Beslenme Sağlıklı Yaşam

Böbrek Sağlığına Dost Besinler

Vücutta, metabolik atıkların sağlanması, hücre sıvılarının dengede tutulması, hormonlar üzerindeki düzenleyici etkileri gibi hayati işlevleri olan böbreklerin sağlıklı çalışması için besinlerin gücünden faydalanılmalıdır. Böbrek sağlığını maksimum düzeyde tutmak için aşağıda sıralanan besinler uygun porsiyonlarda günlük beslenme programına eklenebilmektedir.

Elma

Böbrek sağlığına faydalı olduğu bilinen elma idrar söktürücü özelliği ile vücuttan ürik asidin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizlemektedir.

Maydanoz

A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besin olan maydanoz içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum da bulundurmaktadır. Böbrekler açısından en bilinir özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Bu sayede vücutta biriken toksin maddelerin atılmasına yardımcı olabilmektedir. Ödem atmada da yardımcı olan maydanoz demir emilimine de katkı sağlamaktadır.

Bal kabağı

Böbrek taşı rahatsızlıklarına karşı bal kabağı zengin içeriği ile taş oluşumunu önleyebilmektedir. Bal kabağı içeriğindeki kalsiyum sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.

Yoğurt

Kalsiyum ve D vitamini sayesinde böbrek sağlığında önemli besinlerdendir. Böbrek sistemini düzenleyici etkilisi bilinen yoğurt bir C vitamini kaynağı ile birlikte tüketildiğinde ( C vitamini içeren meyveler gibi) böbrek fonksiyonlarını desteklemektedir.

Yorum