Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin Ne Yemeliyiz?

3 Dakika

2020 yılı hızla geçti, Kasım ayı göz açıp kapayıncaya kadar geldi. Kışın kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı bugünlerde bağışıklık sistemi güçlendirici besinler tüketmek, vücudumuzu korumak ve hastalıkları hafif atlatmak için oldukça önemli. Bağışıklık sistemini ayakta tutan temel ise dengeli ve düzenli beslenme. Peki daha olabilmek için beslenme rutinimize neleri dahil etmeliyiz?

C Vitamini Bağışıklığın Anahtarı

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler tarafından bolca tercih edilen C vitamini, sağlıklı ve kuvvetli bağışıklık sisteminin anahtarı olarak biliniyor. Turunçgiller, kivi, ıspanak, roka, karnabahar, soğan, kuşburnu, biber ve domates C vitamini açısından oldukça zengin besinler. Zerdeçal ve zencefil de bağışıklık sistemini kuvvetlendirme konusundaki faydaları kanıtlanan C vitamini depoları. Fakat fazla kullanımı sorunlara yol açabildiği için hamile kadınların tüketmesi çok tavsiye edilmiyor. Turunçgillerin kabuğunda bolca bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynayan polifenollerden yararlanmak için, kabuğunu kaynatıp içine bal ekleyerek tüketilebilirsiniz.

Bağırsaklar için Probiyotik Şart!

Bir çeşit yararlı bakteri olan probiyotiklerin vücudumuz üzerinde olumlu etkileri oldukça fazla. Hem bağırsak sağlığını korumada hem de sindirim sistemini düzenlemede önemli bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan birçok hücrenin işlevini ve fonksiyonunu düzenlemeye de katkı sağlıyor. Dengeli bir beslenme rutininde probiyotiklerin atlanmaması tavsiye ediliyor. Yoğurt, peynir, turşu, elma sirkesi ve kefir probiyotik açısından zengin besinler. Bu besinlerin yeterli olmadığı durumlar için de ekstra probiyotik bulunan besinleri tercih edebilir veya bir uzmana danışarak takviyelere yönelebilirsiniz.

Mutluluğun Sırrı B12

B12 vitamini, sinir sistemi sağlığının korunmasında önemli bir etkiye sahip. Eksikliğinde depresyon, duygusal bozulmalar, hafıza kaybı ve geç öğrenme gibi sorunlar görülebiliyor. Sabahları mutsuz, karamsar ve yorgun uyanmamak için B12 içeren gıdalara beslenme rutininde yer verilmesi öneriliyor. Et, süt, yumurta, balık ve yoğurt B12 deposu olarak biliniyor.

Mucize Besin Bal

Bal tadıyla hepimizin çok sevdiği, çoğunlukla sabahları soframıza konuk olan ve faydaları saymakla bitmeyen bir besin. İçeriğinde sayısız mineral ve vitamin bulunduran bal özellikle C vitamini ve kalsiyum deposu. Bu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirmede etkin rol oynar, kemik ve dolaşım sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Vücudumuzun bakterilere karşı korunmasında görev alan kırmızı kan hücrelerini artırabilir. Balın antibakteriyel özelliği de kanıtlanmıştır. Bal kullanılarak tedavi edilen bazı yaraların ve ülserin iyileşme oranı %99 olarak açıklandı.

Protein Açısından Zengin Gıdalar

Protein açısından zengin gıdalar da bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle vücutta enfeksiyon yaşandığı veya sorun olduğu dönemlerde protein alımı oldukça önemli. Proteinler vücudumuzda yapım fonksiyonlarında etkin bir role sahip. Hastalık zamanlarında oluşan yıkımın düzeltilmesi ve tekrar yapım faaliyetlerinin başlaması için de proteinin gerekli olduğu biliniyor. Proteinin vücudumuza az alındığı durumlarda ise depresyon görülebilir. Yoğurt, peynir, et, yumurta, balık, süt, kefir ve tavuk protein açısından zengin besinler arasında yer alıyor.

Günde En Az 2 Litre Su!

Su, vücudumuz için vazgeçilmez bir element, neredeyse her fonksiyonun her metabolizma faaliyetinin gerçekleşmesi için suya ihtiyaç var. Su vücudumuzdaki toksin atımını artırarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur. Günlük olarak her bireye iki litre su içmesi tavsiye edilirken günlük bir buçuk litrenin altında su içen bireylerde metabolizma yavaşlığı görülebilir. Burada belirtilen su miktarına çay veya kahve gibi içecekler ile alınan su miktarı dahil değildir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre dengeli beslenip günde en az üç litre su içen bireylerin iki hafta içinde yaşam kalitesinde ve cilt sağlığında artış, yorgunluk ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda azalma görülmüştür.

 Su Dengesi için Kalsiyum

Kalsiyum vücudumuzun su dengesini korumada önemli etkilere sahip. Ödem azaltıcı olarak da bilinen kalsiyum bu özellikleri ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Yetişkin kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için günlük en az iki su bardağı süt veya süt ürünleri tüketmeleri öneriliyor. Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan kalsiyum, kilo kontrolüne de destek oluyor.

Sigara ve Alkol Dostunuz Değil

Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan etmenlerin başında yer alıyor. Sigara ve alkol tüketimi artığında vücudumuz hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale geliyor. Sigara ve alkolün vücudumuzda bulunan neredeyse tüm dokulara ve organlara zararı dokunuyor, birçok hastalığın temelinde sigara ve alkol kullanımı yatıyor. Sigara içmek birçok kanser türüne ve şeker hastalığına yakalanma oranını önemli ölçüde artırıyor. Sigaranın cilt sağlığını bozduğu, ciltte kırışmalara sebep olduğu da biliniyor. Menopoza giren kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda ise sigara kullanan kadınların menopoza daha erken girdikleri görülüyor. Alkol kullanımı ise başta karaciğer olmak üzere birçok organa ciddi zarar vererek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Sigara ve alkol kullanımı damar ve kalp sağlığını olumsuz etkileyen etmenlerin de başında yer alıyor.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bol taze sebze ve meyve tüketimi oldukça önemli. Özellikle C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemi güçlendirici şeylerin başında yer alıyor. Düzenli beslenme ile yeteri miktarda su içildiğinde bağışıklık sistemi güçlenebiliyor. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi için sağlığımıza zarar veren sigara ve alkolden uzak durulması tavsiye ediliyor.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.