Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Mide Bulantısına Karşı Doğal Çözümler

3 Dakika

Mide bulantısından doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün mü? Miden bulantısından kurtulmak için evde ne yapılabilir?

Mide bulantısı çoğu insanın aşina olduğu bir şeydir. Asla hoş değildir ve hamilelik ve seyahat dahil olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Mide bulantısını gidermek için yaygın olarak bulantı önleyici ilaçlar kullanılır. Ne yazık ki, bu tür ilaçların uyuşukluk da dahil olmak üzere olumsuz yan etkileri olabilir. İlaç kullanmadan mide bulantısından kurtulmanıza yardımcı olacak yöntemler vardır ancak öncesinden mutlaka mide bulantısının zehirlenmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak gerekir. Zehirlenme kaynaklı bulantılarda mutlaka bir doktora başvurulması önerilir. Diğer durumlar için aşağıdaki önerilerimiz size yardımcı olabilir…

Zencefil Yiyin

Zencefil, mide bulantısını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal ilaçtır. Çalışma şekli henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak uzmanlar, zencefildeki bileşiklerin bulantı önleyici ilaçlara benzer şekilde çalışabileceğine inanır. Aslında, birkaç çalışma zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Örneğin, zencefil tüketmek hamilelik sırasında mide bulantısını azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Zencefil, kemoterapi tedavisi veya bir ameliyattan sonra insanların sıklıkla yaşadığı mide bulantısını azaltmada da etkili olabilir. Hatta bazı araştırmalar zencefilin bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha az olumsuz yan etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. En etkili dozaj konusunda bir fikir birliği yoktur, ancak çalışmaların çoğu, katılımcılara günde 0,5 ila 1,5 gram kuru zencefil kökü sağlamıştır. Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, düşük tansiyona veya düşük kan şekerine yatkınsanız veya kan sulandırıcı kullanıyorsanız zencefil alımınızı sınırlamanız gerekebilir.

Nane Aromaterapisi Deneyin

Nane aromaterapisi mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilecek başka bir alternatiftir. Sezaryen ile yeni doğum yapmış kadınlarda etkilerini değerlendiren bir çalışma nane kokusuna maruz kalanların, mide bulantısı düzeylerinin bulantı önleyici ilaçlar veya plasebo verilenlere göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu göstermiştir. Başka bir çalışmada, nane aromaterapisi, vakaların %57’sinde bulantıyı azaltmada etkili olmuştur.

Bazıları, bir fincan nane çayı yudumlamanın benzer bulantı önleyici etkilere sahip olabileceğini öne sürmektedir. Yine de nane çayı içerek kaybedecek bir şeyiniz olmasa da şu anda etkinliğini doğrulayan hiçbir çalışma yok. Hap şeklinde alınan nane yağı da karışık sonuçlar göstermiştir. Dahası, nane yağı almanın güvenliği hakkında çok az bilgi vardır.

Limon Dilimleyin

Taze dilimlenmiş limon kokusu gibi narenciye kokuları özellikle hamile kadınlarda mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 100 hamile kadından oluşan bir gruba, mide bulantısı hissettikleri anda limon veya badem esansiyel yağlarını solumaları talimatı verildi. 4 günlük çalışmanın sonunda, limon grubundakiler mide bulantılarını badem yağı plasebo verilenlere göre %9’a kadar daha düşük olarak değerlendirdi. Bir limonu dilimlemek veya basitçe kabuğunu rendelemek benzer şekilde işe yarayabilir çünkü uçucu yağlarının havaya salınmasına yardımcı olur. Bir şişe limon esansiyel yağı, evden uzaktayken kullanmak için pratik bir alternatif olabilir.

Nefesinizi Kontrol Edin

Yavaş, derin nefes almak da mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, araştırmacılar, ameliyattan sonra mide bulantısını azaltmada hangi aromaterapi kokusunun en etkili olduğunu belirlemeye çalıştılar. Katılımcılara çeşitli kokulara maruz kalırken burundan yavaşça nefes almaları ve ağızdan üç kez nefes vermeleri talimatını verdiler. Plasebo grubundakiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar mide bulantısında bir azalma bildirdi. Bu, araştırmacıları kontrollü nefes almanın rahatlama sağladığından şüphelenmesine neden oldu. İkinci bir çalışmada, araştırmacılar aromaterapinin ve kontrollü nefes almanın her ikisinin de mide bulantısını bağımsız olarak rahatlattığını doğruladı. Bu çalışmada, kontrollü solunum, vakaların %62’sinde mide bulantısını azalttı. Bu son çalışmada kullanılan solunum modeli, katılımcıların üçe kadar sayarak burunlarından nefes almalarını, üçe kadar sayarak nefeslerini tutmalarını ve ardından üçe kadar sayarak nefes vermelerini gerektirdi.

Kaslarınızı Gevşetmeyi Deneyin

Kaslarınızı gevşetmek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. İnsanların bu etkiyi elde etmek için kullandıkları bir teknik, progresif kas gevşemesi olarak bilinir. Fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamanın bir yolu olarak, bireylerin kaslarını sürekli bir sırayla gerginleştirmesini ve gevşetmesini gerektirir. Yakın tarihli bir inceleme, bu yöntemin kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısının şiddetini azaltmanın etkili bir yolu olduğunu bulmuştur. Kas gerginliğini azaltmanın bir başka yolu da masajdır.

Mide Bulantısını Azaltmanın Diğer Yolları

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, birkaç tavsiye daha bulantı olasılığını azaltabilir veya semptomlarını hafifletebilir;

Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının: Muz, pirinç, elma püresi, kraker veya fırında patates gibi yiyeceklerden oluşan hafif bir diyet mide bulantısını hafifletebilir ve mide rahatsızlığı olasılığını azaltabilir.

Yemeklerinize protein ekleyin: Protein açısından zengin yemekler, mide bulantısını yağ veya karbonhidrat oranı yüksek yemeklerden daha iyi giderebilir.

Büyük öğünlerden kaçının: Mide bulantısı hissettiğinizde daha küçük, daha sık öğünleri tercih etmek semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yemek yedikten sonra dik durun: Bazı kişilerin yemekten sonraki 30 ila 60 dakika içinde yatarlarsa reflü yaşaması veya mide bulantısı yaşaması daha olasıdır.

Yemeklerle birlikte içmekten kaçının: Yemeklerle birlikte herhangi bir sıvıyı içmek, bazı kişilerde mide bulantısını kötüleştirebilecek tokluk hissini artırabilir.

Sıvı tüketin: Dehidrasyon mide bulantısını kötüleştirebilir. Mide bulantınıza kusma eşlik ediyorsa, kaybettiğiniz sıvıları düz maden suyu, sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolitten zengin sıvılarla değiştirin.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.