Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebzeler

3 Dakika

Coronavirüs salgını ülkemizde artarak devam ediyor ve bu dönemde herkes bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışıyor. Bağışıklık sistemi, vücudumuzu dışarıdan gelen zararlı etmenlere ve hastalıklara karşı koruyan, sağlığımıza zarar veren hücreler ile savaşan bir savunma mekanizması. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hem hastalığa yakalanma olasılığı daha az hem de daha hızlı iyileşebilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin farklı yolları mevcut. Bunlardan biri de bağışıklık güçlendiren sebzeler ile beslenmek.

 Bağışıklık güçlendiren sebzeler nelerdir?

 Ispanak

Ispanak bağışıklık sistemini güçlendiren sebzelerin başında gelmekte. İçerdiği C ve E vitamini, kalsiyum, flavonoid, antioksidan ve karotenoid açısından bağışıklık sistemini güçlendirmeye büyük katkı sağlıyor. Bunlara ek olarak ıspanak, hücrelerin yenilenmesine ve DNA iyileşmesine yardım ediyor. Kalorisi de oldukça düşük olan ıspanağın 100 gramında sadece 76 kalori bulunuyor. Ispanağı böreğin veya gözlemenin içine ekleyerek veya çorba yaparak tüketebilirsiniz. Ispanağın tadını sevmeyenler için farklı ıspanaklı yemek seçenekleri de mevcut. Ispanaklı pasta hem tadının güzelliği hem de hafif olmasıyla birçok kişinin sevdiği bir pasta.

 Brokoli

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bir karaciğer gerekiyor. Karaciğer, bağışıklık sistemi güçlendiren hormonların salgılanmasında önemli bir etkiye sahip. Özellikle sonbahar ve kış aylarında brokoli tüketmek ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor. Brokoli, içeriğinde bulunan antioksidan ve C vitamini ile de sağlığımız için oldukça faydalı. Diyetler için de oldukça uygun olan ve sıkça kullanılan brokolinin kalorisi ve yağ miktarı düşük; 100 gram brokolide yalnızca 34 kalori ve 0,4 gram yağ bulunuyor. Brokolinin yemesini kolaylaştırmak için yemeklerin içinde krema ile kullanılabilir. Krema brokolinin kokusunun hafiflemesine ve tadının yumuşamasına yardımcı olur.

 Karnabahar

Karnabahar içerdiği yüksek miktarda antioksidan ile bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücut sistemlerini iyileştiren sebzelerden biri. Sindirim sistemini korumaya katkı sağlayan glutatyon ve kolin maddeleri de karnabaharda bolca bulunuyor. 100 gram karnabaharda sadece 25 kalori ve 0,3 gram yağ bulunuyor. Bu sebeple karnabahar, diyet yapanların ve dengeli beslenenlerin sık sık tercih ettiği bir sebze. Klasik karnabahar yemeğini sevmeyenler için son zamanlarda değişik soslarla hazırlanan karnabahar kızartması iyi bir alternatif olabilir. Fırında da hazırlanabilen karnabahar kızartması diyet yapan kişiler için de uygun.

Semizotu

Semizotu içerdiği çeşit çeşit antioksidanlar, mineraller ve vitaminler ile bağışıklık güçlendirmede, kalp ve dolaşım sistemini korumada oldukça önemli bir besin. Semizotu, kolesterolün kontrol altına alınmasını ve kan basıncının düzenlenmesini, mantar, bakteri ve virüsleri yok etmeyi  destekler. Semizotu, idrar söktürücü özelliği ile de biliniyor. Böbrekte bulunan taşın ve kumun dökülmesine yardımcı olur. Tıpkı diğer yeşil sebzeler gibi semizotu da diyete oldukça uygun, 100 gram semizotu sadece 32 kalori. Semizotu içeriğinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde hem tok tutuyor hem de kabızlık sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.

 Enginar

Enginar, dünyada çoğunlukla Akdeniz’de ve Avrupa’da; ülkemizde ise Marmara ve Ege Bölgelerinde yetişiyor. Bolca mineral ve vitamin içeren enginar, süper gıdalardan biri olarak biliniyor. Enginarın vücudumuza ve sağlığımıza bilinmeyen çok fazla faydası var. Enginarın içinde bolca bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini destekler. Enginar kanser hücrelerine karşı savaşta da önemli bir rol oynuyor. Enginar, mide ve bağırsak sağlığının korunmasında ve temizlenmesinde etkili olabilir, şişkinliği azaltabilir. 100 gramında 47 kalori bulunan enginar, lif açısından da oldukça yoğun. Diyet yapanlarında tercih ettiği enginar içerdiği bol lif, vitamin ve mineraller sayesinde kişilerin açlık hissetmemesine, tok kalmalarına yardımcı olur. Enginarın tadını sevmeyenler için, enginar çorbası, enginarlı dip sos, enginarlı risotto, enginar dolması ve enginar salatası alternatif olabilir.

Havuç

Havuç en çok tüketilen kök sebzelerin başında yer alıyor. İçeriğinde bolca bulunan C vitamininin aynı zamanda antioksidan özelliği de var. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine, soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığın önlenmesine ve daha hafif yaşanmasına katkı sağlıyor. Havucun içerisinde bulunan antioksidanlar ve kolajen de vücudun genç kalmasına, güzel ve esnek bir cilt oluşmasına yardımcı oluyor. Havuç da içerdiği yağ ve kalori bakımından diyete oldukça uygun; 100 gram havuçta 41 kalori ve 0,2 gram yağ bulunur. Yapılan araştırmaların sonucunda havucu keserek yemenin rendeleyerek yemekten daha faydalı olduğu biliniyor. Havuç rendelendiğinde içindeki C vitamini kaybolabiliyor. Havuçla ilgili diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise havucun az suyla ve mümkünse zeytinyağı ile pişirilmesi. Bu şekilde havucun besin değerleri daha iyi korunabiliyor. Havuç ile ilgili farklı yemekler denemek isteyenler için havuç çorbası, havuç spagetti, havuçlu pilav ve havuçlu burger ilginç seçenekler olabilir.

Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasının gün geçtikçe önem kazandığı bu dönemde bağışıklık güçlendiren sebzeler ile beslenmek önemli. Özellikle yeşil sebzeler bağışıklık sistemini desteklemede daha çok etkili. Yeşil sebzeler içeriğinde bulunan diğer yararlı besin maddeleri, düşük kalori ve yağ miktarı ile birçok kişinin tercihi oluyor. Bu sebzeleri mevsiminde tüketmek daha yararlı olabilir. Sebzelerin tadını sevmeyenler ise alternatif yemekler ile bu sebzeleri tüketmeye alışabilirler.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.