Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2000 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Nohudun Faydaları

3 Dakika

Paylaş!

İlk kez Anadolu topraklarında, tahmini yüzlerce yıl önce yetiştirilmeye başlanan nohut protein, karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Tarihinin çok eskiye dayandığı bilinen ve ilk ekilen besinlerden biri olan bu besin baklagillerin en sık tercih edilen türlerinden de biridir. Genellikle Akdeniz kıyılarında yetiştiği bilinen nohut, tanesi için ekilen bitkiden elde edilir. Nişasta ve azot madde miktarı oldukça yoğun olmakla birlikte aynı zamanda önemli bitkisel yağ ve protein kaynaklarından da biridir.

Zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren bu baklagil; vegan ve vejetaryenler beslenmeyi tercih edenler için et yerine geçebilecek bir seçenektir. İçeriğinde A, B6, B12, C, E, K vitaminleri ile bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum mineralleri bulunan nohudun sağlık için son derece faydalı olduğu bilinir.

– Kalp ve damar sağlığında etkili olduğu bilinen nohudun yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içerir. Bu içerikleri sayesinde kalp sağlığı için destekleyici bir rol üstlenen nohut, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye de yardımcı olur. Yapılan çalışmalar da düzenli olarak potasyum içeriği yüksek besinler tüketen kişilerin, iskemik kalp hastalıklarına daha az yakalandıklarını ve kalp hastalıklarına bağlı ölüm risklerinin daha az olduğunu gösterir.

– Nohut kilo verme diyetlerinde de rahatlıkla tüketilebilecek besinlerin başında gelir. Nohutta bulunan yüksek protein ve lif, uzun süreli tokluğa yardımcı olduğu gibi sindirimi de yavaşlatır ve yemek sonrası hızla acıkmanızı önleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.

– Mangan, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum içeriklerinin yanında, K ve A vitamini açısından da zengin olan nohut; bu içerikler sayesinde kemikleri güçlendirir. Kemik gelişimi ve kollajen üretimi için önemli içerikleri sayesinde özellikle gelişim dönemindeki çocuklar ve menopoz dönemindeki kadınların tüketmesi önerilir.

– Gebelik öncesi ve sonrasında gerekli olduğu bilinen bir B vitamini çeşidi olan folat açısından zengin olan nohut, bu süreçlerde tüketilmesi gerekli besinlerden biridir. Düşük folat seviyelerinin, doğum sırasında ortaya çıkabilecek önemli komplikasyonlarla yakından ilişkili olduğu bilinir. Gebelik döneminde, bebeğin sağlıklı doğumu için folat açısından zengin besinlerin tüketilmesi, gerekli durumlarda doktor tavsiyesiyle takviye alınması oldukça önemlidir.

– Çözünür lif açısından çok zengin olan nohut, sindirimi optimize ederek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, insülin ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak diyabet gelişimini de önleyebildiği gibi, diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceklerin besinlerin başında gelir.

– Nohutta bulunan manganez, cilt sağlığında da etkilidir. Düzenli tüketildiğinde nohudun cilt sağlığına iyi geldiği, ilk yaşlanma belirtileri olan kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumunu önlediği de bilinir.

– Nohudun en çok bilinen özelliklerinden biri de östrojen hormonunun dengelenmesinde etkili olmasıdır. Nohut bu özelliği ve içeriğindeki mineraller sayesinde kadınların menopoz dönemini çok daha rahat atlamasına yardımcı olur. Nohut, yine bu özellikleri sayesinde meme kanserine karşı da koruyucudur.

– Hücre ve doku onarımını hızlandırıcı etkisi olan nohut, enfeksiyon ve yaraya karşı adeta yardımcı bir ilaç görevi görür. Hasar görmüş hücrelerin çok daha hızlı onarılmasını sağlayan nohut tüketen kişilerin daha sağlıklı ve dirençli olduğu da bilinir.

*Mide rahatsızlıkları olanlar dikkatli tüketmelidir. Bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe sebep olabilir. Bu durumu önlemek için, nohudun pişirilmeden bir gece önceden ıslanması ve pişirme esnasında bir tutam kimyon eklenmesi tavsiye edilir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 360 kcal % 18.0
Karbonhidrat 61.0 g % 20.3
Lif 5.0 g % 20.0
Protein 20.5 g % 41.0
Yağ 4.8 g % 7.4
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 50.0 IU % 1.0
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 797.0 mg % 22.8
Kalsiyum 150.0 mg % 15.0
Demir 6.9 mg % 38.3

Vejetaryen Burger

Tam bir protein deposu olduğu bilinen ve vegan / vejetaryen beslenme düzeninde oldukça önemli olan nohuttan harika bir burger yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de gerçeğini aratmayacak kadar lezzetli bir nohut köftesiyle

Malzemeler
  

 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1 adet havuç
 • 1 adet küçük boy kabak
 • yarım adet kuru soğan
 • bir kaç diş sarımsak
 • maydanoz
 • yarım limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı galeta unu ya da birkaç parça bayat ekmek
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Notlar

Nohutları gaz yapmaması için bir gece önceden ıslatın ve kaynar suda haşlayın. Onlar haşlanırken bir yandan da kabağı, havucu ve kuru soğanı rendeleyin ve sularını sıkıp süzün. Haşlanmış nohudu, havucu, kabağı, kuru soğanı, sarımsakları rondoya alıp iyice karıştırın. Sonrasında üzerine limon suyunu, baharatları, ince kıyılmış maydanozları ekleyip yeniden rondodan geçirin. Hazırladığınız harcın üzerine galeta ununu da ekleyip yoğurun ve 1 saat kadar dolapta bekletin. Elinizle şekil verdikten sonra isteğe göre kızartın ya da yağlı kağıt üzerinde 180 dereceye ayarlanmış fırında pişirin. Yanında yoğurt ve yeşillik ilavesiyle sıcak olacak servis edebileceğiniz gibi daha büyük şekil vererek lezzetli hamburgerler de yapabilirsiniz. Afiyet olsun!
Paylaş!

Avatar
Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2000 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

Sağlıklı Yaşama Adım At!

Sağlıklı yaşam uygulamaları ve bağışıklık güçlendirici etkili yöntemler için hemen bültenimize abone olun.