin Hiç Bilmediğiniz Faydaları

4 Dakika

Pilates, 1900’lerin başlarında Alman Joseph H. Pilates (1881-1967) tarafından bir egzersiz yöntemi olarak geliştirilmiştir. Pilates’in çocukken geçirdiği ağır hastalıklar sonucu kendi sağlığını korumak ve bedenini güçlendirmek için bulduğu bu egzersiz türü asıl patlamasını 1990’dan sonra yaşamıştır. Şu an en popüler spor dallarından biri olan pilates, zihin ve beden kaslarını aynı anda çalıştırmayı hedeflemektedir. Günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilen pilates, özellikle pandemi döneminde evde en çok yapılan spor dallarından biri oldu. Düzenli yapıldığında kısa vadede, pilatesin vücuda iyi gelen etkileri kolayca görülebiliyor. Bilinen en yaygın pilates faydaları sıkılaşmak ve incelmek olsa da aslında pilatesin faydaları bunlarla sınırlı değildir, vücudumuza ve zihnimize bilmediğimiz çok fazla olumlu etkisi var.

Kemik Sağlığının Desteklenmesinde etkilidir.

Pilatesin ilk bilinmeyen faydası kemik yoğunluğunu artırmasıdır. Eskiden bilinenlere göre kemik yoğunluğunu artırmak için güç gerektiren antrenmanlar yapılmalıydı. Fakat yapılan araştırmalar sonucu, şaşırtıcı bir şekilde pilates kemik yapımını destekleyerek, kemik yoğunluğunu artırmaktadır. Bunun sebebi, kemiğin de aslında kas gibi dinamik bir yapı olması ve yapılan egzersizler sayesinde bu yapının canlanmasıdır. Pilates yaparken kullanılan bantlar, gerginlik ve direnç oluşturarak kemiği sağlamlaştırır, dayanıklılık kazandırır. Özellikle bacak ve kürek kemiklerini çalıştıran egzersizler yapılırken direnç bantlarının kullanılması önerilmektedir.

 Akciğer Kapasitenin Yükseltilmesinde etkilidir.

Pilates, vücudumuza derin nefesler aldırarak akciğer kapasitemizi yükseltir. Pilateste, egzersiz hareketlerine uygun nefes alıp vererek akciğerlere daha çok oksijen alınması sağlanır. Pilates hareketleri düzenli yapıldığında nefes kalitesi hızlı bir şekilde artar, nefes kalitesinin artması günlük hayatta bile hemen fark edilir. Pilates, daha iyi nefesler aldırarak vücudumuzda daha iyi ve sağlıklı bir dolaşım sistemi geliştirilmesine katkı sağlar, damarlardaki kanın doğru bir şekilde kaslara, organlara, kemiklere ve dokulara gitmesine yardımcı olur.

Eklem ve Kas Sağlığında etkilidir.

Pilatesin bilinmeyen bir diğer faydası ise eklemlerin ve kasların esnekliğini artırmasıdır. Düzenli pilates yapmak, kasları sıkılaştırır ve güçlendirir. Karın kaslarımız günlük hayatta en az kullandığımız kaslarımızdır. Pilates egzersizleri sırasında karın kasları sürekli içe çekildiği için karın kaslarını forma sokar, kas hafızası oluşturur. Birçok egzersize göre pilates egzersizleri karın kaslarını çok daha fazla kullanma gerektirir. Hatta pilates yaparak six packe sahip olmak bile mümkün. Buna ek olarak düzenli pilates yapanlar sırt ve bel ağrılarında ciddi bir azalma yaşadıklarını belirttiler. Pilates, karın kaslarını güçlendirdiği için daha düzgün bir duruş sağlıyor ve sırt kaslarının yanlış durmasını engelliyor, omurgayı güçlendiriyor. Aynı zamanda pilates, kasları esnetirken, eklemlerin uzun süre aynı şekilde kalmasından dolayı biriken siniri ve stresi en aza indirebiliyor. Pilates, vücudumuzda bulunan tüm kasları çalıştırarak alt ve üst vücut arasına bir denge getirir. Pilates yaparken hafif ağırlıklar, hafif aletler, elastik bantlar veya kendi vücut ağırlığınız kullanıldığı için yaralanma ve sakatlanma riski çok düşüktür. Özellikle sporculara, yaşadıkları sakatlıklardan sonra kaslarını, kemiklerini ve eklemlerini toparlamak için pilates yapmaları tavsiye edilir. Pilates ile birçok kemik hastalığı tedavi edilmektedir, fakat pilatese başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Sinir Sisteminin Desteklenmesinde Etkilidir.

