Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklığınızı Olumlu Düşünerek Güçlendirin!

3 Dakika

Son yıllarda giderek daha çok duymaya başladığımız olumlu düşünme üzerine herkesin söyleyeceği bir şeyler var. Araştırmalar, sağlık üzerinde doğrudan etkisi olduğunu gösteriyor. Peki, nedir bu olumlu düşünme ve olumlu düşünmenin sağlığa faydaları?

Olumlu düşünme, herhangi bir durumda iyiye odaklanma uygulamasıdır. Olumlu düşünce, sorunlarınızı görmezden geldiğiniz anlamına gelmez aksine her şeyin iyi gideceği beklentisiyle yaklaştığınız anlamına gelir. Birçok faydası olan olumlu düşünmenin, sağlık üzerindeki etkisi de yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca, her yeni yapılan araştırma olumlu düşünmenin başka bir faydasını öne çıkarıyor.

Olumlu Düşünmenin Sağlığa Faydaları:

Stresin İlacı Pozitif Düşünce

Olumlu bakış açısına sahip olanlar, stresle olaylara olumsuz bakanlara göre daha kolay mücadele edebiliyor. Yapılan araştırmalar hayal kırıklığına sebep olan stresli durumlarda olumlu düşünce yapısına sahip olanların sorunun çözümüne daha kolay odaklandığını ve çözüme ulaşma ihtimalinin daha fazla olduğunu belirtiyor. Araştırmada, örneğin iş bulamama ya da işyerinde terfi alamama gibi durumlarda olumlu düşünenlerin olumsuz düşünenlere göre isteklerine daha çabuk ulaştığı tespit edilmiş. Bunun sebebi olarak da olumlu düşünenlerin hayal kırıklığı ya da etki edemeyecekleri durumlar üzerine yoğunlaşmak yerine kendilerine yol haritası hazırlamaya odaklanmaları ve çevrelerinden yardım almaya açık olmaları olduğu düşünülüyor. Bunun aksine negatif düşünceye sahip olanlar yapabilecekleri hiçbir şey olmadığı, ellerinden bir şey gelmeyeceği ve durumu değiştiremeyeceği varsayımında bulunurlar.

Pozitif Düşün, Bağışıklığını Güçlendir!

Güncel araştırmalar düşünce yapısının vücudumuzda fiziksel etkiler ortaya çıkarabileceğini ortaya çıkardı. Özellikle bağışıklığın zayıflaması ya da güçlenmesi konusunda düşüncelerin ve duyguların etkisinin fazlasıyla önemli olduğu söyleniyor. Başka bir çalışma ise olumsuz düşüncelerin beyinde aktif ettiği bölgenin grip aşısının bağışıklığı güçlendirici etkisini azalttığını gösterdi. Segerstrom ve Sephton tarafından yapılan bir başka araştırma ise okul, çocukluk, gençlik gibi hayatlarının belli bölümlerinden iyi şekilde bahseden insanların, olumsuz şekilde bahseden insanlara göre daha güçlü bir bağışıklığa sahip olduğunu ortaya koydu.

Olumlu Düşünmeyle Depresyona Elveda!

Depresyonun psikolojik olarak zorlu bir süreç olmasının yanında ek olarak sağlığımız üzerinde ciddi yan etkileri de bulunuyor. Depresyonun birçok hastalığı tetiklediği biliniyor. Özellikle mide rahatsızlıkları, ağrılar, hormonal bozukluklar depresyon kaynaklı olarak sıkça yaşanabiliyor. Depresyonun ve dolayısıyla depresyonun yol açtığı birçok sağlık sorununun çözümünde olumlu düşünce oldukça etkili bir yöntem. Olumlu düşünce yapısına sahip kişiler olumsuz bir olayla karşılaştığında çıkış yolları ve çözüm üzerine odaklanıyor. Bilindiği üzere depresyonla mücadelede en etkili hususlardan biri de kendini kapatmayarak iletişime açık kalabilmek. Karamsar düşünenlerin aksine böyle durumlarda yardıma ve desteğe açık olmak iyimser insanların depresyon yaşama ihtimalini düşürüyor, depresyondan kurtulma ihtimalini artırıyor. Olumlu düşünce yapısı kişilerin depresyonun kalıcı bir durum olmadığını, bitme ihtimalinin her zaman olduğunu anlamasına sebep oluyor. Tüm bunlara bakarak olumlu düşünmenin depresyona ve depresyon sonucu ortaya çıkan diğer rahatsızlıklara karşı etkili olduğu anlaşılıyor.

Daha Uzun Bir Yaşam

Olumlu düşünmenin sağlığınız üstünde çok önemli bir etkiye sahip olması yanında ömrünüzü de uzatıyor. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, olayların olumsuz tarafına odaklanan insanların kalp ve damar hastalıkları yüzünden ölme oranı, olumlu düşünenlere göre yüzde 50 daha fazla. Olumlu düşünen insanların kalp ve damar hastalıklarına karşı daha dirençli oluyorlar. Bu sayede daha uzun yaşıyorlar.

Olumlu Düşünmenize Yardımcı Olacak Düşünme Teknikleri

• Olumlu düşünme pratiği yapın
Gün içerisinde olumlu düşünme pratikleri yaparsanız, bunu alışkanlık haline getireceğinizi göreceksiniz. Her olayda olumlu yönlerine odaklanmaya çalışın, bu sayede kendinizi suçlamayacaksınız.

• Meditasyon yapın
Olumlu yönünü göremediğiniz olaylar başınıza geldiğinde, nefes terapisi başta olmak üzere, size ne iyi geliyorsa o an onu yapın. Gökyüzüne bakın, gözlerinizi kapatın veya bir şeyler çizin. O an o düşüncelerden uzaklaşmak
için kendinize fırsat tanıyın.

• Anı yaşayın
Anı yaşamaya özen gösterin. Geçmiş geçmişte kaldı ve siz ne kadar olumsuz yönünden baksanız da değiştiremeyeceksiniz. Bu yüzden geçmişi bırakın ve bugüne dönün.

• Olumsuzlukları kabul edin
Hayatta herkesin başına bir şeyler gelebilir. Bu yüzden tamamen olumsuz bir şey yaşasanız bile, tecrübe olarak kabul edin. Sizin hatanız olsun olmasın o yaşadığınız olumsuzluktan ders çıkarın.

• Kendinize inanın
Olumsuz düşünürseniz, stres yaparsınız. Stres yaparsanız içinde bulunduğunuz durumu daha zor hale getirirsiniz. Yapabileceğinize inanırsanız, başarmaya bir adım daha yaklaşırsınız.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.