Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

3 Dakika

Evinizdeki can yoldaşı kediniz zaman zaman size ya da evdeki eşyalara uzamış tırnakları ile zarar verebilir. İşte bu tarz istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kedinizin tırnaklarını nasıl kesebilirsiniz sorusu sizin için o an önemli bir hal alır. Evimizde beslediğimiz kedilerimizin de en az bizim kadar kişisel bakıma ihtiyaçları vardır. Sağlıklı beslenmeleri, tuvalet ihtiyaçlarını temiz alanlarda karşılayabilmeleri, sağlık kontrollerinin düzenli yapılabilmesi, aşılarının yapılması onlar için olduğu kadar aynı evde yaşayan bizler içinde önemlidir.

Kediler için bakımı zor olan bölgelerinden biri de tırnaklarıdır. Tırnaklar kediler için doğal hayatta önemli bir parçalarıdır. Kedilerin ön patilerinde 5 arka patilerinde ise 4 tane tırnak bulunur. Tırnaklar kedilerin avlanmada, tırmanmada, yiyecek bulmada ve kendini savunmada kullandığı organlarıdır. Bu nedenle dış ortamda yaşayan kedilerin tırnaklarının kesilmesi önerilmez. Ama evde yaşayan kedilerin ihtiyaçları giderildiği için bu kadar uzun tırnaklara ihtiyaçları olmaz. Üstelik bu uzun tırnaklar günlük hayatta karşılaştığımız en büyük sorunlardan bir tanesi haline gelebilir. Kedi uzamış tırnakları ile kendisine, bize ve evdeki eşyalara verdiği zarar verebilir. Kediler vücutlarındaki herhangi bir yeri kaşımak istediklerinde uzamış tırnakları nedeni ile kendisini yaralayabilir.  Üstelik uzun tırnaklarla yürümeleri de zorlaşabilmektedir. Bu nedenle kedilerimizin tırnaklarını düzenli olarak kesmek gerekir. Ancak kediler için pençeleri çok önemli bir vücut bölümleri olduğu için tırnak kesilmesi işlemi onlar için zorlayıcı bir iş olabilir.

Kediler aslında tırnaklarına kendileri de bakım yaparlar. Gün içinde aldığınız bir tırmalama tahtası ya da evde bu işe uygun gördüğü bir zeminde tırnaklarını törpülerler. Ama bu durumda hem tırnaklarına hem de eşyalara zarar verebilir.

Kedilerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bu sorunun cevabı aslında sahip olduğunuz kedinin cinsine göre değişir. Farklı cinslerde tırnak uzama süreleri de farklılık gösterir, o yüzden bu konu ile ilgili sizin gözleminiz daha önemlidir. Ortalama bir cevap vermek gerekirse ayda bir kedilerin tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Kediler yavru iken de tırnakları kesilebilir. Ancak yavru kedilerin tüm dokuları gibi tırnaklarının da daha hassas olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle çok kısa olmamak kaydı ile yavru kedilerin tırnakları da 1 aylık olduktan sonra ihtiyaç hissedilmesi halinde kesilebilir. Kedilerin tırnak kesimine yavru iken alışmaları daha sonraki dönemde bu işleme verecekleri tepkiyi de azaltacaktır. Çünkü kedilerin büyük kısmı tırnak kesilmesi işleminden pek hoşlanmaz ve kestirmemek için oldukça fazla zorluk çıkartabilirler. Bu nedenle erken aylarda alıştırmak daha sonraki aylarda onları bir havlu ya da örtünün içine sıkıştırmadan tırnaklarını kesmenize yardımcı olabilir.

Kediler yaşlandıkça tırnakları daha sertleşeceği için tırnak kesimi süresini biraz daha kısaltmak gerekebilir. Bu nedenle haftalık kontrollerle ihtiyaç duyulan tırnaklar kesilebilir.

Kedilerin Tırnakları Ne İle Kesilmelidir?

Kedilerin tırnaklarını kesmek için kedilere özel tırnak makasları kullanılması uygundur. Normal makas şeklindeki tırnak makasları kedilerin tırnaklarının kesimi için oldukça uygundur. İnsanların tırnak yapıları ile kedilerin tırnak yapıları çok farklı olduğu için tırnak makaslarının da farklı olması normaldir. Çok zorda kalınması durumunda insanların kullandığı tırnak makasları da kullanılabilir ancak düzenli olarak tırnak kesiminde kediler için özel üretilmiş tırnak makaslarının kullanılması önerilir. Kedilerin tırnaklarının uygun şekilde kesilmemesi enfeksiyonlara neden olabilir. Özel tırnak makaslarının kullanılmaması kedi sahiplerinin sık yaptığı hatalardandır.

Kedilerin tırnakları kesilirken dip kısmındaki pembe dokunun kesilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Eğer bir şekilde kedinin tırnağının derin kesildiğini fark ederseniz o bölgeye bir antiseptik örneğin Baticon sürerek enfeksiyon ihtimalini azalmakta fayda vardır.

Kedilerin tırnak kesiminden sonra ödüllendirilmesi de daha sonraki kesimler için kolaylaştırıcı bir rol oynayabilir. Her kesim seansından sonra örneğin sevdiği bir yaş mama ile kedinizi ödüllendirebilirsiniz.

Kedilerin Tırnaklarını Kesmek İçin Doğru Zaman Hangisidir?

Kedilerin tırnak kesimini çok sevmediğinden bahsetmiştik. Bu nedenle tırnak kesimi için doğru zamanı beklemek uygun olur. Kedinizin keyifli olduğu, huysuzluk yapmadığı, tercihen uykulu olduğu bir anda tırnaklarını kesmek onu da sizi de daha az yoracaktır. Tırnakları keseceğiniz ortamda onun dikkatini dağıtacak ses ve obje olmamasına da dikkat etmek gerekir. Kedinizin tırnaklarını tercihen sabah erken saatte mamasını yedikten sonra kesebilirsiniz. Mama yiyen kedi karnı tok ve gevşemiş olacaktır. Böylece onu sabit tutmanız daha kolay olur. Kedinizin patisinin ortasına bastırmanız tırnaklarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Tırnak kesmeye başlamadan önce siz de kedinizi biraz severek daha da gevşemesini sağlayabilirsiniz. Tırnak keserken kedinize bağırmadan sakin bir ses tonu ile yatıştırmaya çalışırsanız tırnak kesme işleminden zarar gelmeyeceğine ikna edebilir, korkusunu giderebilirsiniz. Kedilere zarar vermemek için tırnak kesimi sırasında acele etmeden ama seri davranmak gerekir. Acele ederek daha derin ya da yaralayıcı kesimler yapabilirken çok yavaş davranmanız durumunda da kediniz çok sıkılacak bir an önce kurtulmak isteyecektir. Eğer kediniz çok huzursuz ve sizin işlemi yapmanızı çok zorlaştırıyorsa tüm tırnaklarını aynı seansta kesmek zorunda değilsiniz daha sakin olduğu bir zaman da kalan tırnaklarını kesebilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz halde eğer kedinizin tırnaklarını kesmekte zorlanıyorsanız bir veteriner hekimden destek almanız uygun olacaktır. Veteriner hekiminizin işlemi nasıl yaptığını seyretmek size bir sonraki kesim için yol gösterebilir. Uygulamadaki yanlışlarınızı görüp düzeltebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.