Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Matcha mı Kahve mi?

3 Dakika

Matcha mı Kahve mi? sorusuna cevap verebilmek için bu iki içeceğe biraz daha yakından bakalım.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan çay ritüelleri içinde tüketilen bir yeşil çay türüdür. Metabolizmayı hızlandırması ile gündeme gelen bu çay artık sağlıklı beslenme için tüketilen içecekler arasında yerini almaya başlamıştır. Ancak bulunması biraz zor olduğu için fiyatı da normal çaylara göre biraz daha yüksektir.
Matcha diğer çaylardan biraz farklı olduğu için besin değerleri de diğer yeşil çaylardan biraz farklıdır.

Matcha yapraklarının güneş ışığının kötü etkilerinden etkilenmemesi, korunması için yaprakları toplamadan yaklaşık 20-30 gün önce üzeri örtülüyor. Amaç çay bitkisinin hem klorofil üretimini hem de amino asit içeriğini artırmaktır.

Matchanın Faydaları

Kolesterolü Düşürür

Matcha, düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını olumlu etkiler. Bunun yanında matchanın kolesterol düzeylerini ve tansiyon değerlerini düşürdüğü de biliniyor.

Metabolizmayı Çalıştırır

Matchanın 1 gramında yaklaşık 35 mg kafein bulunuyor. Bu sebeple kafein yönünden zengin bir besindir. Kafeinin metabolizmayı canlandırıcı etkisi ile bilinir. Matchada bu özelliği ile diyetlerin gözde içeceği olma yolunda ilerliyor. Matchanın normal çaylara göre kalori yakımını 4 kat daha fazla arttırdığı da iddialar arasında yer alıyor. Üstelik hemen hemen hiç kalorisinin olmaması matchanın bir başka pozitif yönüdür.

Antioksidan Etki

Matcha detoks etkisini zengin antioksidan özelliğine borçludur. İçerdiği kateşin miktarı ile hücreleri onararak doku yenilenmesinde etkili rol oynar. Antioksidan özelliği ile ciltte de oldukça olumlu etkileri olan bu çay UV radyasyonun etkileri ile de savaşır. Yüksek antioksidan içeriğinin kanserle savaşta da etkili olduğu düşünülüyor.

Hafızayı Güçlendirir

Matchanın beyin işlevlerinden tepki süresi, dikkat ve hafıza üzerine olumlu katkıları olduğu ortaya çıktı.

Stresi Azaltır

Matcha içeriğindeki L-theanine adlı antioksidanın etkisi ile beyindeki alfa dalgalarını arttırarak kişinin gevşemesini ve dinlenmiş hissetmesini sağlar. Bu nedenle bu çay meditasyonlar sırasında da kullanılır. Sakinleştirici etkisi nedeni ile uyku düzenini oluşturmaya da faydalı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçeriğindeki C ve B vitaminleri zengin protein ve kalsiyumla birlikte bağışıklık sistemine destek olur.

Bunların yanında Matcha, Japon kültüründe savaşçıların enerji toplamak, dayanıklılıklarını artırmak, dingin ve sakin bir biçimde kararlar alabilmek için tercih ettiği bir çay türüdür.

Kahveye Genel Bir Bakış

Ülkemizde ayrı bir kültürü olan ve bolca tüketilen bir içecek olan kahve ile karşılaştırma yapabilmek için bir taraftan da kahveye bir göz atalım. Kahvenin de sağlık üzerine olumlu etkileri uzun yıllardır bilinmekte ve düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor.

Metabolizmayı Çalıştırır

Matcha gibi kahve tüketimi de diyetlerde yardımcı içecek olarak tercih ediliyor. Çünkü kahve tüketimi metabolizma hızını önemli ölçüde artırarak yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda kahvenin de kalorisi Matcha gibi neredeyse çok azdır. Bu amaçla günde 2 fincan sade kahve tüketimi öneriliyor.

Hafızayı Güçlendirir

Kahve içerdiği yüksek miktardaki kafein oranı ile uyku haline yol açan Adenozini inhibe ederek uyanıklık halini artırır. Enerji düzeyini yükseltir. Zihin açıklığı sayesinde konsantrasyon ve iş verimi artar. Yapılan çalışmalarda kahvenin hafızayı, bilişsel fonksiyonları artırdığı yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu yüzden sınav dönemi öğrencilerin vazgeçilmez içecekleri arasında yer alır.

Antioksidan Etki

Kahve içeriğinde oldukça yüksek oranda antioksidan bulunuyor. Bu antioksidanlar sayesinde düzenli tüketiminde bazı kanser (kolon, karaciğer) türlerine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabileceği öngörülüyor. Ayrıca hücre yapısını koruması nedeni ile şeker ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmayı da sağlar. Antioksidan etkisi ile cilt bakımında da kahve oldukça gözde ürünler arasında yer alıyor.

Fiziksel Performansı Artırır

İçeriğindeki kafeinin sadece bilişsel fonksiyonlara değil aynı zamanda adrenalin hormonu salgısını tetiklemesi ile efor kapasitesine de olumlu katkıları vardır. Kahve tüketimini takiben fiziksel performansta belirgin artış gözlenmesi nedeni ile sportif aktivitelerden önce sade kahve tüketimi öneriliyor.

Nörolojik Hastalıklarla Savaşır

Çağımızda 65 yaş üzeri bireylerde sık görülen Parkinson, Alzheimer, Demans gibi kesin tedavisi olmayan nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde düzenli kahve tüketiminin etkisi olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur.

Zengin İçerik

Kahve önemli mikro besin öğeleri içeriyor. B12, B5, B3 mangan, potasyum manganez bu besin maddelerine örnek olarak verilebilir. O yüzden tüm faydaları yanı sıra besleyici bir içecek olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Matcha ve Kahvenin Ortak Noktaları

-Kalorilerinin oldukça az olması
-Yüksek oranda kafein içermeleri
-Tatlarının acı olması
-Metabolizmayı hızlandırmaları
-Yüksek miktarda antioksidan içermeleri
-Kalp sağlığına olumlu etkileri
-Karaciğer sağlığına olumlu etkileri
-Bazı kanser türlerini önlemeye etkileri
-Bilişsel fonksiyonlara (hafıza, dikkat vb.) olumlu katkıları örnek verilebilir.

Matcha ve Kahvenin Farklı Noktaları

İki içeceğin de aslında ortak birçok yönleri olmasına rağmen
-Fiyat
-Bulunma kolaylığı farklı yönlerine örnek verilebilir.
Hem matcha hem kahve vücudumuza olan olumlu etkileri ile sıkça gündeme geliyor. Damak tadınıza uygun olarak hangi içeceği tercih ederseniz edin iki içeceğinde fazla tüketiminin sağlık üzerine olumsuz katkıları olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Matcha mı Kahve mi?

Hem matcha hem kahve vücudumuza olan olumlu etkileri ile sıkça gündeme geliyor. Matchayı, kahveyi ve ortak yönlerini keşfedin.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.