fbpx
Bağışıklık Beslenme Sağlık

Bağışıklığınızı Güçlendirecek Doğal Besinler

Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyonu ve yanıtı tanımlayan genel bir terimdir.

Enfeksiyonlara karşı organizmanın savunmasını sağlayan hücre, doku ve moleküllerin tümüne bağışıklık, bunlara karşı verdiği cevaba da immün yanıt denir. Bağışıklık sistemi, organizmayı hastalık oluşturan etkenlere karşı koruyan, tümör gibi hücreleri tanıyan ve onları ortadan kaldırmaya çalışan işlemlerin toplamıdır. Bağışıklık sisteminin genel fonksiyonu enfeksiyonları önlemek ya da sınırlamaktır. Vücudumuz kendisini, yabancı olan bu çevresel ajanlara karşı karmaşık yapıda olan ve farklı mekanizmalara sahip immün sistemi ile korumaktadır.

Bağışıklık sistemini destekleyen doğal besinleri tüketmek hastalıklardan korunmak için önemlidir.

Sarımsak ; sarımsak ve soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini destekler ve serbest radikallerin atılımını arttırır.

Yoğurt ve Kefir; Yoğurt ve kefirin içerdikleri yüksek probiyotik sayesinde bağışıklık sistemimiz için yararlı oldukları bir çok araştırmada belirtilmiştir. Aynı zamanda doğal antibiyotik görevi yaparak bağırsak sistemini korurlar.

Bal kabağı; İçerdiği zengin A ve C vitaminleri, demir, potasyum gibi minarelleri ve bol antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemi ve vücut direncini arttırmayı destekler. A vitamini yardımı ile vücutta bulunan bakteri, virüs, enfeksiyon ve enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklara karşı savaşır.

Brokoli; Sülforan içeriği sayesinde antioksidan özellik gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. C ve E vitamini ile bağışıklığı destekler.

Yağlı balıklar; Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı balıklar vücutta iltihapları önler ve mikroplarla savaşarak bağışıklığı güçlendirir.

Narenciye; İçindeki karoten sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Bol miktarda içerdiği C vitamini ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Çinkodan zengin besinler; Çinko özellikle zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendini yenilemesi ve iyileştimesi durumlarında, bağışıklık sisteminin gelişmesinde ve hormonların dengelenmesinde ayrıca önemli yer tutar. Et, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunur.

Yumurta; İyi bir protein kaynağı , A vitamini ve betakarotenlerden zengin ve içinde yeterli miktarlarda çinko olan yumurta bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yorum