Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Antep Fıstığı ve Kalp Sağlığı

3 Dakika

Antep fıstığının düzenli bir şekilde tüketimi sayesinde sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak mümkün.

Antep fıstığı, oldukça lezzetli ve içerisinde yüksek kalori barındıran bir yiyecek. Ülkemizde özellikle tatlıların lezzetine lezzet katmak amacıyla bolca kullanılıyor. 100 gram Antep fıstığı, yaklaşık olarak 600 kalori gibi bir enerji içeriyor. Bu nedenle tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Günlük ortalama 10 adet Antep fıstığı tüketmeniz yeterli olacaktır, ki bu da yine yaklaşık 120 kalori almanız demek.

Antep Fıstığının Kalp Sağlığına Etkisi

Antep fıstığı özellikle kardiyovasküler sisteme, yani kalp ve dolaşım sistemine pek çok fayda sağlar. Uzmanlar tarafından da aşırıya kaçılmadan tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

• Besin değeri oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan fenol türevi bileşikler sayesinde son derece kuvvetli bir antioksidan benzeri görev görür. Antioksidan benzeri etkisi sayesinde de kalp ve dolaşım sağlığının en büyük düşmanlarından olan stresin daha oluşmadan ortadan kaldırılmasını sağlar.

• Zengin besin değeri, vitamin ve mineral içeriğiyle de kendisini gösterir. Başta B6 vitamini olmak üzere C ve E vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum açısından da oldukça yeterli bir besindir. Bu vitamin ve mineraller sağlıklı yaşamda önemli rol oynadıkları gibi, kalp sağlığında da olumlu bir tesire sahiptir.

• Yoğun bir protein kaynağı olmasından dolayı, kırmızı ete alternatif olarak tüketilebilir. Bu proteinler elbette bitkisel kaynaklıdır, ancak kırmızı etin LDL’yi (kötü kolesterol) artırıcı etkisi göz önüne alındığında; kalp hastalıklarıyla karşı karşıya kalma riskini büyük ölçüde azalttığından söz edebiliriz.

• Toplumda çok yüksek oranlarda görülen ve önemli bir dolaşım sistemi bozukluğu olan hipertansiyona karşı, damarlardaki kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Bu etkiye özellikle stres düzeylerini düşürücü özelliği sayesinde sahip olduğu düşünülüyor.

• Kalp hastalıklarının görülme ihtimalini gözle görülür bir biçimde düşürür. Doymuş yağ asitlerinden zengin bir diyetin kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı bilimsel camiada kabul gören bir gerçektir. Aynı şekilde doymamış yağ asitlerini yoğun şekilde içeren bir diyet düzeniyle birlikte de kalp hastalıklarından korunmak mümkündür. Başta koroner kalp rahatsızlıkları olmak üzere çok geniş bir spektrumda incelenen kalp hastalıklarını önlediğini gösteren akademik çalışmalar mevcuttur.

• Kan şekerini düzenleyici etkisi sayesinde kilo alımını engeller. Kilo alımını engellemesi sayesinde bireylerde obeziteye kadar varabilecek olan aşırı kilo problemlerini ortadan kaldırır, ki bu sayede kalp krizi ve ciddi kalp rahatsızlıkları da önlenmiş olur.

Antep Fıstığının Diğer Faydaları

Antep fıstığı, düzenli tüketildiğinde vücuda çok sayıda olumlu etki sağlayan bir gıdadır. Her gün, gün içinde tüketeceğiniz 10-12 adet Antep fıstığı içi sayesinde Antep fıstığının barındırdığı bütün faydalardan yararlanabilirsiniz.

Antep fıstığının kalp ve dolaşım sağlığı üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir.

İnce bağırsaklarda glukozun emilim oranını düşürerek kan şekerinin gereğinden fazla yükselmesini engellemede yardımcı olur. Bu sayede, günlük yaşamda yaşanan halsizlik gibi durumları ortadan kaldırır.

Aynı zamanda yaşamın ilerleyen dönemlerinde diyabet hastalığıyla karşılaşma riskinin büyük ölçüde azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Akciğerlerde yer alan iltihapların belirli bir oranda temizlenmesini sağlayabilir. Göğüs bölgesinin içinde oluşan sertlik hissini gidererek göğsü yumuşatır, öksürüğe karşı oldukça etkili bir silah görevi görür.

Böbreklere ve boşaltım sistemine faydalı etkileri mevcuttur. Safra kesesi ve böbreklerde yaşanan ağrıların bir kısmının dinmesinde etkili olabilir.

B, C ve E vitaminleri yönünden son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemine de olumlu etki eder.

Bu yararlı etkilerinin yanı sıra halk arasında, cinsel isteği ve gücü artırdığı da bilinir. Aynı zamanda içerisindeki oleik asit sayesinde, gereğinden fazla tüketilmediği sürece özellikle bel kısımlarının zayıflamasında etkili olabilir. Antep fıstığının faydaları hakkındaki yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.