Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ihlamurun faydaları

3 Dakika

Bitki çayı, soğuk kış günleri, soğuk algınlığı denince herhalde akla ilk gelen bitki ıhlamur. Ihlamur içeriğinde bulunan doğal uçucu yağlar sayesinde kendine has kokusu olan bir bitki.

Ihlamurgiller ailesine mensup bir bitki olan ıhlamur, ağaç şeklinde doğadaki yerini alır. Ihlamur ağacı oldukça uzun yıllar yaşayabilen bir ağaçtır. Boyu zaman zaman 30 metrelere ulaşabilir. Doğada ıhlamur ağacı çok fazla çeşitte bulunsa da doğal etkilerinden faydalanabilecek ıhlamur çeşidi sadece 2 tanedir. Çok farklı coğrafyalarda, çok farklı kültürlerde ıhlamur kendine şifalı özellikleri ile yer bulmuştur. Kralların nektarı olarak isimlendirilen ıhlamur, tarih boyunca insanlar tarafından kullanılmış.

Ihlamur içeriğinde oldukça önemli miktarda A, B, C ve P vitaminleri ile ön plana çıkar. Ayrıca magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından da oldukça zengin. Yapraklarında da antioksidan özellikte olan flavonoidleri içeriyor.

Ihlamur ağacının yaprakları, çiçeği, hatta bazı bölgelerde ağacın kabuğu da çay yapılarak tüketilir. Ihlamurun yaprakları, çiçekleri ve kabuğunun tüketilebilmesi için önce kurutulması gerekir. Ancak kurutulan ıhlamur parçalarının çok uzun süre saklanması uygun değildir. En fazla 1 yıl içinde tüketilmesi önerilir. Ihlamur ağacının tıbbi olarak en değerli kısmı neresi diye sorulursa cevap kesinlikle çiçek kısmıdır. Günlük hayatımızda oldukça sık tüketilen ıhlamurun faydaları nelerdir diye birlikte bir bakalım.

Ihlamur ağacının içerdiği doğal uçucu yağlar rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahip. Bu nedenle stresi giderici bir etkisi olan ıhlamur çayı zor bir günün sonunda oldukça iyi gelir. Ihlamurun sakinleştirici etkisi nedeni ile zaman zaman savaş gibi stresli ortamlarda bile kullanılmıştır.

Migren gibi stresle tetiklenen baş ağrılarında, panik atak durumlarında ıhlamur yatıştırıcı etkisi sayesinde oldukça faydalı olabilir.

Ihlamur çayı gece tüketildiğinde bu rahatlatıcı etkisi sayesinde uyku düzenine destek olur. Bu nedenle uykusuzluk problemi çekenlere tavsiye edilen içecekler içinde yer alır.

Stres, insan vücudunda çok fazla olumsuz etkiye sahiptir. Günlük hayatta yaşadığımız stres nedeni ile bazı cilt problemleri yaşanması da olasıdır. İşte stresle ilişkilendirilen sedef, sivilce gibi bazı cilt hastalıklarının üzerinde ıhlamur tüketiminin olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Ihlamurun cilt için kullanımı sadece çay şeklinde tüketimi ile sınırlı değildir. Çay soğutularak cilde masaj yapmak için kullanılabilir. Böylece ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve lekelerle birlikte diğer cilt hastalıklarına karşı savaşta ıhlamur dost bir bitkidir.

Soğuk ıhlamur çayı ile yapılacak göz tamponu göz altı morlukların giderilmesinde etkili olan bir yöntemdir. Soğumuş ıhlamur çayına batırılan bir pamuk göz kapaklarına koyularak 15 dakika bekletilmesi oldukça iyi sonuçlar verir.

Ihlamur çayı ılık halde duşta banyoda saç bakımı içinde kullanılabilir. Durulama esnasında saça ve saç derisine masaj yapılarak ıhlamur çayı uygulanması daha sağlıklı ve parlak görünümlü saçlara sahip olmayı sağlayabilir.

Ihlamur oldukça iyi bir antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen ıhlamur kanserle savaşta bu nedenle önemli rol oynayabilir.

Soğuk algınlığı gibi bazı üst solunum yolu hastalıklarına yakalandığımızda annelerimiz tarafından hemen hazırlanan antioksidan ıhlamur çayı, aslında bazı şikayetlerin azaltılmasında gerçekten etkilidir. Boğaz bölgesinde şikayetlerin azaltılması, öksürüğün azaltılması, üst solunum yolu bölgesindeki akıntının yumuşatılmasında ıhlamur çayı oldukça faydalıdır.

Ihlamur çayının buharı soğuk algınlığı hastalıklarında meydana gelen burun tıkanıklığını açmak içinde oldukça iyi bir seçenektir.

Ihlamur çayı beraberinde limon ile tüketildiğinde bağışıklık sistemine olan desteği de artan bir içecektir. Özellikle havaların soğuduğu kış günlerinde hastalıklarla savaşta ıhlamur önemli bir destek olarak kullanılabilir.

Soğuk kış günlerinde sıcak bir bardak ıhlamur çayı vücut sıcaklığının dengelenmesine de destek olur.

Ihlamur çayı sindirim sistemini de oldukça rahatlatan bir içecektir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek şişkinlik, kabızlık gibi sindirim şikayetlerini azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle yemeklerden sonra tüketilen ıhlamur çayı sindirim için oldukça faydalıdır.

Ihlamur tüm etkileri yanı sıra aynı zamanda ödem çözücü bir etkiye de sahiptir. Bu etkisi sayesinde ıhlamur çayı tüketildiğinde vücutta biriken toksinler ve fazla sıvı atılmış olur. Böylece toksinlerin ve şişkinliğin yol açtığı ağrılar azalacağı için ıhlamur rahatlatıcı bir etki sağlar.

Ihlamur çayı aynı zamanda terlemeyi de tetikler. Bu da ödem çözücü özelliği gibi toksinlerin ve şişliklerin azalmasına destek olur.

Ihlamur çayı hem ödem azaltıcı hem de stresi azaltıcı etkisi sayesinde kalp damar sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tansiyonu düşürerek damarlar üzerindeki baskıyı azaltarak kalp damar sistemi hastalıklarından korunmak için yararlı bitkiler arasında yer alır.

Vücut için bu kadar faydalı olan ıhlamur, diğer tüm bitkisel içecekler gibi oldukça dikkatli kullanılmalıdır. Ihlamurun bu faydaları okunduğunda ilaç yerine koyulmaması, hekimin önerdiği ilaç tedavilerine de mutlaka devam edilmesi gerekir.

Ihlamur tüketilirken az rastlansa da alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği de unutulmamalıdır. Aynı zamanda ıhlamur çayının tansiyonu düşürebileceği dikkate alınarak tansiyon düşüklüğü sorunu yaşayanların dikkatli kullanmasında fayda vardır. Ihlamurun az bilinen etkilerinden biri de kan Lityum seviyesini artırıcı özelliği olmasıdır. Bu nedenle lityum metabolizmasını etkileyen ilaç kullananları ıhlamur kullanırken dikkatli olmaları önerilir.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.