Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Covid-19’dan Korunmanın 10 Basit Yolu

3 Dakika

Pandemi artık günlük hayatımızın yeni bir parçası haline geldi. Corona ile yaşamaya, yeni normal denilen hayata herkes yavaş yavaş alıştı. Artık dışarıda maskeli gezmek, sürekli el yıkamak, elleri dezenfekte etmek kimseye garip gelmiyor, aksine herkes pandemiden korunma yolları arıyor. Aldığımız bu önlemlere rağmen, gün geçtikçe Covid-19 teşhisi konulan ve bu hastalıktan vefat eden hasta sayısı artıyor. Aşı konusunda ise bazı ülkelerde umut verici gelişmeler yaşansa da herkese uygulanacak bir aşının bulunması için daha zamana ihtiyaç olduğu söyleniyor. Birçok okul ve işyeri evden çalışmaya uygun hale geçti, çoğu insan zorunlu olmadıkça evden çıkmamaya özen gösteriyor. Daha uzun bir süre coronavirüsle beraber yaşayacağız gibi gözüküyor.

İşte Covid-19’dan korunmanın 10 basit yolu:

  • Sık Sık El Yıkamak

Pandemiden korunmak sık sık el yıkamak en çok yapılması gereken önlemlerden biridir. Ellerimizle gün içinde fark etmeden pek çok yere dokunuyoruz ve ardından ellerimizi fark etmeden yüzümüze götürebiliyoruz. Bu şekilde elimizde bulunan virüsler yüzümüze geçebilir. Eğer dokunulan yere coronavirüs bulaşmışsa ve oraya temas eden elimizle ağzımıza, burnumuza veya gözümüze dokunursak coronavirüse yakalanma ihtimali artıyor. Coronadan korunmak için eller sık sık yıkanmalı veya alkol bazlı bir el dezenfektanı ile temizlenmelidir. Özellikle dışarıda temas edilen her nesneden sonra coronadan korunmak için ellerimizi temiz tutmalıyız. El yıkarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, en az 20 saniye boyunca elin her noktasına sabun gelecek şekilde uzun süre yıkanmasıdır.

  • Sık Dokunulan Yüzeyleri Dezenfekte Etmek

Coronavirüs bir yüzeye veya nesneye yapışıp orada uzun bir süre yaşayabiliyor. Bilmeden veya fark etmeden o yüzeye dokunup ardından o eller ile yüzümüze dokunabiliriz. Coronadan korunmak için sık dokunulan yüzeyleri sık sık yıkayıp dezenfekte etmeliyiz. Böylece yüzeylerin üzerinde bulunan virüsler ve mikroplar ortadan kalkabilir. Bu sık dokunulan yüzeyler kapı kolları, telefon, araba direksiyonları ve oyuncaklar olabilir.

  • Maskeyi Doğru Kullanmak

Covid-19’dan korunmanın en basit ve en bilinen yolu maske takmaktır. Fakat maskeyi doğru kullanmak burada önemli olan konudur. Her dışarı çıkıldığında yeni bir maske takmak, maskenin hava ile temas eden yüzeyine temas etmemek, masaya konulan veya farklı bir yüzeyle temas eden maskeyi tekrar takmamak gerekiyor. Bunlara ek olarak maskenin burnu da tam olarak kapatması gerekiyor. Hastane gibi daha riskli bölgelere girilecekse çift maske takarak daha iyi korunulabilir.

  • Toplu ve Kapalı Alanlarda Bulunmamak

Coronavirüs yüzeylerde ve havada asılı bir şekilde kalabiliyor. Bu sebeple Covid-19’dan korunmak için olabildiğince havalanmayan, çok kişinin kullandığı kapalı alanlardan uzak durulmalıdır. Örneğin dar, temas olanağı çok olan ve havasız bir asansör yerine merdivenler tercih edilebilir. Dışarı çıkılacağı zaman toplu taşıma kullanımları en aza indirilmeli, yürüyerek veya özel araç ile gidilen yere gidilmelidir.

