Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler

3 Dakika

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler tüketmek özellikle kış ayları yaklaşırken ve hava yavaş yavaş soğurken oldukça önem kazanıyor. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, hastalıklara yakalanmamak ve hastalıkları daha kolay atlatmanın anahtarlarından biri olarak kabul edilir. Sağlam bir bağışıklık sistemi için mevsime uygun meyveler tüketilmesi öneriliyor. Peki hangi meyveler bağışıklık güçlendiren meyveler arasında yer alır?

Bağışıklık Güçlendiren Meyveler

Olmazsa Olmaz Portakal

Portakal, içeriğinde bulunan bol miktarda A ve C vitamini ile bağışıklık güçlendiren meyvelerin başında yer alıyor. Bu vitaminlerin antioksidan özelliği de oldukça yüksek olduğu için vücudumuzda bulunan hücreleri korumada ve bağışıklığı güçlendirmede önemli bir etkiye sahip oldukları biliniyor. Özellikle kış aylarında, vücudumuzun en çok C vitaminine ihtiyacı olduğu zamanlarda tüketilmesi daha faydalı olabilir. Portakal, kan şekerini yavaş yavaş yükseltiyor.  Kan şekeri ile ilgili bir sorun yaratmadığı için günlük iki portakal tüketebilirsiniz. Portakal suyu ise bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olsa da portakalın kendisini tüketmek daha iyi bir seçenek. Portakal suyunda, portakalın kendisine göre daha az lif bulunuyor, liflerin ve vitaminlerin çoğu portakalın posa kısmında kalıyor. Orta boy bir portakal ise yaklaşık 100 kalori ve beş gramdan fazla lif içeriyor. Portakalı salataların, keklerin veya tartların üstüne ekleyerek tüketiminizi artırabilirsiniz.

Doğal Antibiyotik Kivi

Kivi doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Kış aylarında her gün bir adet kivi tüketerek bağışıklık sistemi güçlendirilebiliyor. Kivi C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve, hatta portakalla kıyaslandığında portakaldan bir buçuk kat daha fazla C vitamini içeriyor. Kivi, E vitamini açısından da oldukça zengin. Kivi, lifli bir yapıya sahip olduğu için sindirim sisteminin sağlığını korumada ve kolesterolün düşmesinde önemli bir rol oynuyor, kilo vermeye de yardımcı oluyor. Kivi, güzel ve pürüzsüz bir cilt için olmazsa olmaz bir meyve. Diyet yapanlar tarafından da sık tercih edilen bir ara öğün meyvesi, özellikle kış aylarında enerji verir.  Bir kivi yaklaşık 60 kalori ve üç gram diyet lifi içeriyor. Çikolatalı kivi, kivili smoothie, kivili kek veya kiviyi salatalara ekleyerek kivinin mayhoş tadını yumuşatabilirsiniz.

Hastalıklara Karşı Koruyucu Nar

Nar, bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerin başında yer alıyor. En önemli özelliği içeriğinde bol bulunan antioksidanlar sayesinde hastalıklara karşı vücudu koruması ve dışarıdan gelen zararlı etmenlerle savaşa yardımcı olması. Nar da diğer bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler gibi C vitamini açısından oldukça zengin. Ayrıca bol miktarda A vitamini de bulundurur. Kalp ve damar sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde önemli rol oynayabilen nar, bağırsak rahatsızlıklarına da iyi gelebiliyor. Özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi öneriliyor. 100 gram narda 82 kalori ve dört gram diyet lifi bulunuyor. Salatalara ve tatlılara çok yakışan nar, tavuk kanadı ile de çok lezzetli olabiliyor.

İnsülin Dengeleyici Ahududu

Bir yaz meyvesi olan ahudududa, antosiyonin isimli antioksidan ve antikanserojen maddeler bolca bulunuyor.  Bu maddeler serbest radikallerle savaşarak daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine yardımcı oluyor. Ahududu A vitamini açısından da oldukça zengin; A vitamini cildin daha sıkı görünmesine katkı sağlıyor. Kan şekerinin dengelenmesine ve insülin salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple şeker hastalığı olan kişiler, endişe duymadan ahududu tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Ahududu içerdiği lif bakımından da diyet yapanlar için mükemmel bir ara öğün, yüksek lif içeriği sayesinde tok tutar. 100 gram ahudududa 52 kalori ve yedi gram diyet lifi bulunuyor, günlük 100 ila 200 gram arasında ahududu tüketilmesi öneriliyor. Ahududuyu tek başına yemek istemeyenler birçok tatlının içine ekleyerek tüketebilirler.

Su Deposu Karpuz

Karpuz, ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu’da ve Akdeniz’de çok fazla üretilen bir yaz meyvesi. Karpuzun içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri oldukça fazla. Karpuzun içeriğinde C ve A vitaminleri ile; demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır ve magnezyum mineralleri bol miktarda bulunuyor. Karpuz, sindirim ve dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasında, kan basıncının dengelenmesinde ve göz sağlığının korunmasında oldukça etkili bir meyve. Karpuz tüketiminde aşırıya kaçılmamalı, çok fazla karpuz tüketildiğinde mide bulantısı ve ishal gibi sorunlar yaşanabilir. İçeriğinde bol miktarda su olan karpuzun 100 gramında 30 kalori ve 0,3 gram diyet lifi bulunuyor. Karpuz yaz sofralarının vazgeçilmezi olarak genellikle yemekten sonra tüketiliyor. Bunun dışında gün içinde yoğurtla karıştırarak, salataya ekleyerek veya smoothie yaparak da karpuz tüketebilirsiniz.

Hem kış ayları yaklaşırken hem de coronavirüs ülkemizi etkisi altına almışken hastalıklara yakalanmamak için güçlü bir bağışıklık sistemi oldukça önemli. Kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler ile beslenilebilir. Özellikle C vitamini açısından oldukça zengin meyvelerle beslenmek, mevsime uygun meyveler tüketmek bağışıklık sistemi için daha faydalı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerin yeterli olmadığı zamanlarda bir uzmana danışarak bağışıklık güçlendirici takviyeler de kullanılabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.