Pilatesin faydaları sadece bedenen değildir, psikolojimize de olumlu etkileri büyüktür. Pilates yaparken konsantrasyonumuz ve vücut koordinasyonumuz sadece egzersizlere odaklanır, aklımız sadece egzersizleri nasıl yapacağımıza, kendi gücümüze, esnekliğimize ve nefesimizle ilgilenir. Bu sayede günlük stres ve dertlerden uzaklaşılır, pilates yapılan süre boyunca yaşanılan sıkıntıların unutulmasına, geride kalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapmak sinir sistemine çok iyi gelir, stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik olarak kötü etkileyen sorunlarla da başa çıkmamızı sağlar.

Vücudun Sıkılaşmasında Etkilidir.

Pilatesin bir diğer faydası ise vücudumuzu sıkılaştırmasıdır. Birçok kişi pilatesi kilo vermek için yapar, fakat pilates bu konuda çok da etkili bir yöntem değildir. Pilates sanılanın aksine kilo verdirmez, kilo verilmesine yardımcı olur. Bunun nedeni pilates yapılırken kalp atış hızının neredeyse aynı kalması ve yapılan egzersizlerin çok fazla efor sarf edilmeden yapılabilmesidir. Yapılan bir araştırmada, pilates yapan kişilerin vücut ağırlığı ve yağ oranında önemli bir değişim yaşanmadığı görülmüştür. Fakat vücudun gücünü, kondisyonunu ve esnekliğini artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Bunun aksine zayıf bir bedene sahipseniz, vücudunuzu sıkılaştırmak ve esnekliğini artırmak istiyorsanız pilatesin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Anne Adayları ve Çocuklar İçin İdeal (Mutlaka Doktora Danışmanızı Öneririz.)

Anne adayları ve çocuklar için de pilates faydalıdır. Pilates sayesinde anne adayları daha iyi nefes alabilir ve hamilelik dönemini daha kolay geçirebilirler, doğumları da daha rahat gerçekleşebilir. Fakat hamileyken pilatese başlamak ve devam etmek için mutlaka doktora danışılmalı ve onun kontrolünde ilerlenmelidir. Yeni doğum yapmış anneler de pilatese doğum sonrasında hemen geri dönebilirler. Pilatese başlayan çocuklar ise hayata karşı daha özgüvenli olurlar, kasları erken yaşta güçlenmeye başlar. Vücuttaki kaslar dengeli bir şekilde büyüdüğü için çocuklarda güç ve koordinasyon sağlanır.

Esnekliğin artırılması, Duruşun düzeltilmesi, Kondisyonun Artırılması ve Strese Karşı etkilidir.

Vücudumuza ve ruhumuza pilatesin faydaları saymakla bitmiyor. Pilates yaparken en etkili sonuçları almak için bir gün arayla yapmak gereklidir. Üst üste yapılan egzersizler kasları bir anda çok fazla yoracağı için pek etkili olmayabilir. Sakatlanmaları ve yaralanmaları önlemek için, bir matın veya pilates yapmaya uygun yumuşaklıkta bir zeminde hareketleri yapmaya, kullanılan bant ve aletlerin size uygun olduğuna ve doğru kullandığınızdan emin olmalısınız. Düzenli egzersizler, vücut gücünü ve esnekliğini artırır, duruşu düzeltir, kondisyon kazandırır ve ruhu ferahlatır. Pilatese başlamak için hiçbir zaman geç değildir, pilates yaparak güçlenebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.