Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ekran Yorgunluğu İçin Öneriler

5 Dakika

Ekran karşısından geçirilen vakit arttıkça, ekran yorgunluğu ihtimaliniz de artıyor. Ekran karşısında yorulmamak için ne yapmak gerekiyor?

Artık hepimiz ekranlara her zamankinden daha fazla güveniyoruz. Arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak, çevrimiçi alışveriş yapmak veya bir tablette kitap okumak için olsun, çoğu gün ekran süreniz oldukça uzun oluyor.

Dizüstü bilgisayarlarımızı, akıllı telefonlarımızı ve TV’lerimizi kullanarak herkesle bağlantıda kalabiliyor ve eğlenebiliyor olmamız bir ayrıcalık olsa da, ekran başında geçirdiğiniz süredeki artışın kendinizi yorgun hissetmenize neden olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Durum böyleyse, birçok insan gibi siz de ekran yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.

İnsanların, akıllı cihazlarda çok fazla zaman harcamanın getirdiği semptomları tanımlamak için kullanılan terimler olan “ekran veya bilgisayar yorgunluğu” veya “zoom tükenmişliği”nden bahsettiğini duymuş olabilirsiniz. Belirtiler arasında yorgun gözler, uyku sorunları ve ekran sürenizi kullandığınız etkinliklerden zevk alamama sayılabilir.

Gün içinde kelimenin tam anlamıyla bir ekrandan diğerine geçiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle, saat 19.00’da gözleriniz bulanıklaştığında veya sesinizde sorun yaşadığınızda, dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatıp pes etmek istemeniz tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Sinirlilik hissi ve genel olarak bıkkınlık hissi de ekran yorgunluğunun belirtileri olabilir, ayrıca fiziksel etkiler de ortaya çıkabilir ve ekran karşısında uzun saatler geçirmek boyun tutulmasına neden olabilir.

Çok Fazla Ekran Süresi Bizi Neden Yorar?

Göz Yorgunluğu ve Baş Ağrısı

Çoğu insan ekran karşısında oturma eylemini otomatik olarak yorucu saymaz çünkü bunu yaparken genellikle hareketsiz kalırız. Ancak tüm gün ekranlara odaklanmak gözlerinizi çok daha fazla çalıştırır. Örneğin, hiç akıllı telefonunuza uzun süre baktıktan sonra odadaki daha uzaktaki bir şeye bakıp odaklanmanın daha zor olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni, gözlerinizin daha büyük bir mesafeye odaklanmak için büyük yeniden ayarlamalar yapmak zorunda olmasıdır.

Çok Fazla Ekran Süresi Uykunuzu Etkileyebilir

Ekranlar ayrıca mavi ışık yaydıkları için uyku düzenimizi alt üst edebilirler. Beyninizin iç saatine sinyal göndermek için gözlerdeki sensörleri uyaran kısa dalga boyları, melatoninin (uyku hissetmenize yardımcı olan hormon) doğal üretimini baskılar ve sizi geceleri çok daha uyanık ve çok daha az uykuya hazır tutar.

Duygusal Olarak Yorucu Olabilir

Pandeminin başlangıcından bu yana, çoğumuz haber sitelerinde veya Twitter gibi sosyal medya hesaplarında gezinmeye giderek daha fazla zaman harcıyoruz. Yorgunluğumuza katkıda bulunan bu ekran zamanının yanı sıra, olumsuz haberler, özellikle de pandemi hakkında olanlar, çoğu zaman duygusal olarak yıpratıcı olabilir.

Fiziksel Etkiler Ortaya Çıkabilir

Ekran başında uzun süreler geçirmek boyun ve omuz tutulmaları başta olmak üzere birçok olumsuz fiziksel sonuç da doğurabilir. Özellikle bilgisayar karşısında rahat ve doğru bir sandalyede oturmuyor, ekranla doğru mesafeyi koruyamıyorsanız fiziksel rahatsızlıklar çok daha hızlı ortaya çıkabilir.

Ekran Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Akıllı telefonunuzda ekran süresi sınırlarını ayarlayın

Alışkanlıkları kırmak zor olabilir, bu yüzden birçok modern akıllı telefon artık size onlarla ne kadar zaman harcayacağınız konusunda sınırlamalar getirme seçeneği sunuyor. Saatlerce hikayeden hikayeye atlayarak vakit geçirmek kolaydır, bu yüzden çıkış zamanı geldiğinde yararlı bir hatırlatıcıya sahip olmak kullanışlı olabilir. Pek çok akıllı telefon, uygulamalar için zaman sınırları belirlemenize, kişilerinize göre iletişim sınırları belirlemenize ve kapalı kalma süresini ekranınızdan planlamanıza olanak tanıyan “ekran süresi” ayarlarına sahiptir.

