Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Diyetlerin Geleneksel Yıldızı: Kabak

3 Dakika

Hemen her sofrada kendine yer bulan çorbasından makarnasına her yemeği lezzetli kabağın sağlığınız için de çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Milattan önce dahi tüketilen kabağın, eski dönemlerde özellikle uzun ömürlü olduğu ve yüksek besin değeri nedeniyle tercih edildiği biliniyor. Günümüzde 6 farklı kıtada yetiştirilmesi mümkün olan ve 40’tan fazla çeşide sahip olan kabak A, E, C, K vitaminleri ile magnezyum, demir, potasyum açısından zengin, bol lifli bir besin. Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle de tercih edilen kabağın sağlık için onlarca faydası var…

Tam bir kalp dostu

İçeriğinin büyük bir kısmı sudan oluşan kabak çok az miktarda yağ içerir. Ayrıca kolesterol de içermez, bu nedenle de kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum sayesinde kalp krizi ve felç gibi hastalıkların önüne geçmede de etkilidir. Özellikle yaz mevsiminde çıkan yeşil kabak içeriğindeki pektin sayesinde doğal kolesterol düşürücü rolü üstlenir ve kardiyovasküler sağlık için oldukça faydalıdır.

Bağışıklığa destek

Yüksek oranda C vitamini içeren kabak bağışıklık için de güçlendirici etki gösterir. Özellikle zayıf bağışıklığa bağlı ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı destekleyici bir besin görevi görür. Aynı zamanda yapılan son araştırmalarla ham kabak tohumlarının serbest radikal hasarı ve oksidasyon ile ilişkili vücutta oluşabilecek kötü etkilerle savaştığı da görülmüştür. Beta karoten içeriği ile kansere neden olabilecek kimyasal nedenlerin vücutta oluşmasının önüne geçtiği fark edilmiştir.

Gerçek bir potasyum kaynağı

Bir porsiyon kadar pişmiş kabak vücudun günlük potasyum ihtiyacının yüzde on beşinden fazlasını karşılayabilir. Dışarıdan alınacak herhangi bir takviyeden çok daha yüksek olan bu oran kabağı günlük beslenme düzeninizin bir parçası yapmak için yeterli bir sebep. Çünkü. potasyum kalple ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltan en etkili maddelerden birisi.

Kemik sağlığı için kabak

Kabağın içeriğinde bulunan bazı vitamin ve mineraller kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle de magnezyum ileride yaşlarda sıkça görülebilen eklem sorunlarına yakalanma riskini oldukça düşürür ve osteoporoza karşı adeta bir koruma kalkanı oluşturur.

Sindirime faydalı

İçeriğinde bolca su bulunan kabağın sindiririm sistemi için de çok faydalı olduğu bilinir. Yüksek su oranı sayesinde bağırsak atılımını yumuşatır. Aynı zamanda lif oranı da oldukça yüksektir. Lifli yapısı sayesinde vücuttan atılması gereken zararlı olabilecek maddelere hacim sağlar ve bağırsakta kolayla ilerlemelerine yardımcı olur. Bol suyla birlikte tüketildiğinde, kabızlık için çözüm sağlar. Diğer yandan içeriğinde bulunan çözünebilir lifler sayesinde iltihapların atılmasına, bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

Kan şekerini düşürür

Kabak, Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düşürücü etki yapar. Düşük karbonhidrat oranıyla, insülin seviyesini dengeleyerek ve kan şekerinin düşürülmesini sağlar. Ayrıca içeriğindeki lifler iler kan şekerinin stabil tutulmasında, yemekten sonra rahatsızlıkların azaltılmasında etkili olur.

Göz sağlığına iyi gelir

Kabakta oldukça bol bulunan C vitamini beta karoten göz sağlığı için son derece faydalıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin ile de görmeyi iyileştirdiği, göz hastalıkları riskini azalttığı ve katarakt gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği bilinir.

Kabağın En Lezzetli Hali

Diyet döneminde dahi rahatlıkla tüketebileceğiniz kabak, her pişirme şeklinde ayrı lezzete sahip olan bir sebze. Mücveri, yemeği, çorbası herkesin favorisi. Hatta biraz zeytinyağıyla sotelenip yoğurtla yendiğinde bile oldukça lezzetli bir öğün. Peki, bu faydalı besine biraz da protein ekleyip hem tadını hem faydasını arttırmaya ne dersiniz?

Fırında Kabaklı Tavuk

Malzemeler

Yarım kilo tavuk göğüs
Bir kilo yeşil kabak
1 paket hazır kremalı mantar çorbası
200 ml krema
Kaşar peyniri
Pul biber, karabiber, tuz

Hazırlanışı

Kabakların kabuklarını kazıdıktan sonra çok kalın olmayacak halkalar halinde doğrayalım. Bir kabın içine alıp önce toz halinde hazır kremalı mantar çorbasını sonra 200 ml kremayı ekleyip iyice karıştıralım. Bir fırın kabına önce kuşbaşı doğradığımız tavuk etlerini koyup baharatları ekleyelim. Üzerine hazırladığımız kabak karışımını da koyup önceden 180 dereceye ayarlanmış fırında yarım saat kadar pişirelim. Fırından alıp üzerine kaşarlarını ekledikten sonra tekrar kaşarlar eriyip kızarana kadar pişirmeye bırakalım. Sıcak olarak servis edelim. Afiyet olsun!

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 19 kcal % 0.9
Karbonhidrat 2.0 g % 0.7
Lif 1.1 g % 4.4
Protein 1.6 g % 3.2
Yağ 0.4 g % 0.6
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 58.0 IU % 1.2
C Vitamini 16.0 mg % 26.7
Potasyum 200.0 mg % 5.7
Kalsiyum 30.0 mg % 3.0
Demir 1.5 mg % 8.3

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.