Beslenme Sağlık Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı tabak

Sağlıklı bir tabak önce görsel, sonra zihinsel ve son olarak fiziksel doyuma ulaştırmalıdır. Bunun tek yolu tabakta renk ve besin çeşitliliğini sağlamaktan geçer. Her renk yaklaşık olarak bir besin grubunu temsil eder. Tabağınız bütün renkleri barındırmalı.

Tek bir öğünde bulunması gerekenler; tahıllar, et grubu, süt grubu ve meyve ve sebzelerdir. Sağlıklı bir tabak için herbirinden ölçülü miktarlarda tüketmek gerekir.

Basitçe bir örnekle sağlıklı bir öğle yemeğinde; bir küçük kase çorba, bir porsiyon kıymalı sebze yemeği, 1 porsiyon tahıl grubu(ekmek, bulgur pilavı vs) ve bir porsiyon süt grubu ( ayran, yoğurt, cacık) bulunmalıdır. Bu besinleri bir arada almanız birbirlerinin emilimini ve etkilerini arttırarak vücudunuza daha çok fayda sağlayacaktır. Protein ve demir kaynağı kaynağı olan et grubu ile vitaminlerce zengin (özellikle C vitamini içeren) sebze grubunun birlikte tüketilmesi demir emilimini arttıracaktır.

Yukarda verilen örnek her bir öğün için geçerlidir. Kahvaltıyı da aynı şekilde tasarlamak vitamin çeşitliliğini sağlayacaktır. Kahvaltı tabağının olmazsa olmazı yumurta ve peynirdir. A vitaminince zengin olan yumurtanın yanında mutlaka avuç içi kadar peynir, domates, salatalık ve yeşilliklerle zenginleştirilmelidir. Tam tahıllı ekmek ile kahvaltı tamamlanmalıdır.

Öğün aralarında ölçülü miktarlarda meyve-yoğurt, kuru meyve- kuruyemiş, grissini- peynir gibi atıştırmalıklar tüketmek hem metabolizmayı canlı tutar hem de aşırı yemek yeme sendromundan uzak durmayı sağlar.

Yorum