Rahatça oturduğunuzdan ve gözlerinize iyi baktığınızdan emin olun

Evden çalışıyorsanız veya düzenli olarak bilgisayar kullanıyorsanız, mümkün olduğunca rahat çalışmanıza izin verecek bir kuruluma sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Örneğin, sandalyeniz doğru bir duruşla oturabilmeniz için doğru yükseklikte olmalı ve ayrıca bileklerinizi rahat ettirecek bir fare ve klavyeye sahip olmalısınız. Ayrıca göz sağlığınızı korumak ve hatta iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz birçok göz egzersizi vardır.

Cihazınızdaki mavi ışık filtresini etkinleştirin

Ekran süreniz uzadıkça gözleriniz her zamankinden daha fazla baskı altında kalıyor ve bunu hemen azaltmanın en basit ve en etkili yollarından biri ekranınızın tonunu ısıtan bir filtre takmaktır. Gözler mavi ışığı doğal olarak absorbe etse de bilgisayar ekranlarından uzun süre maruz kalmak göz yorgunluğuna neden olabilir. Sonuçlar, tahrişin yanı sıra odaklanma güçlüğünü de içerir.

Kullanıcıların ekranlarındaki tonları ayarlamak için hemen indirebilecekleri bir dizi ücretsiz araç var. Bunlar, her işletim sisteminde görüntü ayarları altında bulunabilir ve yalnızca geceleri değil, gerekirse gün boyunca etkinleştirilebilir.

Daha uzun bir öğle yemeği molası verin

Uzaktan çalışma lüksü, günlük işe gidiş gelişlerin neredeyse tamamen ortadan kalktığı anlamına geliyor. Bu nedenle, neden bu fazladan zamanı, sık molalar ve biraz daha uzun bir öğle yemeği için yer açmak için çalışma gününü biraz iki tarafa uzatmak için kullanmayasınız? Yöneticinizin onayıyla, tüm toplantı ve taahhütleri dikkate alarak çalışma saatlerini uzatmak, gözlerinize ihtiyacı olan molayı verebilir. Daha uzun, ekransız bir öğle yemeği yemek, öğleden sonraları aşırı yorulmamanızı sağlamak ve mesai saatinize kadar daha zinde olmanızı sağlamak için gün ortasında ihtiyacınız olan dijital detoks olabilir.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak takip edilmesi gereken basit bir şablon, normal dokuzdan beşe çalışmak yerine sabah 8:30 ile 17:30 arasında çalışmaktır. Oradan, öğle yemeğinizi bir saatten iki saate kadar uzatabilir veya 90 dakika ayırabilir ve günün her iki yarısına iki kısa mola ekleyebilirsiniz.

Çalışma ortamınızı aydınlatın

Karanlıkta bilgisayar ekranlarına bakmanın gerçekten görme yeteneğinize zarar verip vermediğine dair çelişkili kanıtlar var. Ancak fikir birliği, en azından gözlerinizin yorulma sürecini hızlandırdığı ve kısa süreli gerginliğe yol açabileceği yönünde.

Mutfağınızı, oturma odanızı veya yatak odanızı seçmiş olun, derme çatma bir ofis alanı düzenlemek, sürekliliği korumanın anahtarı olabilir. Bu alanların iyi aydınlatıldığından emin olmak, gözlerinizin ve zihninizin bir izolasyon maratonuna dönüşebilecek bir süreçten sağ çıkabilmesini sağlamak söz konusu olduğunda tartışmasız daha önemlidir. Bu anlamda, aydınlatma koşullarını iyileştirmek için perdeleri açık tutmak, gerektiğinde ışıkları yakmak ve gerekirse bir masa lambasına yatırım yapmak önemlidir.

Mavi ışık gözlüklerine yatırım yapın

Bir çift mavi ışık engelleyen gözlüğe yatırım yaparak gözlerinizi mavi ışıktan daha da koruyabilirsiniz. Bu tür gözlüklerde, filtrelenen mavi ışık miktarını sınırlayan ve böylece gözlerinizin işlemesi gereken mavi ışık miktarını azaltan yerleşik koruyucu lensler bulunur.  Numaralı gözlük kullanıyorsanız, mavi ışık engelleme teknolojisini doğrudan lenslerinize dahil etmeyi de düşünebilirsiniz.

İyi duruşu koruyun

Duruşun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı ne kadar etkileyebileceği şaşırtıcı. Dahası, duruşunuz ve gözleriniz aslında birbirine çok bağlı. Düzgün oturarak, günün sonunda gözlerinizin ne kadar iyi hissettiğine şaşıracaksınız. Peki iyi duruş nasıl görünür? Bilgisayarın aşağı doğru bir açıyla yerleştirilmesi önemlidir. Aşağıya doğru bakış, göz kapağının aşağı çekilmesine ve hava akımından etkilenme olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bilgisayarınızın başına oturduğunuzda ayaklarınızın yere düz basması, bileklerinizin hafifçe yukarıda olması gerekir. Ayrıca, kesinlikle eğilmemelisiniz, çünkü bu kas gerginliği yaratabilir ve gözlerinize kan akışını kısıtlayabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.