Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Baş ağrısına ne iyi gelir? Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

4 Dakika

Baş ağrısı günümüzde herkesin ara ara başına gelen, günlük hayatı olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, başın belli bir bölümünde oluşabileceği gibi tüm kafada ağrıya da sebep olabilir. Baş ağrısı her kesim ve cinsiyetten insanı etkilese de yapılan bir araştırmaya göre kadınların erkeklerden daha sık baş ağrısı sıkıntısı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan bir başka araştırma da ise aile hekimine başvuran her 10 hastadan 1’inin baş ağrısı şikayeti yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Aç ve susuz kalma, yoğun stres, uykusuzluk ve günlük rutinden ayrılma baş ağrısının en temel sebeplerindendir fakat şiddetli baş ağrısının çok farklı sebepleri olabilir.  Uzun süreli, kronikleşen baş ağrısı problemi yaşayan kişilerin bir doktora gitmesi gerekebilir. Kafa ağrısı yaşanılan durumlarda ağrı kesici almadan önce bir hekime danışmak gereklidir ve baş ağrısını ağrı kesici kullanmadan geçirmenin de pek çok farklı yolu vardır.

Yeterli Su Tüketimi ve bulunduğunuz ortamı havalandırın.

Baş ağrısına iyi gelen en temel çözüm bol bol su içmektir. Günlük en az 2 litre su içilmelidir. Aksi durumlarda yaşanan baş ağrısının sebebi dehidrasyon olabilir. Bu durumdan kurtulmak için günlük su tüketimini artırmak baş ağrısını azaltıcı bir çözüm olabilir. Bol bol su içmenin yanında kısa ılık bir duş almak da vücuttaki kasları rahatlatır, gevşetir ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Migren hastalarının duş sonunda kısa süreli çok soğuk olmayan bir su ile kafalarını yıkamaları da ağrılarını azaltabilir. Fakat eğer gerilim tipi bir ağrı yaşanıyorsa bunu yapmak iyi gelmeyebilir. Ağrıyan bölgeye ıslak bir bezle kompres uygulamak da baş ağrısını hafifletebilir. Havasızlık da baş ağrısına sebep olan başka bir etken olduğu için bulunulan ortamı sık sık havalandırmak ve açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısı için azaltıcı bir çözüm yolu olabilir.

Sigara ve Alkolden uzak durun.

Sigara ve alkol kullanımı da baş ağrısını tetikleyebilir, şiddetli baş ağrısına neden olabilir. Gece tüketilen yoğun alkol ertesi gün kafa ağrısına sebep olabilir. Baş ağrısına alkolün iyi geldiği ise sadece bir efsanedir, alkol kullanımı baş ağrısını geçirmez, aksine daha çok baş ağrısına sebep olur. Özellikle daha önce sigara kullanmamış kişilerin sigara içmeye başlaması veya her gün çok fazla sigara içen kişiler baş ağrısı yaşayabilir. Böyle durumlarda sigara kullanımı azaltılmalı hatta mümkünse sigara bırakılmalıdır. Sigara bırakmak için uzmanlardan yardım alınabilir. Sigarayı bırakan kişilerde uzun vadede baş ağrısında ciddi bir azalma görülebilir.

Masaj ve Dinlenme

Baş ağrısı yaşanılan zamanlarda masaj yaptırmak baş ağrısını hafifletebilir hatta geçirebilir. Enseye, alna, iki kaş arasına, saçlı deriye veya şakaklara hafif, çok bastırılmadan yapılacak masajlar baş ağrısı yaşayan kişilere iyi gelebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu, bazı bireylerin bu bölgelere hassasiyeti olması ve bu bölgelere dokunulduğunda ağrı, acı hissetmeleridir. Bu kişilere masaj yapılması, baş ağrılarını geçirmeyecektir aksine artıracaktır. Karanlık ve sessiz ortamlar, baş ağrısını azaltabilir bu sebeple masaj yapılacak ortamın karanlık ve sessiz olması daha etkili olabilir. Masajdan sonra ise kısa bir uyku baş ağrısı için başka bir çözüm yoludur.

Çay ve Kahve tüketmek

Şiddetli baş ağrısını azaltacak başka bir çözüm yolu kahve ve çay içmektir. Kahvenin içinde bulunan kafein ağrıyı hafifletebilir. Özellikle Türk kahvesi iyi bir seçim olabilir. Kafa ağrısı sorunu yaşanılan durumlarda bir fincan Türk kahvesi tüketmek baş ağrısını hafifletebilir. Fakat, aşırı kahve tüketimi veya kafein alımı da vücuda çok faydalı değildir, kahve tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Farklı bitki ve baharat çayları içmek de baş ağrısına iyi gelen başka bir yöntemdir. Çayların rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri sayesinde ağrı hızlı bir şekilde azalabilir. Özellikle papatya, ada çayı, tarçın, zencefil, yeşil çay ağrı kesici olarak kullanılabilir. Fakat bu çaylar birbirleri ile karıştırılmamalıdır, tek tek kullanılmalıdır. Çaylar taze tüketilmeli, uzun süre beklemiş çaylar tüketilmemelidir. Tıpkı kahve tüketiminde olduğu gibi çay tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı, çok fazla tüketilmemelidir.

Aromatik yağlar

Aromatik yağlar kullanmak da baş ağrısı için uygulanabilecek bir başka yöntemdir. Aromatik yağların rahatlatıcı etkileri sayesinde baş ağrısı azalabilir. Özellikle baş ağrısını rahatlama konusunda nane, lavanta ve okaliptüs yağı güçlü etkilere sahiptir. Bu yağlar fazla güçlü oldukları için ağız yolundan alınmamalıdır. Şakaklara 1-2 damla sürülerek veya 1 bardak ya da kase kaynamış suya birkaç damla damlatılıp, buharı koklanacak şekilde kullanılabilir. Aromatik yağ kullanımı, solunum yollarını açarak hem vücudu hem de ruhu rahatlatabilir, baş ağrısını azaltabilir.

Beyaz Işık yerine sarı ışık kullanmak

Günlük hayatımızda sık sık yaptığımız hareketler, alışkanlıklarımız fark etmeden baş ağrısına sebep olabilir. Örneğin gün içinde bulunduğumuz ortam baş ağrısına sebep olabilir. Çok güçlü beyaz ışıkla aydınlatılan ortamlarda kafa ağrısı yaşama olasılığı daha fazladır. Çok güçlü beyaz ışıklar kullanmak yerine sarı ışık kullanmak kişileri rahatlatabilir.

Gürültüden uzaklaşmak
Baş ağrısına sebep olan bir başka etken fazla gürültülü ortamlarda bulunmak olabilir. Gün içinde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler fark etmeden çok sesli ortamlarda bulunabiliyorlar. Gürültülü olmayan, sessiz ortamlar tercih etmek, bulunduğunuz ortamın ses seviyesini azaltmak baş ağrılarına iyi gelebilir. Günlük hayatta uyku düzenine de çok dikkat edilmeli. Uykusuzluk baş ağrısına sebep olabileceği gibi fazla uyumak da baş ağrısına sebep olabilir. Sık sık baş ağrısı sıkıntısı yaşanıyorsa uyku saatlerini düzenlemek baş ağrılarının azalmasına fayda sağlayabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.