Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

4 Dakika

Bel ağrısı, ara ara herkesin yaşayabildiği, günlük yaşamı ve kişisel hayatı olumsuz etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bel ağrısı nasıl geçer sorusu günlük yaşamımızda çok sık duyduğumuz sorulardan biridir. Bel ağrısı, bireylerin bel eklemlerine, kaslarına ve bağlarına zarar veren bir ağrı türüdür. Günümüzde yaşam tarzları dikkate alındığında bel ağrısına sebep olabilecek çok fazla etken görülebilir. Duruş bozukluğu, uzun süre ayakta kalma, yüksek topuklu ayakkabı giyme, aşırı kilo alımı ve bel zorlanması bel ağrısına neden olabilir. Ayrıca hamilelerde, obezite sorunu yaşayanlarda, ağır yük kaldıranlarda, uzun yol şoförlerinde, masa başı çalışanlarında, inşaat makineleri kullananlarda ve iki bacağı arasında uzunluk farkı olanlarda da sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Bel ağrısını geçirmenin çeşitli yolları vardır. Fakat çok sık ve uzun süren, günlük hayattaki hareketlerinizi önemli ölçüde kısıtlayan ve bacaklarda karıncalanmaya ve uyuşmaya yol açan bel ağrıları yaşanıyorsa bir doktora muayene olunmalıdır çünkü uzun süren ve şiddetli görülen bel ağrısının arkasında ciddi sorunlar ve hastalıklar yatabilir.

Egzersiz ve Germe Hareketleri

Bel ağrısına iyi gelen şeyler çok fazladır, bel ağrısını geçirmenin farklı farklı yolları vardır. Bunlardan en çok bilineni ve en basit olan yolu egzersiz ve germe hareketleri yapmaktır. Germe hareketleri en az 30 saniye uygulanmalıdır. Ayak parmaklarına dokunmaya çalışmak bu hareketlerden bir tanesidir. Öne doğru eğildiğinizde uyluğun arka tarafındaki kaslar gerilir, bu sayede bel kaslarındaki gerginlik azalır. Bir diğer germe hareketi ise çocuk duruşuna geçmektir. Dizler çökülerek oturulur, baş öne doğru uzatılarak yere konulur ve kollar başın önüne doğru uzatılır. Bel ağrısını geçirmeye yardımcı bir diğer germe hareketi ise kobra duruşudur. Bu pozisyonda yere yüz üstü yatılır, göğüs ve baş ellerden destek alınarak yukarı doğru kaldırılır. Bunlara ek olarak bel ağrısından kurtulmak için yürüyüş, yüzme veya yoga yapmak daha kalıcı bir çözüm sunabilir. Bu egzersizler sayesinde kaslar esner ve gevşer, endorfin salgılanır. Endorfin beyin tarafından salgılanan ve doğal ağrı kesici olarak bilinen bir hormondur. Düzenli egzersiz yapmak, sık sık bel ağrısı çekmeyi engelleyen bir çözüm yolu olabilir. Germe hareketleri ve egzersizlerle bir rahatlama sağlanabilir, bel ağrısından dolayı oluşan hayat kalitesinin düşme sorunu ortadan kalkabilir.

Ergonomik Olarak Uygun Ortam

Bel ağrısına iyi gelen bir diğer çözüm, bulunulan ortamı ergonomik olarak uygun hale getirmektir. Şiddetli bel ağrısı yaşayan bireylerin uzun yol şoförleri, masa başı çalışanları ve inşaat makineleri kullananlar olduğunu belirtmiştik. Bunun sebebi çalıştıkları ortamın ergonomik olarak uygun olmamasıdır. Omurga ve bel sağlığını korumak ve bel ağrısı çekmemek için çalışılan ortam ergonomik olarak uygun olmalıdır. Pandemi sebebiyle giderek artan evden çalışan kişilerin de çalışma alanlarını ergonomik olarak uygun hale getirmelidir. Masa başı çalışanları bilgisayar ekranını görmek veya yazı yazmak için kambur durmamalı, öne doğru yaklaşmamalıdır. Sandalyede otururken ayaklar yere sağlam basabilmelidir. Oturulan yere bel destekleyici bir yastık konulması hem şoförler hem de masa başı çalışanları için iyi bir çözüm olabilir. Çalışılan ortamda klima ve fazla rüzgar olmaması da bel ağrısını azaltan bir başka çözümdür. Bel ağrısını geçirmenin bir diğer yolu da çalışılan ortamlarda veya uzun süre ayakta kalınacak yerlerde yüksek topuklu ayakkabılar yerine düşük topuklu, topuk boyu 2.5 santimetreden az ayakkabılar tercih edilmesidir.

Aromaterapik Masaj Yöntemleri

Bel ağrısını geçirmek için alternatif yollar da vardır. Farklı sebze, meyve ve baharatları kullanarak da bel ağrısına çözüm bulunabilir. Zencefil köklerini sıcak bir kompres haline getirip veya zencefil yağı ile ağrıyan bölgeye masaj yaparak bel ağrıları hafifleyebilir. Hindistan cevizi yağı da bel ağrılarını geçirmek için kullanılan başka bir yağ çeşididir. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı önce ısıtılmalı daha sonra yağın oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir. Oda sıcaklığına gelen yağ ağrıyan bölgeye 10 dakika boyunca masaj yaparak sürülebilir. Lahana yaprakları ise uzun yıllardır mucize besin olarak adlandırılıyor, doğal ağrı kesici olarak biliniyor. İki üç lahana yaprağını su ile beraber tencereye koyup kaynatmalı, daha sonra suyu süzerek bir beze sarılmalıdır. Ağrıyan bölgeye yarım saat boyunca uygulandığında ağrı hafifleyebilir. Papatya çayı ise kasları gevşetme özelliği ile biliniyor. Papatya çayı içildiğinde gerilen bel dokuları rahatlayacak ve bel ağrıları azalacaktır.

Sonuncu ve En Önemli Madde: Konusunda uzman bir doktora danışmak

Yukarıda bahsedilen bel ağrısına iyi gelen şeyler hemen herkesin evinde uygulayabileceği ve deneyebileceği yöntemlerdi. Bu yöntemeler bel ağrısını kısa sürede azaltmayı ve kişileri rahatlatmayı amaçlıyordu. Fakat sorun daha da ciddiyse, günlük hayata engel olmaya, kronikleşmeye başladıysa bir uzmana danışmak şart. Konusunda uzman doktorların uygulayabileceği farklı yöntemler mevcut. Akupunktur, PRP, spinal manipülasyon, bu yöntemlerin başında geliyor. Akupunktur da ince iğneler vücutta özel bölgelere batırılarak, enerjinin ortaya çıkması sağlanır. Ortaya çıkan enerji bel ağrısını geçirmek için etkili olabilir. PRP, kişinin kendi kanından trombosit elde etmeye dayanan bir tedavi türüdür. Elde edilen trombosit bakımından zengin olan kan maddesi, gerekli bölgeye uygulanır. PRP ile, disk hastalığı sebebiyle bel ağrısı yaşayanlarda daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Spinal manipülasyon ise vücuda basınç uygulanarak omurganın düzgün hizalanmasını amaçlayan bir yöntemdir. Fakat bu üç yöntemi de işinde uzman bir kişinin veya doktorun uygulaması şarttır. Aksi takdirde bel ağrısından kurtulmak için uygulanan yöntemler, daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.