Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Cildinizin Gerçek Dostu: E Vitamini

3 Dakika

“Güzellik vitamini” olarak da bilinen E vitamini hem vücut hem cilt için en önemli vitaminlerden biri.

Yağda çözünen bir antioksidan olan E vitamini özellikle hücre zarı ve lipoproteinlerde önemli görevlerde rol alır. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden biri olarak önce ince bağırsak tarafından emilir, ardından karaciğer tarafından depolanır. E vitaminin emilimi için safra ve yağ gereklidir. İhtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere karaciğerin dışındaki dokularda, böbrekte, kalpte, kaslarda ve böbreküstü bezlerinde de depolanır.

Kalp sağlığı başta olmak üzere, göz sağlığı, hafızanın kuvvetlenmesi, damar tıkanıklığı gibi birçok sorunu önlemekte kullanılan E vitamini aynı zamanda cilt sağlığı için faydalarıyla bilinir. Hücre zarı dayanıklılığını artırır ve normal görevini yapmasına yardımcı olur.

Vücudun E vitamini ihtiyacı dışarıdan bir takviye almadan doğal beslenme ile karşılanabilir. Ancak yetersiz kaldığı durumda genellikle kapsül olarak üretilen ve günde bir kez kullanılmaya uygun olan E vitamini takviyeleri kullanılabilir. E vitamini takviyesi kullanımı doğal beslenmeyi desteklemek amacı ile yapılabilir ya da vücutta eksiklik durumunda hekim tarafından önerilmesi üzerine kullanılabilir.

Günlük E Vitamini İhtiyacı

Kadınlarda: 15mg/gün
Erkeklerde: 15mg/gün
E Vitamini Kaynakları
Ay çekirdeği
Brokoli
Avokado
Ispanak
Kuşkonmaz
Badem
Yerfıstığı

E Vitamininin Faydaları

Bağışıklığın güçlenmesinde: Antioksidan özelliği yüksek vitaminlerden biri olan E vitamini güçlü bir bağışıklık sisteminin yapı taşlarından. Serbest radikalleri indirgeyerek vücutta zararlı etkilere yol açmalarını önleyen E vitamini hücrelerde genetik hasarların oluşumunun da önüne geçer, vücudun birçok hastalıkla savaşmasına yardımcı olur. Vücuda yeterli miktarda alındığında enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun korunmasına katkıda bulunduğu için özellikle pandemi sürecinde E vitamini yönünden zengin besinlerin sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.

Hücre hasarlarını önlemede: E vitamini antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller. Bu sayede kanserin ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Cilt sağlında: Güzellik vitamini olarak da bilinen E vitamini, cildin nem dengesini sağlamaktan, yara ve yanık izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesine kadar cilde çeşitli faydalar sağlar. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde yer alan bu vitamin sorunları tedavi etmese de cilde sağladığı nem ile kuru cildin neden olduğu birçok rahatsızlığın önüne geçebilir. Egzama veya atopik dermatite bağlı kuruluk, kaşıntı ve pullanmayı hafifletebilir. Aynı zamanda kuru, cildi nemlendirip yatıştırabildiğinden, güneş yanığından kaynaklanan yanma ve kaşıntıyı hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Tırnak sağlığında: Nemlendirici özelliği ile bilinen E vitamini tırnakların soyulmasına, çatlamasına ve sararmasına neden olan sorunlara da çözüm olabilir. E vitamini tırnak yatağının etrafındaki çatlak tırnak etlerini ve kuru cildi önleyerek tırnak sağlığına katkıda bulunabilir.

E vitamini eksikliği kas zayıflığı, koordinasyon ve yürüme zorlukları, görme yetisinde bozulma ve çeşitli bağışıklık sistemi sorunlarına neden olabilir. Özellikle ileri yaşlardakiler için E vitamini eksikliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak tüm bu rahatsızlıkların farklı sebepleri bulunabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple herhangi bir takviyeye başvurmadan önce doktora danışılmalıdır.

Tüm vitamin ve minerallerde olduğu gibi E vitamininin de doğal yollarla karşılanması daha sağlıklıdır. Hastalıklardan korunmak veya bünyeyi güçlendirmek gibi amaçlarla bilinçsiz şekilde vitamin ve mineral takviyeleri kullanmak kesinlikle önerilmediği gibi gereğinden fazla alınan vitamin ve minerallerin sağlığı olumsuz etkileyebildiği de bilinmelidir. E vitamini takviyesi dahil olmak üzere tüm gıda takviyeleri doktorların belirttikleri şekilde ya da kutu üzerindeki kullanım şekline uygun olarak tüketilmelidir.

Leke tedavisinde: E vitamini cilt için oldukça faydalı olduğu için birçok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılır. Ayrıca saf E vitamini ile evde yapılacak maskelerle de cildin nemlenmesi sağlanabilir. Ancak alerjik bir cildiniz var ise uygulama yapmadan önce cildinizin küçük bir yerinde yağı ya da kremi deneyip cildinizin bir reaksiyonu olup olmayacağını kontrol etmelisiniz.

Kozmetik ürünler almak yerine E vitamini yağını cilt yatıştırıcı badem yağı, taze limon suyu, bal ve avokado ile birleştirerek kendi E vitamini maskenizi de yapabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüzde 10 ile 20 dakika bekleterek cildinizin berraklığını, parlaklığını ve yumuşaklığını artırabilirsiniz. E vitamini içeren güzellik maskelerinin cildi yumuşatan ve yaşlanma karşıtı etkileri vardır ve C vitamini gibi diğer bileşenlerle eşleşme eğilimindedir.

Unutmamak gerekir ki E vitamini yağda çözünür, bu da cildinizin yanı sıra vücudunuzda birikebileceği anlamına gelir. Gözeneklerinizi tıkamaktan veya cildinizin doğal yağ dengesini bozmaktan kaçınmak için, E vitamini içeren maskeleri çok sık kullanmamak gerekir.

E vitamini eksikliğinde karşılaşabileceğiniz hastalıklarla ilgili detaylı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

1 Reply to “Cildinizin Gerçek Dostu: E Vitamini”

  1. En önemli vitaminlerden biridir E vitamini , eli ayağı üşüyenler kan dolaşımı olmadığı için üşür, çiğ olarak bol ay çekirdeği yiyin,
    Siyah tombiş olanından yiyin 🙂

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.