  • Küçük Çocuklara Hijyen Kurallarını Hatırlatmak

Çocuklar ve genç bireyler Covid-19’a yakalansa bile hiçbir semptom göstermeden atlatabiliyorlar. Fakat bu süre boyunca coronaya yakalandıklarını fark etmedikleri için çevrelerindeki insanlara çok kolay bir şekilde bulaştırabiliyorlar. Küçük çocukların pandemiyi anlamaları da zor olduğu için hijyen kurallarını çoğu zaman hiçe sayıyorlar. Küçük çocuklara hijyen kurallarını, maske kullanımını ve el yıkamalarını sürekli hatırlatarak olası bir bulaştan ve coronadan korunabiliriz.

  • Çiğ veya Az Pişmiş Hayvan Ürünlerini Tüketmemek

Tıpkı bizler gibi hayvanlar da coronavirüse yakalanabilir ve hasta olabilirler. Hasta hayvanlardan uzak durulmalı, onlara temas edilmemeli. Coronavirüse yakalanmış hasta bir hayvan çiğ veya az pişmiş bir şekilde yenirse, yiyen kişinin koronavisüse yakalanma ihtimali vardır. Fakat coronavirüs yüksek sıcaklıklarda yaşayamaz, ölür. Bu sebeple, özellikle bu dönemde pandemiden korunmak için hayvansal gıdalar tüketilirken iyi pişmiş olmasına dikkat edilmeli, az pişmiş veya çiğ hayvansal gıdalardan uzak durulmalıdır.

  • Hastalarla Aynı Ortamda Bulunmamak

Gün geçtikçe coronavirüse yakalanan hasta sayısı artmakta ve yakın çevremizden hastalık haberlerini duymaktayız. Yakın çevremizden hatta ailemizden bile olsa coronavirüse yakalanmış hasta insanlarla aynı tabaktan yemek yememeli, aynı bardağı paylaşmamalı ve yakın temasta bulunmamalıyız. Coronavirüse yakalanmış bir insanla aynı evi paylaşmanız gerektiğinde, banyonuzu ayırma ihtimaliniz varsa banyonuzu mutlaka ayırmalı, eğer böyle bir imkanınız yoksa banyoda kullanılan havlular ayrılmalıdır. Hasta kişi odasından dışarı çıkmamalı, kendisini izole etmelidir.

  • Öksürürken veya Hapşırırken Mendil Kullanmak

Öksürürken veya hapşırırken ağızdan çıkan bütün mikroplar etrafa, havaya yayılır. Daha önce de belirttiğimiz gibi coronavirüs havada ve nesnelerde asılı kalabiliyor. Bu sebeple ağzımızdan çıkanların havaya ya da nesnelere geçmesini engellemek için öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı, ardından mendile kimsenin tekrar temas etmemesi için mendil mutlaka çöpe atılmalıdır.

  • Riskli Bölgelere Gitmemek

Pandeminin daha yoğun yaşandığı, virus yükünün daha fazla olduğu bölgelere gidildiğinde coronaya yakalanma ihtimali artar. Yapılan araştırmalara göre virüs yükünün daha fazla olduğu yerlerde bulunanlarda hastalığın seyri daha uzun ve sancılı geçmektedir.Bu bölgelere çok acil ve gerekli durumlar dışında gitmekten kaçınmalıdır. Eğer virüs yükünün yoğun olabileceği bölgelere gidileceği zaman, örneğin hastaneler veya eczaneler, çift maske takılmalı, eller sürekli temizlenmelidir.

  • Sosyal Mesafeyi Korumak

Covid-19’dan korunmanın en temel yollarından biri ise sosyal mesafeye dikkat etmektir. Kalabalık ve toplu alanlardaki kişilerle araya en az 1.5 metre mesafe koyulmalıdır. Market sırasında, yemekhane kuyruğunda ve özellikle herkesin maskesini çıkarttığı yemekhanelerde sosyal mesafeye dikkat edilmeli, kurallara uyulmalıdır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.