Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Tedaviye Destek: Bitkisel Ürünler

3 Dakika

Çok uzun yıllardır, genel olarak sağlığı desteklemek, vücudun savunma sistemini güçlendirmek, ağrı, ateş, uykusuzluk, ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını gidermek için kullanılan bitkisel ürünlerin kullanımı, modern dünyada da yeniden artmaya başladı. Peki bu bitkisel ürünler nelerdir, nasıl kullanılır ve zararları var mıdır? İşte cevabı…

Bitkisel Ürün Nedir?

Bitkisel ürünler genel anlamıyla, bir bitki ya da bitkinin yaprakları, çiçekleri, kökleri ve tohumlarını içeren bitki ürününün bir çeşit formu olarak tanımlanabilir. Sağlığa faydalı bitkisel ürünler tek bir bitkiden ya da çeşitli bitkilerin kombinasyonlarından oluşabildiği gibi, birçok hastalığın önüne geçmede ve tedavisinde binlerce yıldır kullanılır. Günümüze ulaşan kayıtlar, bu bitkisel ürünlerin MÖ 3000’lerden beri tedavi amaçlı kullanıldığını gösterir.

Alternatif ve geleneksel tedavi yöntemlerinde kullanılan doğal ilaçların en önemli kaynağı olan bitkiler, ilk kez 18. yüzyılda Carolus Linnaeus sistematik olarak sınıflandırılmış, bu sınıflandırılmış ve ilaçlarda kullanımı daha sistemli bir hale gelmiştir. Bu sınıflandırmanın ardından, tıbbi değeri iyi bilinen bir bitki türünün taşıdığı özelliklerin bu türle akraba olan diğer bitki türlerinde de bulunduğu olasılığı ortaya çıkmış ve bitkisel ilaç olarak kullanılabilecek bitki çeşitliliği hızla artmıştır.

Bugün, dünyada 72,000 kadar tıbbi bitki olduğu bilinmekle birlikte bunlardan da yaklaşık 5,000 tanesinin sıkça ticareti yapılan ve aktif olarak kullanılan ürünler olduğu da bilinir.

Bitkisel Ürünlerin Zararları Nelerdir?

Dünyanın hemen her bölgesinde kullanılan bitkisel ürünlerin her geçen daha çok kişi tarafından tercih edildiği bilinir. Ancak doğal olduğu için hiçbir yan etkisinin bulunmadığı düşünülen ve bu sebeple çoğu zaman bilinçsizce kullanılan bitkisel ürünlerin doğal olması güvenli olduğu anlamına gelmez. Hiçbir hastalıkta kişinin kendini tedavi etmesi mümkün olmadığı gibi, çeşitli şifalı bitkilerin tıbbi bir tedavinin yerini tutamayacağı da unutulmamalıdır.

Ayrıca bu bitkisel ürünler, kullanılırken her şeyden önce onların da çeşit ilaç oldukları ve tüm diğer ilaçlar gibi vücudumuz üzerinde etkilerinin olabileceği unutulmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Özellikle diğer ilaç kullanımlarıyla birlikte bu bitkisel destek ürünlerinin kullanılması ilaç etkileşimlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple mutlaka bir doktora danışarak hareket etmekte fayda vardır.

En Sık Kullanılan Bitkisel Ürünler
Bitkisel ürünler içerisinde en sık kullanılan tıbbi bitkiler ise şu şekildedir;

Ekinezya: Çok eski dönemlerden beri şifalı özellikleriyle tedavi için kullanılan ekinezya, kökleri ve yaprakları ile alternatif tıbbın bir parçası olan şifalı bir bitkidir. Hemen her kurak arazide kolayca yetişir. Amerika yerlileri tarafından ilk olarak yılan sokmasının tedavisinde kullanılan ekinezya bitkisi modern tıbbın gelişmesinde oldukça etkin rol oynamıştır.1930’larda şarbon tedavisinde etkin bir madde olarak kullanılan ekinezyanın soğuk algınlığına karşı etkin bir tedavi olduğu da zamanla keşfedilmiştir. Sıkça tüketilen ve son derece popüler olan çayının yanı sıra merhem, şurup ve bazı ilaçların içeriğinde de kullanılmaktadır. Ekinezya bakır ve demir mineralleri ile protein, yağ asitleri A, E, C vitaminleri içerir. İçerdiği vitamin ve minerallerde dengeli beslenmeye yardımcı olan ekinezya bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı bir bitkidir.

Aloe Vera: Neredeyse binlerce yıldır biyomedikal, eczacılık ve kozmetik uygulamalarında kullanıldığı bilinen aloe veranın biyolojik olarak aktif birçok bileşeni bulunur. İçeriğinde bulunan bu biyoaktif bileşenleri sayesinde aloe vera hem doku yenilenmesini hem de büyümeyi destekler. Özellikle cilt yaralarının iyileşmesinde ve ilk yaşlanma belirtileriyle savaşmada etkili olan aloe vera son yıllarda kozmetik endüstrisinin en sık kullandığı bitkilerden biri olmuştur. Bu bitkinin aynı zamanda vücudun savunma sistemini güçlendiren antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan etkilere de sahip olduğu bilinir.

Ginseng: Büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki olan ginseng; Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak yetişir. Tüm şifalı bitkiler arasından strese karşı en etkili yöntem olduğu bilinir. Aynı zamanda dönemsel stres, fiziksel yorgunluk ve bitkinlik yaşayan insanlarda sinir sistemini güçlendirici etkisi vardır. Ginseng, stres kontrolü dışında diyabete karşı, kötü kolesterolün düşmesinde, zihinsel aktiviteyi güçlendirmede de etkili olabilir. Çin tıbbının bu meşhur bitkisi ginseng, iştah açıcı ve cinsel isteği artırıcı özellikleriyle de bilinir. Ayrıca özellikle Asya’nın geleneksel tıp uygulamalarında ginseng, ilerleyen yaşlardaki hastalar için bağışıklığı güçlendirici olarak kullanılır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.